war

"Чекаємо висновків Венеційської комісії": заступник Міністра юстиції щодо закону про деолігархізацію

21.06.2022 р., 17:44

Верховна Рада України схвалила в другому читанні і в цілому антикорупційну стратегію України на 2021-2025 роки. Чи передбачено у документі питання олігархів і на якій стадії впровадження перебуває закон про деолігархізацію прокоментував в ефірі Українського радіо заступник міністра юстиції України Олександр Банчук.

Терміну "олігарх" у новій антикорупційній стратегії немає

Конкретно про олігархів у новій антикорупційній стратегії на 2021-2025 роки не йдеться. Але на виконання антиолігархічного закону є свій план дій, затверджений на рівні Уряду. Ці заходи спрямовані на те, щоб вивести діяльність органів державної влади з-під впливу різних олігархічних груп.

Якщо ми говоримо про антикорупційну стратегію, то необхідно врегулювати відносини щодо лобіювання і для цього потрібно ухвалити відповідний закон. Це спрямовано на те, щоб врегулювати ці відносини і поставити в рамки діяльність за участю олігархів. На мій погляд, так.

Якщо ми говоримо, що потрібно в систему правосуддя запровадити критерії доброчесності для кандидатів на посаду членів Вищої ради правосуддя чи під час відбору судді, то це означає, що ми будемо виводити їх з-під дії олігархів.

Якщо ми говоримо про фінансування політичних партій та удосконалення цієї сфери, то це означає, що у майбутньому з’явиться можливість створити партію, яка не буде утримуватися олігархами.

Якщо аналізувати антикорупційну стратегію змістовно, то антиолігархічна та антикорупційна реформи перетинаються. Однак це не одне й те саме.

Венеційська комісія проводить експертизу закону про олігархів

Закон про деолігархізацію міститься як вимога для України, щоб набути статусу кандидата у члени ЄС. Наскільки я знаю, робота щодо підготовки висновків Венеційської комісії проводилася ще до початку повномасштабної війни. Але у зв’язку з трагічними подіями в Україні не на часі було цим займатися. У рекомендаціях одним із пунктів справді є реалізація закону про деолігархізацію відповідно до висновків Венеційської комісії. Прив’язка справді йде до висновків. Тому тут українська влада прив’язана до того, які будуть ці висновки.

Далі — що робити з консультаціями Венеційської комісії Ради Європи, з відповідним висновком, із рекомендаціями? Потрібно впроваджувати їх у законодавство і реалізовувати закон. Цікаво, що в рекомендаціях щодо можливого статусу кандидата України в ЄС визначено цей закон і він є одним із пунктів. Тобто для Європейського союзу важлива саме реалізація цього закону. Процес іде, але він на стороні Ради Європи.

Фото: фейсбук-сторінка заступника міністра юстиції України Олександра Банчука

"Чекаємо висновків Венеційської комісії": заступник Міністра юстиції щодо закону про деолігархізацію

Новини по темі