war

Вибори в Чорногорії: наслідки перемоги проросійських партій та кінець "ери Джукановича"

2.09.2020 р., 16:57

Згідно з попередніми результатами парламентських виборів, що відбулися 30 серпня у Чорногорії, три опозиційні сили "За майбутнє Чорногорії", "Мир ─ це наша нація" і "Чорні та білі"сукупно отримали більше половини місць у наступному скликанні парламенту Чорногорії ─ 41 із 81. Блоки вже узгодили принципи майбутньої парламентської коаліції. Демократична партія соціалістів Міла Джукановича отримала 40 місць разом з партіями меншин та традиційними партнерами, відтак наодинці не має більшості. Про наслідки перемоги проросійських партій на виборах в Чорногорії в ефірі Українського радіо розповіла керівник проекту "Балканський оглядач" Наталя Іщенко.

Програма:
Ведучі:

"Дійсно, можна говорити про завершення "ери Джукановича". Поряд з Лукашенком, його називають "останнім диктатором або самодержцем Європи". Він правив країною 30 років. Він був національним лідером, і ось позбавляється реальної влади. Наразі він залишається президентом, але Чорногорія ─ парламентсько-президентська республіка. Реальні важелі влади у парламенті і в уряді відповідно. Тому коли в Джукановича не буде впливу на виконавчу владу і у нього і не буде реальної влади", ─ зазначила Наталя Іщенко.

Іщенко прокоментувала, як може змінитися зовнішня політика Чорногорії після перемоги проросійських сил.

"Не можна сказати, що Чорногорія розвернеться в бік від Заходу. Але зрозуміло, що вона стане проводити більш проросійську та просербську політику. У принципах, які вже погодила нова майбутня коаліція, одним з головних є відміна закону про віросповідання. А це означає повернення Сербської православної церкви до того наддержавного статусу, який у неї завжди був в Чорногорії: вона є незареєстрованою, не підкоряється законам держави, де перебуває, і в основному орієнтується на митрополію, на Белград. І такий стан речей продовжиться", ─ сказала вона.

Іщенко зауважила, що Європу не лякає така церковна орієнтованість нової коаліції  у зв’язку з просуванням вступу Чорногорії до Європейського Союзу.

"Хоча інші принципи кажуть про те, що Чорногорія буде продовжувати рухатися на шляху європейської інтеграції, проводити реформи відповідно до європейських стандартів, але пункт про захист Сербської православної церкви ставить величезний знак питання. Тому що важко поєднати разом запровадження європейських стандартів і надання привілеїв та особливого статусу церкві однієї релігійної організації. Але Брюссель вже висловив схвальні відгуки стосовно результатів виборів в Чорногорії саме через те, що нова коаліція в принципах прописала продовження євроінтеграції", ─ пояснила експертка.

На думку Іщенко, від цих результатів виборів у Чорногорії найбільше постраждає Україна.

"Наразі навіть найбільш радикальна опозиція намагається висловлюватися помірковано. Вони заявляють, що відмова від вступу в НАТО не є можливою зараз. Можливо, вони будуть проводити референдум, але поступово. Це стосується і можливого відкликання визнання Косово. Єдине, що вони зроблять зараз і в чому вже є консенсус та тотальна єдність стосується відміни санкцій проти Росії за те, що вона творить в Україні. Тому від цих результатів в Чорногорії найбільше постраждає Україна", ─ сказала вона.

Фото: Reuters 

Вибори в Чорногорії: наслідки перемоги проросійських партій та кінець "ери Джукановича"

Новини по темі