Мобільний додаток

"Краще нам не допомагайте, просто не заважайте": як почувається бізнес в умовах карантину та що думає про новий локдаун

10.12.2020 р., 09:00

Кабінет міністрів запроваджує жорсткий суворий – від 8 до 24 січня 2021 року по всій Україні, щоб запобігти поширенню коронавірусної хвороби після новорічних свят. Як це рішення вплине на бізнес та як вже вплинув карантин вихідного дня, у ефірі Українського радіо розповіла голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу "Фортеця", голова виборчого штабу Віталія Кличка та партії "УДАР" на минулих виборах Оксана Продан.

Про вплив зимового локдауна на бізнес

"Я була однією з перших, хто почав говорити, що запроваджувати суворі обмеження, вводити локдаун в грудні категорично не можна саме з питань того, щоб дозволити зберегтися бізнесу. Для більшості видів виробництва, торгівлі, сервісу, практично всього, що має будь-яке відношення до бізнесу, грудень – один з найактивніших місяців. Саме в цьому місяці, якщо ми говоримо про маленький та середній бізнес, люди мають можливість хоч трохи надолужити ті місяці, які були втрачені, в тому числі і через карантин. Тому ми відстоювали позицію, щоб не запроваджували суворий локдаун у грудні".

Втім, експертка зауважує, що організація "Фортеця" не буде вносити пропозицій щодо зміни положень по січневому локдауну, адже для неї головним було відстояти грудень.

"Якби ми розуміли, що статистика, яку нам дають і МОЗ, і інші структури, відповідає дійсності, ми би могли взагалі зараз говорити про те, що, можливо, нам не потрібен локдаун, можливо, нам не потрібно закривати виробництво. Я на боці тих, хто за мінімізацію обмежень, коли ми говоримо про виробництво, з одного боку. З іншого боку, ми не впевнені в тому, що зниження захворюваності не пов’язане з тим, що стали менше робити тестів".

Про карантин вихідного дня

"Якщо карантин вихідного дня допомагає, в чому я сильно сумніваюся, то для чого тоді вводити повний локдаун. Тоді, певно, достатньо карантину вихідного дня. Якщо ми бачимо статистику про зменшення захворюваності, і віримо їй, то виникає питання, для чого вводити суворі обмеження. Кажуть, що статистика – це те, що обманює всіх завжди, не тільки зараз, тому, напевно, що і прем’єр-міністр не сильно довіряє тим цифрам, які бачить, якщо таке рішення вони прийняли. Я думаю, що до восьмого січня в уряду ще буде можливість розглянути питання, чи можна не вводити суворих обмежень".

Про роботу закладів на виніс

"Є статистика французька, вони в себе робили дослідження. У Франції, де, ми говоримо, є культура ходити в кав’ярні та ресторани, тільки 5% людей, які в них ходили, замовляють їжу додому. В Україні це ще менше, тому що в нас такої культури не було. Говорити про те, що можна компенсувати роботою на виніс – взагалі неможливо. Насправді, з весни дуже багато малого і середнього бізнесу перекваліфікувалися з обслуговування клієнтів в залі на продаж на виніс. Була кафешка – її перекваліфікували на пекарню, щоб можна було працювати на виніс, але це абсолютно інший об’єм продажу. Відповідно, утримувати персонал можливості у бізнесу немає. Люди або скорочуються, або здають приміщення, хтось не отримує доходи від оренди приміщень. Навіть в Києві бачимо то там, то там приміщення, які здаються в оренду, де раніше були різні сервісні заклади. Насправді, це досить складно все робити".

Про значимість бізнесу

"Чому важливо, щоб бізнес працював? Бізнес створює робочі місця. І якщо він працює, – люди ходять на роботу, отримують заробітну плату. Це одна частина. Друга частина – абсолютно все в державі утримується за рахунок податків, які сплачуються так само бізнесом. Так, вони, можливо, стягуються з нас з вами, адже є різні податки, але через бізнес вони надходять до бюджету для того, щоб потім розподілятися, в тому числі і на охорону здоров’я, кисень, лікування, заробітні плати лікарів. Це пов’язані речі, тому важливо, щоб бізнес працював, ми отримували до бюджету податки і могли утримувати соціальну сферу, яка сьогодні така важлива".

Про протестні акції підприємців 

"Саме "Фортеця" не була організатором акцій, але туди входить 60 різних об’єднань з різних регіонів та сфер. Окремі організації, які приймали рішення, що вони будуть виходити на площі, виходили. На жаль, акції не завершилися. Я знаю, що готується наступний вихід до Верховної Ради, тому що підприємці вимагали скасування введення касових апаратів і вони продовжують цього вимагати". 

Про систему оподаткування

"У нас є рішення "Фортеці", що ми після прийнятих Верховною Радою законів будемо звертатися до всіх абсолютно об’єднань, які є в Україні, для того, щоб напрацювати спільну редакцію системи оподаткування, яка би не протиставляла великий бізнес малому, не ставила середній бізнес в нерівні умови оподаткування відносно великого або близького до влади. Ми пропонуємо напрацьовувати спільну  систему оподаткування, в якій малий бізнес мав би свої специфічні єдині умови, форму єдиного податку, і міг працювати без зловживань великого через цей єдиний податок, і великий бізнес міг би працювати спокійно без блокування його податкових накладних та без зловживань з боку податкової".

Про несправедливість

"Є органи влади, де не створені умови для людей і немає жодного офіційного адміністративного важелю на них впливати, тому що всі санкції, які законом виписані, вони виписані проти суб’єкта господарювання – бізнесмена, роботодавця, підприємця. Проти органів влади, які теж повинні створити умови для людей, які туди приходять таких санкцій, на жаль, немає".

Про касові апарати

"Ми відбивалися від касових апаратів, починаючи з 2012 року. В 2010 році, коли був Податковий майдан при Януковичі, ми відстоювали взагалі єдиний податок як клас, тому що його тоді намагалися ліквідувати. З 2012 року ми "Фортецею" виходили і до Кабміну, і до Верховної Ради, в різних ситуаціях по-різному, відстоюючи право малих підприємців не застосовувати касові апарати. В нас тоді був цілий ряд аргументів, чому це можливо, чому так потрібно робити. Перше і головне, про що зараз говорять в уряді – це те, що треба захистити споживача. Споживач кожен має право вимагати від підприємців при купівлі будь-якого товару видати йому товарний чек. Він передбачений законом. До речі, навіть якщо у людини є касовий апарат, але немає світла, або він зламався, теж повинні видавати товарний чек. Це захист прав споживачів. І незалежно від того, є в тебе касовий апарат чи немає, кожен покупець має право отримати товарний чек. Це перша частина, яка захищає і вчора, і сьогодні, і завтра буде захищати покупця. Інша частина – на сьогодні вартість касового апарата велика. Для маленького підприємця вона велика – це збільшує вартість його послуг чи товарів і, відповідно, зменшує його конкурентоспроможність. За цю ціну буде платити споживач. Введення касових апаратів однозначно збільшить собівартість тих товарів, які сьогодні купують люди. На жаль, сьогодні у людей можливості купувати дорогі товари немає, тому дуже часто малий бізнес продає пенсіонерам, між собою, тому що у малих підприємців товари зазвичай дешевші, ніж у великих супермаркетах та магазинах".

Про державну допомогу бізнесу

"Бізнес роками говорить, що коли починають нам допомагати, ми починаємо переживати, – краще нам не допомагайте, просто не заважайте. Краще ситуація була б без локдаунів, без обмежень дати бізнесу працювати.

Коли звільняють від податків – це зрозуміло. Як платити податок на землю, який не пов’язаний з результатами діяльності, і його в будь-якому випадку потрібно платити? Податок на нерухомість в будь-якому випадку потрібно платити. Відповіді в цих проголосованих речах немає. Разом з тим, дійсно від ЄСВ звільняють для першої групи єдиного податку, звільняють від єдиного податку, до речі, за рахунок місцевих бюджетів, тому що єдиний податок надходить до місцевих бюджетів і компенсації їм ніхто не дасть. 

Я досі не розумію, як має працювати це прощання заборгованості податків. Я не знаю, як його будуть розраховувати. Я не впевнена, що оці 8000 гривень будуть для кожного, тому що це, насправді, величезна сума. Я не знаю, де вони її мають знайти, тому що на сьогодні навіть діючий бюджет поточного 2020 року потребує додатково ще 100 млрд, тому що в нас немає тих доходів, які були заплановані в бюджеті 2020 року. Сьогодні 9 грудня, порядку, як подаватися ще немає, і питання в мене тільки одне – як ми за 20 днів (мова йде про 2020 рік) все зробимо. Теоретично, це правильно, хоча 8 тисяч – це мінімум, але якісь кроки прийняті. Сказати, що це погано, не можна, але це точно не ті речі, про які треба говорити, щоб бізнес зберігся і міг потім спокійно знову починати працювати далі. Найкраще рішення, якщо ми говоримо про бізнес, – це не закривати, а дати можливість працювати. Якщо статистика захворюваності буде дозволяти переглянути питання локдауна, звичайно, це треба зробити".

"Краще нам не допомагайте, просто не заважайте": як почувається бізнес в умовах карантину та що думає про новий локдаун

Новини по темі