war

Лікарка про вплив вакцин на ДНК та необхідність щеплення людям із певними захворюваннями

3.11.2021 р., 12:58

Про те, чи можна щепитися хворим та про ймовірні наслідки після вакцинації, в ефірі Радіо "Культура" розповідає сімейна лікарка та професоркою кафедри сімейної медицини ЗДМУ Ірина Волошина.

Чи впливають вакцини на ДНК людини?

Вакцина ніяк не впливає на ДНК людини, вона формує суто імунний захист. Єдина відмінність однієї вакцини від іншої — технологія, за якою вони виробляються. 

Чому існує кілька типів вакцин?

Технології на місці не стоять. Вакцина CoronaVac — інактивована і виробляється за технологією, коли вірус вбивають і вводять людині, на що виробляються антитіла. У мРНК-вакцин інша технологія: до звичайного вірусу підсаджується частинка ковіду і такий мутований варіант вводиться людині задля вироблення антитіл. Такий варіант, звісно, не викликає повноцінного захворювання. Абсолютно нормально, коли є різні технології в медицині. 

Що потрібно для того, аби вірус розмножувався в організмі людини?

Для цього потрібне відповідне середовище і відсутність захисту. Тож обов'язково потрібно щепитися і проти ковіду, і проти інших вірусів. 

Чи варто очікувати на 3-тю дозу вакцинації тим, хто вже отримав 2 дози?

Зараз не варто очікувати на третю дозу, адже велика кількість населення не отримала навіть першої дози вакцинації. Ваші сертифікати будуть автоматично подовженими. 

Чи треба вакцинуватися, якщо у людини високий рівень антитіл?

Не витрачайте кошти на непотрібні аналізи, зокрема на наявність антитіл. Наявність антитіл ніде у світі не визначається. Це — якась суто українська особливість. Рекомендую не робити з цього жодних висновків, а вакцинуватися. 

Чи можна людині щепитися проти коронавірусу, якщо вона хворіє цукровим діабетом?

Цукровий діабет є абсолютним показом щепитися від коронавірусу, грипу та пневмококу. Адже, якщо хвора людина захворіє на коронавірус, то це викличе дестабілізацію цукрового діабету і може призвести до коми чи серйозного враження легень. Це — автоматичне потрапляння на реанімаційне ліжко. Тому я всім раджу вакцинуватися від грипу та коронавірусу в один день (це дозволено законодавством) і через зробити щеплення від пневмококу. Цим ви зменшите ризик і подовжите життя.

Чи можна щепитися з хворим серцем?

Таким людям перш за все потрібно захистити себе від коронавірусу, адже захворівши на COVID-19 людина може отримати тромбоз на 2-й день захворювання. Коронавірус викликає множинні тромбози внаслідок сильного згущення крові. Тому людей з хворим серцем, особливо похилого віку, потрібно вакцинувати першочергово. 

Чи можна вакцинуватися при наявності алергії?

Вакцинуватися можна. І жодної антигістамінної підготовки, як і інших, перед щепленням проводити не потрібно. Кожен медик, який проводить вакцинацію пройшов спеціальний тренінг надання допомоги при анафілактичному шоці. Я рекомендую не покидати одразу пункт щеплення після вакцинації, адже, за правилами від 15 до 30 хвилин людина має перебувати близько від безпосереднього місця проведення щеплення. Саме в цей час, найчастіше, може статися так звана анафілактична реакція. За українською статистикою така реакція розвинулася у 10 людей із 7-ми мільйонів. Це — велика рідкість. Тому не хвилюйтесь, адже, якщо навіть це станеться, то вас врятують. 

Чи потрібна вакцинацію людям, у яких імунітет здатний самостійно справлятися з хворобою?

Безумовно, потрібен. Вже доведено, що люди, які перехворіли коронавірусом можуть захворіти вдруге і втретє, адже самих штамів ковіду декілька. І жодної гарантії стосовно легкості протікання наступного захворювання немає. 

Чи потрібен сертифікат для походу до супермаркету?

Зараз будь-який власник бізнесу: магазину чи кав'ярні має абсолютне право запитати у вас наявність COVID-сертифікату, адже це прописано у всіх вимогах відвідування громадських закладів. Будьте до цього готові. 

Про перелік протипоказань щодо вакцинації проти коронавірусі

Цей перелік можна знайти на сайті vaccination.covid19.gov.ua та на сайті Міністерства охорони здоров’я. 

Чи можна вакцинуватися вагітним і годуючим мамам?

Таким категоріям жінок вакцинуватися потрібно. Вагітним та годуючим мамам можна вакцинуватися мРНК-вакцинами: Pfizer або Moderna і не можна вакцинуватися CoronaVac. Рекомендую передусім проконсультуватися з фаховим лікарем, який слідкує за інформацією. 

Фото: Ірина Волошина, Facebook

Лікарка про вплив вакцин на ДНК та необхідність щеплення людям із певними захворюваннями

Новини по темі