war

"У Чорному морі — сотні мін": експерт про розмінування Одеського узбережжя

26.05.2022 р., 12:58

Через шторми на берег Чорного моря може викидати міни. Яким має бути комплексний підхід до процесу розмінування морського узбережжя розповів в ефірі Українського радіо керівник Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.

Від Одеси аж до Босфору знаходяться від 400 до 600 мін

Україна з початком війни у зв′язку із загрозою висадки ворожого десанту замінувала узбережжя Чорного моря, тобто це весь Одеський регіон. Припинено роботу Одеського порту. Щоб ворог не підійшов ми себе й таким чином убезпечили. Але загрозу судноплавства становлять саме дії Росії, які фактично взяли ті боєприпаси, міни, які вони захопили під час окупації Криму і розташували їх фактично по всій ділянці Чорного моря від Одеси аж до Босфору.

Кількість цих мін ми можемо дізнатися дуже приблизно. Різні цифри наводилися — від 400 до 600. Але однозначно, що це є сотні мін, які знаходяться у Чорному морі і крім того вони перебувають і під водою. Ми не маємо ані обладнання, ані доступу до цих вод, щоб не лише їх облікувати, а й знешкодити.

Розмінування триватиме роками

Україна не має можливості розмінування, раніше ми не стикалися з такою проблемою. Для цього потрібно залучення морських фахівців іноземних держав, які мають такий досвід. Таке залучення — це величезні кошти. Якщо ми маємо певний досвід у розмінування наземному, то у морському розмінуванні у нас немає ні досвіду, ні відповідних технічних спроможностей. Підтримка таких держав як Велика Британія, США нам буде вкрай потрібна. Вони це чудово усвідомлюють і розуміють, бо ці держави зацікавлені у безпечних морських шляхах.

У нас немає іншого вибору, як запропонувати таким країнам як Болгарія, Румунія і Туреччина спільну військово-морську гуманітарну операцію із розмінування Чорного моря. Ці країни є членами НАТО і тому зобов′язані дбати і про колективну безпеку. Україна ніяк сама не зможе гарантувати безпеку в акваторії Чорного моря без кооперації з усіма нашими партнерами. Питання тут в одній державі — Росії. Ми можемо витрачати великі кошти на подолання наслідків, але ми не боремося з причиною. До того часу, поки в нас існуватиме причина у вигляді Військово-Морських сил РФ, то того часу вся акваторія Чорного моря буде під загрозою мін.

Як відбуваються розмінування?

Розмінування — це кропітка робота, яка триває роками. Знешкоджувати міни набагато складніше, аніж їх розставляти, триваліше і потребує набагато більше сил і ресурсів. Щоб створити такі умови, потрібно насамперед гарантувати безпеку. І навіть після того, як будуть створені умови така робота потребує і затрат коштів, і часу. На ті обсяги, які зараз є, знадобляться роки, щоб все розмінувати. Багато залежить і від того, скільки виконавців буде залучено, скільки держав, скільки ресурсів вони на витратять, щоб провести цю роботу. Можна це зробити швидше, однак оцінити і назвати вартість і терміни розмінування важко.

Чи можливе розмінування для експорту зерна?

Росія використовує зернову кризу як зброю масового ураження. Якщо проаналізувати, які будуть наслідки, особливо для африканських країн, то це вплив глобального масштабу. У такий спосіб Росія погрожує світові, але вже не ядерною зброєю, а продовольчою зброєю. Це звичайний інструмент гібридної війни, яку розв′язала Росія проти світу. У цьому питанні потрібне буде політичне рішення країн НАТО для створення зеленого коридору.

Це насамперед стосується безпекових моментів, коли саме військові мають забезпечити умови, а потім уже здійснити всі технологічні процеси, пов′язані з розмінуванням, коли спеціалісти-підрядники здійснять всі ці роботи. Нагадаю, що це може бути лише другий етап, він не може бути паралельним. Третій етап — це налагодження логістичних маршрутів, тобто вже безпосередньо логістики.

Якщо ми хочемо, щоб зерно пішло завтра, то ми маємо починати цю роботу сьогодні, а я б сказав, що ще вчора.

Про небезпеку на Одеському узбережжі

На Одеському узбережжі великі протикорабельні міни не становлять аж такої небезпеки для звичайної людини, якщо цієї міни не чіпати. Однак все одно є система замінувань, зокрема і від висадки морського десанту, тому я єдине що можу зробити — закликати всіх громадян дослухати до порад і зрозуміти, що море на сьогодні — це зона ризику і тому використання пляжів і місць громадського відпочинку як це було всі попередні роки цього літа неможливе. 

Фото: ocean4future.org

"У Чорному морі — сотні мін": експерт про розмінування Одеського узбережжя

Новини по темі