Мобільний додаток

"Вибери мене": як виглядатимуть бюлетені на місцевих виборах і як їх заповнювати. Пояснює член ЦВК

24.09.2020 р., 18:17

25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Як це часто буває в нашій країні, їм передувала зміна виборчого законодавства, зокрема, й формування нових виборчих бюлетенів, з заповненням яких в частини виборців можуть бути труднощі. Саме тому 21 вересня ЦВК запустила безкоштовний портал, на якому у вигляді інтерактивної онлайн гри у доступній та жартівливій формі пояснюється виборчий процес та всі його практичні нюанси. А тим часом Українське радіо в свою чергу розпитало всі тонкощі заповнення бюлетеня у члена ЦВК Андрія Гевки.

Програма:
Ведучі:

"В залежності від того, в якій громаді ти проживаєш, буде різна кількість бюлетенів. Якщо ми беремо середньостатистичне місто, обласний центр, мова буде йти про чотири бюлетені", - розповів Андрій Гевко. 

Перш за все, як зауважив член ЦВК, йдеться про бюлетень за міського голову, адже громада на місцевих виборах обирає керівника громади, який впродовж п'яти років буде представляти цю громаду та займатися питанням розвитку міста: "Бюлетень за міського голову нічим не буде відрізнятись від бюлетеня, який був на минулих виборах". 

"Далі йтиме три нових бюлетені. В кожному місті, де населення десять тисяч плюс, люди будуть обирати міську раду, районну раду і обласну раду. Вибори до цих трьох рад будуть проходити за новою виборчою системою, так званою пропорційною системою з відкритими списками", - пояснив Гевко. 

Проте експерт зауважив, що нічого складного в їх заповненні немає: "Все дуже просто. Партія, як на будь-яких виборах, висуває свій партійний список. Тільки він буде не один, а по округах. Тобто він буде і єдиний, і ті самі кандидати по виборчих округах. Але виборець, який буде приходити на вибори, його помешкання відноситься до конкретного виборчого округу. І в цьому конкретному окрузі партія висуває свій конкретний територіальний виборчий список. Там будуть розміщені від 5 до 12 кандидатів від кожної політичної партії. І виборець повинен визначись, по-перше, яку політичну партію він підтримує, а, по-друге, кого з цього списку він підтримує. Є п’ять кандидатів від політичної партії. Виборець дивиться на них, дізнається про цих людей і визначається з партією та кандидатом. Відповідно, ставить хрестик навпроти партії і в трафареті вписує цифру за кандидата, якого він підтримує". 

"Таким чином, виборець впливає на розміщення в списку відповідного кандидата і на ймовірність того, що він стане депутатом. Тепер партія впливає на черговість до моменту висунення, а вже після висунення на виборах на те, хто стає депутатом, впливає виборець, голосуючи за того чи іншого кандидата", - наголосив Андрій Гевко. 

Також член ЦВК звернув увагу на те, що якщо партія долає 5-% бар’єр, той, хто перший у списку точно стає депутатом: "А в межах територіального виборчого списку люди будуть пересуватися в залежності від того, скільки голосів вони набрали". 

"Тому виборець, прийшовши на виборчу дільницю, повинен визначитися, яку партію він підтримує, ознайомитися з її політичною програмою, а друге - подивитися, кого від цієї політичної партії вони хочуть бачити в міській раді", - пояснив Гевко. 

Окремо експерт пояснив питання того, чи не буде вважатися недійсним бюлетень, якщо людина відзначила лише партію і не визначилась з окремими кандидатами: "Якщо ви поставите лише галочку навпроти партії, це означатиме, що ви погоджуєтесь з тим розташуванням кандидатів, яке визначила партія. Але бюлетень не дуже вважатися недійсним. Тобто достатньо відзначити партію, яку ви підтримуєте, навіть не проставляючи в бюлетені номер того чи іншого кандидата. Ваш голос буде зарахований партії".

"Також, якщо випадково ви зіпсували бюлетень, є можливість "другого шансу". Є процедура, за якою людина звертається до комісії, вона фіксує факт, що людина зіпсувала бюлетень і їй видають інший. Але це можливо лише раз", - підсумував Андрій Гевко .

ФОТО: TCН.ua

"Вибери мене": як виглядатимуть бюлетені на місцевих виборах і як їх заповнювати. Пояснює член ЦВК

Новини по темі