war

Постачання озброєння Україні: чи змінюється нерішуча позиція Німеччини? Аналізує експерт

14.05.2022 р., 21:43

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 13 травня відповідав на запитання Комітету з оборони Бундестагу щодо своєї політики стосовно України. Приводом стало запрошення голови комітету Марі-Агнес Штрак-Циммерманн у квітні. Політикиня виступала за постачання важкого озброєння в Україну та звинувачувала Шольца у нерішучості з цього питання. Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов в ефірі Українського радіо прокоментував, чому Німеччина є занадто нерішучою в постачанні важкого озброєння Україні та як змінюється позиція Шольца під тиском німецькою коаліції.

Як змінюється позиція Олафа Шольца 

Канцлер Шольц — це людина, яка була обрана від соціал-демократів, а  ця партія взагалі відрізнялася достатньо проросійською позицією. І фактичного він був канцлером, який обирався ще до початку повномасштабної війни. І наразі він є канцлером коаліційного уряду, а це дуже важливо. І це дуже проявилося на комітеті, бо голова комітету — це представниця партії "вільних демократів", і під час виступу Шольца був скандал, коли деякі представники "вільних демократів" встали і вийшли під час виступу канцлера. Причому спікер фракції спочатку написав, що вони не отримали всі відповіді, які хотіли почути, але потім і голова комітету, і спікер сказали, що в принципі затягнулося засідання, і тому деякі депутати мали потребу піти на інші заходи.

Але дуже важливий момент, що, крім соціал-демократів, в урядовій коаліції є "вільні демократи" та " зелені", які набагато більш послідовно і жорстко виступають на боці України і фактично підштовхують Шольца, який від них залежить, до того, щоб його позиція змінилася. І  протягом останніх тижнів ми бачимо, що Німеччина вже переходить до постачання Україні важкої зброї. Так, нам би хотілося, щоб це відбувалося набагато швидше. Але якщо навіть в Сполучених Штатах є певні бюрократичні перепони, для чого і було прийнято закон про ленд-ліз, то в Німеччині теж є проблеми. І одна з цих проблем в тому, що канцлерка Німеччини Ангела Меркель достатньо тривалий час проводила політику демілітаризації  Німеччини, і достатньо багато озброєння, яке теоретично Німеччина могла передати з початку війни Україні, просто немає. У Бундесвера теж не вистачає озброєнь, і зараз цю проблему намагаються вирішити. 

Мені здається, що головне на комітеті — те, що всі сторони виступили з достатньо мирними заявами, а сам Шольц фактично зауважив, що він буде підтримувати і далі Україну, в тому числі щодо постачання важкого озброєння.

Про розмову Шольца та Путіна та контакти Заходу з Росією 

У цій розмові Путін скаржився на Україну. Але, як на мене, достатньо важливо, що Шольц спочатку виступив перед комітетом, дав свої гарантії, і вже потім відбулася розмова з Кремлем. 

Те, що західний світ намагається встановити на найвищому рівні певні контакти з Росією,  свідчить, що це якраз намагання дотиснути Путіна то дого, щоб змусити його якимось чином поступитися. Бо і попередня заява Джо Байдена про те, що він не бачить можливості для Путіна вийти з ситуації, зберігши обличчя. Крім того, фактично 25 тисяч російських солдат вбито, купу техніки знищено і стратегічної мети, яка оголошувався, не досягнуто. Вочевидь, в найближчій перспективі її досягти буде неможливо. Це відкритим текстом говорять і на Заході, зокрема і про можливість воєнної перемоги України. 

Мені здається, що якраз контакти є намаганням донести до Путіна реальну ситуацію, яка відбувається. Бо багато хто з західних лідерів казали, що вони здивовані, що Путін не володіє реальною інформацію щодо того, що відбувається насправді і на фронті, і в російській економіці. Мені здається, вони намагаються підштовхнути Путіна до певних рішень, хоча говорити про адекватне сприйняття в Кремлі ситуації, на превеликий жаль, зараз неможливо. 

Коли Україна зможе отримати нову зброю 

Поки що терміни не оголошуються. Що стосується бойової машини "Мардер", там мова йде про їх виробництво. Виробник "Мардер" звернувся до уряду Німеччини з проханням надати можливість постачати в Україну це озброєння. Фактичного важко казати, не маючи безпосередньо інформації, наскільки готові ці системи для постачання в Україну. Що стосується літаків, поки що немає взагалі згоди серед інших країн щодо постачання літаків до України, хоча закон про ленд-ліз передбачає постачання в Україну американських літаків. Але треба, щоб українські військові навчилися працювати на тих чи інших системах озброєння. Тобто питання вкладається в достатньо тривалий термін. Можливо, місяць. Це якщо мова йде тільки про навчання та про бойове злагодження. Якщо це озброєння ще треба виготовляти, то термін може бути ще більший. 

Чи є в Німеччині усвідомлення, що Україні зброя потрібна терміново 

Сподіваюся, що є. Те, що вони все-таки говорять про постачання Україні важкого озброєння, якраз свідчить про те, що зміна поглядів на світ взагалі відбулася в німецьких елітах. Ще місяць тому про це взагалі не йшлося. Ми пам'ятаємо позицію Німеччини, яка могла навіть накласти своє вето на постачання в Україну через треті країни якихось озброєнь.  Зараз цього немає. Вочевидь, ця еволюція відбувається. Нам би хотілося, щоб вона відбувалася швидше і Україна отримала якомога більше сучасного озброєння.

Це сучасна війна, й інтенсивні бої на сході та півдні будуть вирішуватися в тому числі за рахунок технологічної переваги. Вочевидь, технологічна перевага буде на боці України, оскільки новітнє озброєння буде позначатися до України, а Росія через санкції втрачає можливості оновлювати своє озброєння. Таким чином буде вирівнюватися ця невідповідність, яка була на початку війни. Я сподіваюся, що згодом Україна отримає перевагу якраз і важких озброєннях, і в сучасній артилерії над Росією. 

Про позицію Християнсько-демократичного союзу щодо України  

Я думаю, ми вже отримуємо бонуси у вигляді зміни позиції того ж Шольца, оскільки ХДС з завзяттям критикували з початку війни Олафа Шольца та правлячу коаліцію через її нерішучість та неквапливість. Вочевидь, опозиція має критикувати владу. На щастя, вона критикує в тому руслі, яке потрібне для України. Добре, що влада в Німеччині має прислухатися до цього. 

Водночас важливо, що два члени коаліції в Німеччині досить принципово підтримують Україну. І для канцлера Німеччини дуже важливо зберегти коаліцію, аби зберегти уряд. І він мусить прислухатися і до членів коаліції, які вимагають постачання зброї в Україну та продовжувати підтримку. Крім того, Німеччина є лідером Європейського Cоюзу. Тому важливо, щоб при розгляді заявки України на андидатство в ЄС не було ніяких підводних каменів, зокрема з боку Німеччини як лідера союзу.

Фото: Getty Images 

Постачання озброєння Україні: чи змінюється нерішуча позиція Німеччини? Аналізує експерт

Новини по темі