war

Чи зможуть українці подолати "тіньову" економіку під час війни: думка Євгена Олейнікова

10.06.2022 р., 17:36

Президент Володимир Зеленський під час свого звернення заявив, що з огляду на постійну військову загрозу з боку Росії в українській економіці тепер не може бути "тіньового" компонента. Чи реально реалізувати такі зміни, особливо у воєнний час, прокоментував в ефірі Українського радіо колишній заступник керівника Державної податкової служби Євген Олейніков.

Головне — готовність суспільства і нова якість управління

Наскільки я зрозумів, президент казав не тільки про воєнний час, а й про повоєнний, коли Україна буде не просто відбудовуватися, а створювати ту модель економіки, яка дозволить усунути вади, які в нас існували, і побудувати передову модель економіки. Думаю, що президент мав на увазі так звану "чорну економіку", тобто там, де є злочинний компонент у вигляді нелегальної торгівлі зброєю чи наркотиками.

Щодо економічного компоненту, тобто тіньової зайнятості, продажу необлікованих товарів, зокрема контрабанди, то успіх цього залежатиме зокрема і від готовності суспільства. Тіньова економіка виникає через бажання людей зменшити сплату податків та бажання купити дешевше. Війна дуже сильно змінила і мобілізувала суспільство, тому в нас є всі підстави розраховувати, що суспільство підтримає позицію президента.

Так само ми маємо розуміти, що має відбутися реформа інституції, фактично її докорінна зміна. Якщо державний апарат не продемонструє нову якість управління, тоді, на жаль, досягнення цієї мети не є реальним. Якщо ж продемонструє, то цілком реально досягти мети навіть у воєнний час.

Бізнес хоче рівних умов

Щоб стимулювати бізнес вийти із тіні, треба забезпечити рівні умови. Основа бізнесу — конкуренція. Якщо я бачу, що мій конкурент отримує перевагу за рахунок тіньової зайнятості, тіньового продажу товарів, меншої сплати податків і це не припиняється відповідними державними органами, то я з часом так само почну робити, як він, щоб не втратити свою конкурентну перевагу. Інакше — я пропонуватиму товари дорожче і не зможу їх продати. Рівні умови досягаються зрозумілими прозорими правилами та ефективним наглядом за виконанням цих правил. Якщо це буде забезпечуватися, якщо рух в цьому напрямку відбуватиметься, то ми цілком реально ми зможемо очікувати на виконання тієї мети, яку проголосив президент.

Про тіньову зайнятість

Війна продемонструвала переваги офіційної зайнятості щодо збереження хоча б часткової заробітної плати від роботодавців та отримання підтримки від держави. Все це пов’язано з офіційною зайнятістю, бо там, де зайнятість була неофіційна, то там люди постраждали, бо їхній роботодавець просто припинив із ними будь-які відносини з цілком логічним обґрунтуванням, мовляв "я вам нічого не винен і взагалі я вас не знаю".

Фото: pixabay.com

Чи зможуть українці подолати "тіньову" економіку під час війни: думка Євгена Олейнікова

Новини по темі