Чому важливо визнати дії РФ в Україні геноцидом? Пояснює народний депутат

Чому важливо визнати дії РФ в Україні геноцидом? Пояснює народний депутат

14 квітня Верховна Рада визнала дії російських військ в Україні геноцидом українського народу. Голова комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин, член депутатської групи "За майбутнє" Дмитро Лубінець в ефірі Українського радіо прокоментував, чому важливо визнати дії РФ в Україні геноцидом та як може просуватися розслідування, ініційоване Міжнародним кримінальним судом.

Чому важливо визнати дії РФ в Україні геноцидом

Ми робимо це для того, щоб весь світ продовжував політику проти Російської Федерації. Одна справа, коли ми спілкуємося з нашими європейськими та євроатлантичними партнерами, і вони бачили, що на початку це була війна, хоча війна у нас восьмий рік, але зовсім інша справа їм доказати, що в нас дійсно відбувається геноцид. Геноцид — це як військовий злочин вищого гатунку. І після того, як до них прийде спочатку розуміння, а потім юридично доказова база, що дійсно відбувається геноцид на території нашої держави, ми сподіваємося на те, що вони більш включаться в нашу боротьбу. Тобто це буде абсолютно новий пакет санкцій проти Російської Федерації. Це буде абсолютно нова допомога нашій державі. Тому саме це ми й робимо. 

До речі, я вперше сказав, що в нас відбувається саме геноцид проти української нації з боку Російської Федерації ще на початку загострення. Бо коли я побачив на території Донецької області, як знищується цивільна інфраструктура, як вони намагаються влучити в лікарні, в дитячі садочки, в школи, то вже прийшло розуміння того, що вони не воюють тільки з армією. Вони воюють з усім народом. Вони хочуть знищити абсолютно всіх, хто ідентифікує себе як представник українського народу, української нації.

Прокурор МКС Карім Хан вже отримав постанову з боку України. Які міжнародні важелі це дає Україні

Це не просто отримання міжнародним прокурором цієї постанови. Це в першу чергу отримання доказів, що відбувається саме геноцид народу. Геноцид — це ознаки того, що що одна з сторін військового конфлікту, з нашого боку це  Російська Федерація, намагається знищити абсолютно всю націю. І докази ми направляємо до міжнародного трибуналу. Насамперед це те, що гинуть масово цивільні люди. 

Друге  — це намагання знищити людей в окупації, які підпадають під захист Женевської конвенції. Щодо Бучі, коли ми надали докази, що цілі родини, починаючи від діда, бабусі, батька, дружини і дітей, коли їх всіх катують, зв'язують руки за спиною і потім вбивають пострілами в голову — це є докази того, що вони знищують цілими родинами цивільних мешканців

Наступне — це те, що відбувається на території Донецької та Луганської областей, коли масово вивозяться на територію Російської Федерації громадяни України з тимчасово окупованих міст, які окупувала Російська Федерація. Забирають абсолютно всіх: дітей, дорослих, літніх людей. На території Російської Федерації створюються фільтраційний табори, де по кожному громадянину України, незважаючи на його вік, проводиться перевірка. В усіх намагаються забрати українські документи, їм всім забороняють спілкування українською мовою і намагаються відокремити тих, хто належав до правоохоронного сектору, до військового сектору України, і їх просто знищують або саджають без суду та слідства на 15 років.

На цю тему ― "Ми повинні зробити все, щоб настала відповідальність". Прокурор МКС про розслідування злочинів РФ

Процес розслідування Міжнародним кримінальним судом. Кому буде висунуто обвинувачення 

У нас є докази та факти, і нам не треба чекати, коли ми отримаємо доступ до Волновахи, до Маріуполя. Там взагалі цифри будуть зашкалювати. Ми вже почали цей процес зараз. На мій погляд, цих доказів вже достатньо. Процес вже повинен розпочатися. На нашу думку, обвинувачення повинні отримати в першу чергу керівництво держави, починаючи з Путіна, бо за нашими даними саме він безпосередньо розробляв плани захоплення України і знищення наших громадян. Наступні ― військове керівництво, які надавали злочинні накази.   Автоматично це вже ідентифікація і притягнення до кримінальної відповідальності безпосередньо тих нелюдів, які все це робили. 

Щодо пропагандистів, ми будемо намагатися притягнути і їх до відповідальності, бо за нашою логікою це все не відбулося б, якщо б вони не "накачували" такою ненавистю весь російський народ. Кожен злочин повинен  мати своє ім'я. Починаючи від Путіна і закінчуючи рядовими російської армії, всі повинні отримати покарання

Коли може бути повноцінно запущений розгляд судової справи 

На дату ми не впливаємо. Ми впливаємо на цей процес. Як тільки на думку кримінального прокурора Міжнародного суду буде можливість розпочати саме цей процес, він розпочнеться. 

Зазначимо, Міжнародний кримінальний розслідує та, за потреби, судить в обвинувачених у найтяжчих злочинах: геноцид, військові злочини, злочини проти людства. 

28 лютого прокурор МКС Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.

Фото: Reuters