Про виховні цінності та найкращі подарунки у День Святого Миколая розповідають педагоги

Про виховні цінності та найкращі подарунки у День Святого Миколая розповідають педагоги

19 грудня — найочікуваніший день у році для всіх дітей — День Святого Миколая. Коли найпотаємніші дитячі бажання здійснюється, і добрий Святий Миколай обдаровує чемних дітей своїми дарами. Про виховний аспект цього свята, бажання дітей та очікування батьків, Українське радіо поспілкувалося з Наталією Богданець-Білоскаленко, докторкою педагогічних наук, професоркою, завідувачкою відділу навчання мов національних меншин Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, авторкою шкільних підручників, а також з Оленою Половіною, кандидаткою педагогічних наук, доценткою, завідувачкою кафедри дошкільної освіти Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка.

0:00 0:00
10
1x

Про те, які виховні цінності сповідують сучасні батьки і які цінності сповідують сучасні діти

"Ми живемо в соціумі, який, на жаль, декларований споживацьким ставленням і формуванням споживача — людини, яка буде купувати все, що рекламується. На жаль, це не лише українська, але й загальносвітова тенденція. Тому й діти очікують отримати на свято саме те, що вони замовляють. 

Здебільшого сучасні діти, починаючи уже з дошкільного віку, хочуть отримати ті речі, які допомагають їм швидко перенестися у віртуальний світ успіху, — зокрема гаджети. 

Якщо ж говорити про сьогоднішній день, який ми святкуємо — День Миколая Чудотворця Мирлікійського, то мова йде про духовне наповнення цього свята. Тому очікування дітей і батьків, замовлення і запити, повинні корелюватися з загальноприйнятими людськими цінностями, а не лише християнськими.  

Ми маємо задуматися над тим, — а чи готові наші діти задовольнятися тим мінімумом, який відводить нас від цього накопичувального споживацтва і всеможливих "хочу", а приводить до розмірковування: "Коли я отримую якісь нагороди, чи заслуговую я на них?", "Що я зробив у цьому світі, у своєму маленькому дитячому колективі в садочку, у своїй сім’ї, за що я б сам себе похвалив, що я віддав?". Не — "Що я сам отримав?", а "що я віддав?"

І коли дорослі у вихованні дітей будуть керуватися от цією тенденцією, не виховувати споживача, якому все потрібно давати, а виховувати особистість, яка вміє віддавати, тоді й очікування, і дива будуть траплятися. Тому що навіть маленька дрібничка буде для дитини дивом. І нехай мене правильно зрозуміють слухачі, я не закликаю до жебрацької філософії. 

Тому ця споживацька культура повинна відійти, а шляхом до її відходження є духовність. Сьогоднішній день пов'язаний із моментом переосмислення духовних смислів і духовних орієнтирів у вихованні", — розповіла Олена Половіна, кандидатка педагогічних наук.

Про найкращі подарунки для дітей на День Святого Миколая

"Оскільки я є причетною до книжок та літератури, то, на мою думку, найкращим подарунком є книга. І, як правило, я усім своїм знайомим, хрещеним чи племінникам, дарую книжки й цукерки.

Для мене свято Миколая — це завжди солодощі та книжки. Якщо ми поринемо в історію цього свята, то пригадаємо, що в Західній Європі діти ставили черевички, або підвішували чобітки, в яких нібито ходить Святий Миколай, у які й сподівалися щось отримати за свої добрі справи, здійснені впродовж року. А отримували туди зазвичай цукерки.

Тому маємо закликати дітей до духовного, задумуватися над тим — а що ти зробив? Яким ти був протягом року? Які добрі справи ти зробив? Для дитини треба перенести це свято у площину духовності: що я робив і за що  я дійсно отримав подарунок?

Часом у той чобіток і дітки подекуди клали сіно чи морквинку. Бо вірили, що Святий Миколай приїздить не сам, його привозять тваринки — усім відомі олені, і щоби їх підгодувати й задобрити, діти залишали їм гостинці.

Я вважаю, що книжка — це чудовий подарунок та засіб для інтелектуального розвитку, вона навчає добра", — розповіла Наталія Богданець-Білоскаленко, докторка педагогічних наук.

Фото: УНІАН

Останні новини
Республіканці шантажують демократів — Осипенко про загрозу дефолту США
Республіканці шантажують демократів — Осипенко про загрозу дефолту США
Кіссінджер — найефективніший держсекретар США чи військовий злочинець?
Кіссінджер — найефективніший держсекретар США чи військовий злочинець?
"Ми друкуємося попри обстріли" — харківська учасниця Варшавського книжкового ярмарку
"Ми друкуємося попри обстріли" — харківська учасниця Варшавського книжкового ярмарку
Укрзалізниця планує запустити перші жіночі купе влітку, втім розглядає їх як тимчасовий крок — Шевченко
Укрзалізниця планує запустити перші жіночі купе влітку, втім розглядає їх як тимчасовий крок — Шевченко
Уособлення старої нереформованої судової системи. Хто такий Кравченко?
Уособлення старої нереформованої судової системи. Хто такий Кравченко?
Новини по темі
"Правоохоронці підуть у тюрму. Це чіткий сигнал системі, що за злочини буде покарання" ― Перникоза
"Бомбезний" відпочинок, або Чому не варто відвідувати пляжі цьогоріч? Пояснює ДСНС
Реанімація Криму може бути складнішою за його деокупацію — Арсен Жумаділов
"Туди-сюди": навіщо Україні переводити годинник?
"Майно Януковича стало здобутком державного бюджету" — Вікторія Коломієць про заборону Партії регіонів