Україна може постраждати через пожежу на нафтопроводі "Дружба", але на Росію чекають страшніші наслідки — експерт

Україна може постраждати через пожежу на нафтопроводі "Дружба", але на Росію чекають страшніші наслідки — експерт

У ніч на 25 квітня у російському місті Брянськ спалахнула величезна пожежа. За повідомленнями, нібито палають резервуари для зберігання нафти та ємності з пальним у військовій частині. Також є дані про займання нафтопроводу "Дружба". Що саме може горіти у Брянську, роз’яснив в ефірі Українського радіо директор консалтингової компанії EXPRO Consulting Україна Геннадій Кобаль.

0:00 0:00
10
1x

Є чимало інформації на цей час, що саме загорілося у Брянську. Ця інформація протирічить одна одній. Поки важко сказати, який саме об’єкт постраждав. Є дані про резервуари об′ємом 150 тисяч тонн нафти, але чи були вони повні невідомо. Є інформація, що військова нафтобаза горить. Є дані, що другий об′єкт належить компанії Роснафта. Але якщо ми говоримо про нафтопровід "Дружба", то ним керує не Роснафта, а Транснафта.

Брянськ є ключовою вузловою станцією для нафтопроводу "Дружба". У Брянську він розділяється на дві частини: одна йде на Білорусь і Польщу, інша — в напрямку України. Повідомлення від Транснафти поки немає, що їхні об′єкти горять. У російських служб надзвичайних ситуацій йдеться лише про пожежу, а не про те, чия власність горить.

Про наслідки для України

Що стосується нафти, то тут може постраждати Україна. Наша держава переправляє транзитом до Європи щомісяця до мільйона тонн російської нафти у Європу. Йдеться про компанію Транснафта. Якщо припиняється транзит нафти, тоді Укртранснафті так само треба приймати певні рішення, бо це близько 80% наповнення нашої труби.

Нафтопровід "Дружба" забезпечує транспортування нафти українською системою. Із 15 мільйонів тонн нафти торік 12 мільйонів — це транзит російської нафти. Значна частина нафти — понад 80%, яка транспортується українською нафтопровідною системою, це якраз російська нафта. Якщо постраждав нафтопровід "Дружба", тоді у нас можуть виникнути проблеми із транспортуванням нафти.

Страшніші наслідки звичайно чекають на Росію. У Росії зараз є дуже велика проблема з експортом нафти. Нафтопровід "Дружба" був для них важливим для транспортування. При проблемах із відвантаженням нафти в Новоросійському морському терміналі нафтопровід "Дружба" міг би їм допомогти. Якщо зараз "Дружба" постраждає, а разом із ним і експорт нафти, тоді в Росії виникнуть додаткові проблеми.

Україна у такому розвитку подій постраждає менше, просто Україна не отримає доходи від транспортування нафти. Якщо брати на рік, то через це Україна може втратити десятки мільйони доларів. Росія натомість може втратити близько 10 мільярдів доларів на рік. Це еквівалент вартості нафти, яку росіяни транзитують через Україну. 

Фото і відео: facebook.com/maria.skibinskaya