war

"Залізний купол" або винищувачі: що допоможе захистити українське небо від ворожих ракет? Думка військового експерта

9.06.2022 р., 13:27

Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук закликає продати Україні систему протиракетної оборони "Залізний купол". Чи врятує він українські міста від ракет окупантів — про це в ефірі Українського радіо розповів головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Олег Катков.

"Залізний купол" захищає 150 км²

"Залізний купол" — це система протиракетної оборони армії Ізраїлю, що призначена для знищення некерованих реактивних снарядів, зібраних у гаражі. Тобто палестинці збирають снаряди у різних лабораторіях і цехах та час від часу обстрілюють Ізраїль. Ці снаряди мають доволі малу швидкість, прогнозовану траєкторію. Ракета "Залізного куполу", що коштує приблизно від 20 до 40 тисяч доларів, знищує ракету, що коштує приблизно 200 доларів.

У мене є певний скепсис щодо того, що "Залізний купол" зможе захистити Україну від російських ракет, які явно не в гаражах збираються. Будь-яку зброю потрібно розглядати у комплексі. Якщо ми подивимося на протиракетну оборону Ізраїлю, то побачимо декілька рівнів. На одному із найнижчих щаблів якраз і знаходиться "Залізний купол", що призначений для захисту від таких снарядів.

На вищому рівні, зокрема для захисту від балістичних ракет, наприклад, "Іскандер" чи "Точка У" в Ізраїлю є зенітно-ракетний комплекс "Праща Давида". А від захисту далекобійних ракет середньої та більшої дальності вже знаходиться система Arrow. Усе це працює у загальній системі разом із дуже потужним радіолокаційним моніторингом ситуації. Такий захист коштує величезних коштів.

Одна батарея "Залізного куполу" прикриває площу розміром 150 км². Для розуміння, площа Харкова — 350 км², а площа Києва — 850 км².

Ізраїль вибудував свою систему із розумінням того, від кого він захищається. Єдиний шлях для України — розробити свою систему захисту.

Уперше згадка про "Залізний купол" щодо України пролунала у 2020 році від тодішнього міністра оборони України Андрія Тарана, коли він відвідував українське підприємство "Мотор Січ". Він заявив, що нам потрібно вибудовувати протиракетну оборону і закуповувати щось на кшталт "Залізного купола". А перед вторгненням теперішній Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що "Залізний купол" нам не підходить, бо він не призначений для вирішення адекватних завдань із погляду протиракетної оборони від балістичних ракет типу "Іскандер", які для нас становлять загрозу.

Україні потрібні винищувачі

Взагалі щодо оборони українських міст, то на мій погляд, варто говорити не тільки про зенітно-ракетні комплекси, а насамперед про літаки. Поставити адекватний протиракетний комплекс, який може знищувати балістичні цілі — це вкрай складно. Якщо ми візьмемо американський зенітний ракетний комплекс Patriot, який теж може працювати як протиракетна оборона, то його дивізіон складається із 600 вузькоспеціалізованих фахівців. Це величезна за об’ємом формація і велика кількість військових, яких треба навчити. До того ж Patriot шалено дорогий — орієнтовно 1 млрд доларів за одну батарею. А одна батарея може прикрити лише приблизно пів Києва.

Оскільки для України загрозу несуть крилаті ракети, то найбільш ефективно буде придбати винищувачі.

Поки що допомога, що надходить Україні від західних партнерів, не містить нічого для протиповітряного захисту. Лише на рівні повідомлень в іспанській пресі йшлося про передачу зенітно-ракетних комплексів Aspide або їх ще називають ЗРК Toledo. Це відносно застарілий комплекс, тому його передача цілком очевидна і можлива, бо вони знімаються із озброєння і замінюються на сучасніші. 

Фото: wikimedia.org, система "Залізний купол"

"Залізний купол" або винищувачі: що допоможе захистити українське небо від ворожих ракет? Думка військового експерта

Новини по темі