war

"Без українських олігархів, створення середнього класу є неможливим", — академік Ігор Юхновський про шкідливість деолігархізації в Україні

4.12.2021 р., 16:59

Про шлях України до незалежності, формування демократичної держави, ухвалення Конституції, як закладались основи парламентаризму і яке значення для держави має формування середнього класу, Українське радіо поспілкувалося з Ігорем Юхновським, українським фізиком-теоретиком, академіком НАН України, народним депутатом України кількох скликань, Головою Народної Ради у парламенті першого скликання, першим керівником Українського інституту національної пам’яті, Героєм України.

Про те, які зміни відбулися за 30 років незалежності України 

"Насамперед ми прийняли декларацію про незалежність України у Верховній Раді України. Ця декларація була підготовленою заздалегідь ЦК КПУ, ми внесли лише деякі правки, а саме: призначення Генерального прокурора України мало відбуватися не Генеральним прокурором Радянського Союзу, а Верховною Радою України. Проте, я розумів, що сама декларація ще не є свідченням незалежності.

Тоді я написав закон "Про економічну незалежність України", який вмістився в декілька речень: "Усе, що знаходиться в межах границь України є власністю народу України й ним розпоряджається Верховна Рада України". Та на той момент Ігор Подолєв готував великий закон "Про економічну самостійність України". Я приєднався до нього і через пару тижнів ми разом написали новий закон, який і був прийнятий Верховною Радою.

Коли Верховна Рада прийняла декларацію про незалежність України, Уряд постав перед потребою мати більш докладний закон. Адаптованою була Конституція Української Радянської Соціалістичної Республіки, з якої був виключеним розділ про керівну роль компартії. Ця Конституція за часів Радянського Союзу не виконувалася та носила чисто декларативний характер, а після прийняття декларації, правила нам за Конституцію", — розповів Українському радіо Ігор Юхновський, Голова Народної Ради у парламенті першого скликання.

За словами народного депутата України кількох скликань, під час робочої поїздки до Канади з Віктором Михайловичем Пинзеником, який тоді посідав посаду головного радника Прем’єр-міністра Фінансів України, та з делегацією від Уряду, сталася прикра ситуація. Віктор Пинзеник виступив на одному з зібрань у Канаді, розповідав про початок процесу приватизації в Україні після розпаду СРСР та інші процеси, що були запущені після декларування незалежності, але після нього виступив один із канадських представників. Цей професор, звернувся до присутніх зі словами про те, що слова української делегації не мають політичної ваги, оскільки Україна на той момент навіть не мала своєї власної Конституції, а послуговувалася Конституцією УРСР, переробленою під потреби часу.

Мене важко зачепили ці слова, — каже пан Ігор Юхновський, — я керував тоді парламентською групою "Державність" і мав дружні стосунки з Леонідом Кучмою, який був тоді чи то Президентом, чи Прем’єр-міністром. Чітко тоді постановив собі, що маємо написати Конституцію України. За основу взяли уже наявну, УРСР. Авторитет академіка став тоді дуже в пригоді, до моєї думки дослухалося вчене товариство беззаперечно. Я зібрав найвидатніших професорів-конституціоналістів із юриспруденції й вони почали писати Конституцію. Коли процес написання був завершеним, нам вдалося зібрати керівників парламентських фракцій, щоби обговорити проект Конституції та винести на засідання Парламенту. Спершу зібрати керівників фракцій не вдавалося, але з часом до нас приєдналися навіть соціалісти з фракції Олександра Мороза, який тоді був Головою Верховної Ради України, коли він почув, що процес студіювання фактично завершений. Фракція соціалістів прийшла до нас із чаєм та печивом, а ми сиділи на третьому поверсі у Верховній Раді. Так був написаний проект Конституції України, за який і було проголосовано у Верховній Раді України 28 червня 1996 року після 24 годин безперервної роботи. "За" проголосували 315 народних депутатів, — розповів академік НАН України Ігор Юхновський.

Про антиолігархічний закон (Закон України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)")

"Я є противником усіх законів про "де". 

Арістотель сказав Олександру Македонському: "Ти маєш звернути увагу на середній клас, інакше олігархи візьмуть верх і це буде недобре, або нижні маси народу розграбують олігархів і державу — і це буде теж недобре". Недоброю є демократія, і недоброю є олігархія. Доброю є гегемонія середнього класу.

Середній клас — це особливий клас. Клас спеціалістів, який виробляє продукцію і сам споживає її, тобто є самодостатнім.

Уся наука, освіта, всі інженери, техніки, агрономи, господарі сільського господарства, комбайнери, водії — є представниками середнього класу, які є фахівцями і які заробляють. Тобто фахівці і є середнім класом. Ця партія має бути самодостатньою, вона має жити на членські внески, позаяк вони заробляють, мають гроші, утворюють самодостатню партію, яка не залежатиме від олігархів, і яка не залежатиме від низів.

Як олігархи, так і "балакучі" низи — є однаково шкідливими та непотрібними державі. Середньому класу ніколи просто розводити балачки. Він має працювати, має заробляти, має годувати родину", — зауважує Ігор Юхновський, перший керівник Українського інституту національної пам’яті.

За словами академіка, намагаючись створити партію "середнього класу", слід розуміти, що без українських олігархів, створення такої партії є неможливим: "Для того, щоби щось зробити необхідно мати стартовий капітал. І поміж олігархів є прихильники України. На жаль, у Верховній Раді порушуються найлегші питання — дуже важко розв’язати всі ті проблеми, наявні в державі, але дуже легко зробити з бідняка комуніста або ж прихильника народної влади, а з олігарха — злодія". 

Про створення середнього класу в Україні

"Україна є наймолодшою державою у світі за всю історію світу. Ми є молодшими, ніж африканські держави, бо вони мали князьків, а ми й того не мали. Ми не маємо жодного досвіду державного будівництва.

Нас стосується основна думка Арістотеля: що важливіше — свобода людини чи побудова держави? Арістотель стверджував, що важливішою є побудова держави. А потім у цій державі уже можна впроваджувати демократію. І цією демократією має бути середній клас. Коли до діла беруться кваліфіковані люди, то демократія встановлюється автоматично", — стверджує Герой України Юрій Юхновський.

Він переконаний, що створювати середній клас мають саме ті, які найбільшою мірою є зацікавленими в ньому. А зацікавленими в ньому є саме ті, які є найбільше упосліджені. А найбільш упосліджені — працівники інтелектуальної сфери, вчені. "Я кажу їм, — вам ніхто не підвищить зарплату, ви самі повинні собі її знайти. Маєте мати в бюджетному комітеті ВР свого представника, свого депутата. Тому я вважаю, що партія середнього класу має сформуватися з найбільш скривджених фахівців, — науковців.

Українські науковці отримують найнижчу заробітну плату з-поміж усіх країн світу", — зауважує Ігор Юхновський.

Про проект нової Конституції України

Проект нової Конституції України є розпрацьований кваліфікованою групою визначних юристів, у якій я є редактором. Ця нова Конституція писалася роками. І в ній ми пропонуємо двопалатний Парламент. 

Якщо Президент Володимир Зеленський все більше централізуватиме форму свого правління через свою адміністрацію, то він програє. Народ повинен бачити якусь зірку у своєму подальшому розвитку. народові має бути дана нова Конституція.

Вона може бути прийнятою лише за сприяння Зеленського, лише за сприяння Парламенту. Але вони мають бути самі офіційно зацікавленими, щоби їхнє становище згідно з новою Конституцією було розумним та сприйнятливим для їхнього подальшого життя.

Я не пропонував проект цієї нової Конституції чинному парламенту, оскільки знаю, що вона буде прочитаною та опущеною. До неї мають прийти, як до рятівної дошки", — розповів Ігор Юхновський, український фізик-теоретик, академік НАН України, народний депутат України кількох скликань.

Фото: nas.gov.ua

 "Без українських олігархів, створення середнього класу є неможливим", — академік Ігор Юхновський про шкідливість деолігархізації в Україні

Новини по темі