war

"Україна завжди була в контексті "потрібно забрати хліб": що відомо про три Голодомори

27.11.2021 р., 19:30

Цьогоріч виповнюється 100 років від початку масового голоду на півдні України, Поволжі та Північному Кавказі. Відомо, що у 1921 році, окрім посухи, скрутне становище селян спричинила грабіжницька політика більшовицької Росії. Окрім цього, цьогоріч виповнюється 75 років від масового штучного голоду 1946-1947 років. В роковини цих страшних подій Український інститут національної пам'яті спільно з "Диваки-продакшн" створив спеціальні ролики, які розповідають більше про основні причини та наслідки Голодоморів 1921-1923 та 1946-1947 років. Більше про це в ефірі Українського радіо розповіла співробітниця Українського інституту національної пам’яті Наталка Позняк-Хоменко.

Чим відрізняються три штучних голоди 

У 1921-1923 і 1946-1947 роках справді мала місце посуха та урожай тоді, як у 1932-1933 роках це була суто спецоперація, коли урожай був гарний, але він вигрібався до зернини. З іншого боку, коли відкрилася правда, то масштаби Голодомору 1932-1933 років набагато більші, і це справді був геноцид українського народу, тому що основна ставка робилася на те, щоб придушити опір українського народу, тому що перед цим були селянські повстання. І щоб зламати спротив селян, було вигадане це упокорення голодом, яке мало ефект. І після 1933-го року вже масових селянських повстань просто не було, адже не було кому і як це робити.

Про колаборантів серед місцевого населення українців, які співпрацювали з червоними комісарами 

Не скажу, що це було масовим явищем, але воно було цілеспрямованим. Голодомор не з’явився на рівному місці. Йому передувала така ціла кампанія із пошуку ворогів. Ворогами називались куркулі та ті, хто ховає зерно. Більше того, їх називали щурами, павуками, мишами тощо. Тобто їх знелюднювали. І тепер, якщо це вже не людина, то і ставлення до неї було вже не людське. І цей градус ненависті не спускався цілеспрямовано. З іншого боку, це так само був спосіб вижити. Тому що ти розумів, що єдиний спосіб виживання — це бути біля і перед ними вислужуватися. Тобто це людська психіка: коли каручується ця істерія, то дуже багато хто на це піддається. І, на жаль, дуже багато людей на це піддалися. Політика була московська, але дуже часто чинилася руками своїх, і навіть найближчих.

На цю тему: Голодомор 1921-23 років: що відомо про цей геноцид і чому він довго залишався засекреченим?

Про ролики про Голодомори 1921-1923 і 1946-1947 років

Ми спеціально зробили два окремих ролики, тому що їхні причини і наслідки були трошки різні. Але і там, і там простежується одна характерна риса. Для радянської влади Україна насамперед була зерновою коморою, звідки потрібно забрати хліб. В цитатах і Леніна, і Сталіна Україна завжди була в контексті "потрібно забрати хліб". Якщо в 1921-1923 роках на півночі України був непоганий урожай і можна було якось прожити, то весь цей хліб забрали для голодуючих Поволжя. Точно так само забрали хліб і з південних районів України, які так само уже потерпали і від засухи, і від голоду. І їм ще дорікали, що вони не хочуть ділитися і не шкодують Поволжя.

Фото: УНІАН

"Україна завжди була в контексті "потрібно забрати хліб": що відомо про три Голодомори

Новини по темі