На якій підставі затримали Лавренчука?
Є процедури, за якими Росія чи інші країни звертаються до Інтерполу для затримання певних осіб на інших територіях. Є процедура так званої "червоної картки", коли звертаються про розшук і тимчасове затримання людини. Є й інша процедура, чим досить часто користується Росія — так зване циркулярне повідомлення, тобто фактичне сповіщення інших країн та органів Інтерполу. Воно відбувається оперативно, особа не може відслідкувати, що коли вона заїжджає, є таке повідомлення. Не могли повідомили і наші правоохоронці українського громадянина про можливе затримання. Євген Лавренчук не міг знати, що його розшукує Інтерпол. Особливо часто цим користується Росія в Італії.
Про видачу Лавренчука Італії
Питання видачі має вирішувати італійський суд, зокрема наскільки там є політична складова. В італійських документах я не бачив причини, чому нашого громадянина затримали. Наше національне законодавство не дає можливості затримувати безкарно українських громадян. Якби Росія використала процедуру "червоної картки", то в такому разі потрібно було б надавати певні докази для затримання. Але Кремль скористався циркулярним повідомленням. До речі, частина країн, що входять і підтримують статут Інтерполу, взагалі не визнають циркулярного сповіщення. Дивно, що Італія не побачила політичної складової у цьому затриманні, оскільки Євген Лавренчук робив багато публічних заяв щодо Росії, тому я вважаю, що тут є певна політична складова.
Читайте також: Український консул відвідав затриманого у Неаполі Євгена Лавренчука: що відомо на цю мить?
Про можливість екстрадиції в Україну
Є процедури екстрадиції в Україну, бо він є нашим громадянином і він не був затриманий на території Росії. Не можна допустити його екстрадиції до Росії. Я спілкувався з його матір’ю, є адвокат в Італії, який співпрацює з Євгеном. На мій погляд, потрібна суттєва юридична допомога та інформаційний розголос. Перші особи нашої країни мають зустрітися з представниками італійської сторони, щоб аргументувати, що це політичне переслідування і тому не можна Євгена Лавренчука передавати Росії, де не дотримуються прав людини. Матір Євгена — Ірина Лавренчук переконана, що претензії російського правосуддя до її сина надумані і пов’язані з його політичною позицією щодо дій Росії в Україні. За її словами, Євгену надали італійського адвоката, але наразі він не має усіх необхідних матеріалів, щоб говорити про зміст звинувачень.
Про юридичні прогнози
Якщо перші особи нашої держави втрутяться у цю справу, а вони повинні, вважаю, захищати наших громадян, то ця справа досить швидко вичерпає себе. Потрібно зупинити такі випадки, бо це не перша і може бути не останньою спробою Росії затримання українців на території Італії.
Фото: facebook.com/ukrainiantheate