war

Як змінити свою виборчу адресу на місцевих виборах – розповідає експертка

31.07.2020 р., 19:07

25 жовтня в Україні заплановані місцеві вибори, а з 1 липня 2020 року українці отримали можливість змінювати виборчу адресу, в тому числі й онлайн. Таку змогу громадяни України отримали завдяки новому Виборчому кодексу, який набув чинності з 1 січня 2020 року. Як саме працює ця процедура і що потрібно для зміни виборчої адреси Українському радіо розповіла виконавча директорка громадської організації "Громадський холдинг "Група впливу" Тетяна Дурнєва.

Програма:
Ведучі:

"Наголошу, що зараз йдеться саме про зміну виборчої адреси: на парламентських виборах люди часто змінювати місце голосування. На загальнодержавних виборах людина, незалежно від того, де вона знаходиться, може обрати собі виборчу дільницю, де вони проголосує, якщо вона у відрядженні, на лікарняному, у відпустці і т.д. В день голосування вона може на своїй виборчій дільниці отримати бюлетень, якщо пройде процедуру тимчасової зміни місця голосування. Ця зміна діє лише на період одних конкретних виборів і не застосовується на місцевих виборах. На місцевих виборах важлива приналежність людини до тієї територіальної громади, де вона обирає органи місцевого самоврядування та місцевих голів. Тому зараз йдеться про постійну виборчу адресу, яка визначає, де людина вноситься в список виборців автоматично", – розповіла Тетяна Дурнєва. 

Як пояснила експертка, раніше адреса голосування  визначалась виключно за зареєстрованим місцем проживання, тобто прописки: "На місцевих виборах внутрішньо переміщені особи, маючи прописку на тимчасово окупованій території, не могли змінити місце проживання, відповідно – не відносились до територіальної громади на підконтрольній території і не могли голосувати. Так само вони не могли голосувати на парламентських виборах в мажоритарних округах". 

"Офіційно як ВПО в Україні зареєстровано 1 400 000 осіб, з них можна відрахувати приблизно 200 тисяч дітей, які не мають права голосу. Частина людей не зареєстрована, частина навпаки – зареєстрована, але не проживає на підконтрольній території. Також, крім ВПО, можливістю, яка відкрилася 1 липня, може скористатися будь-який громадянин України, наприклад, трудові мігранти", – підкреслила Дурнєва. 

Активістка розповіла, що  трудова міграція є значно більшою, ніж кількість ВПО: "Згідно оціночних досліджень, близько 3,5 мільйона людей проживають не за місцем реєстрації. А офіційні дані реєстру виборців говорять, що в нас більше мільйона людей додатково, які взагалі не мають зареєстрованого місця проживання. Разом це приблизно 5,5 млн осіб".

Тетяна Дурнєва пояснила, що для початку бажаючій змінити виборчу адресу людині треба перевірити, чи вона взагалі включена в державний реєстр виборців: "На сайті drv.gov.ua можна натиснути кнопку "Кабінет виборця" і "перевірка включення". Для цього не потрібно жодних електронних ключів, лише електронна адреса. Якщо людина внесена в реєстр і її виборча адреса відрізняється від фактичного місця проживання, то вже знадобиться електронний ключ". 

"Якщо необхідно змінити інформацію, в тому ж кабінеті виборця треба натиснути "заяви, запити, звернення" і тоді система попросить вас ідентифікуватися за допомогою електронного підпису, mobile id, або електронного ключа. Якщо ви є клієнтом "Приватбанку", то дуже швидко зробити ЕЦП через Приват24", – пояснила експертка.  

Дурнєва зауважила, що якщо в людини немає електронного підпису, то можна подати заяву в паперовому вигляді, звернувшись в той реєстр, який знаходиться на території, де людина планує голосувати, де буде її виборча адреса: "Зазвичай реєстри знаходяться в будівлях райрад, РДА або ЦНАПів". 

"Тут вже є певні особливості. Наприклад, в Києві люди перші три тижні не могли подати заяви в паперовому вигляді, тому що відділи не вели особистий прийом громадян через COVID-19. В той же час інші регіони приймали людей: вони подавали заяви, яких було значно більше в паперовому вигляді, ніж в електронному", – розповіла Тетяна Дурнєва.

Окремо експертка наголосила, що для зміни виборчої адреси не потрібно доводити свою приналежність до територіальної громади і подавати документи: "16 липня ВРУ прийняла зміни до виборчого кодексу України, на підставі чого 24 липня була прийнята постанова ЦВК, яке регулює, що для звернення про зміну виборчої адреси не потрібно доводити і додавати документи, наприклад, договір оренди житла. Людина за заявним принципом повідомляє про свою адресу житла і на підставі цієї заяви змінюється її виборча адреса. Проте існує обмеження: протягом року не можна буде змінювати виборчу адресу знову". 

"Якщо ж вас немає в реєстрі виборців, це теж можна виправити онлайн: треба подати заяву про включення до реєстру виборців, це займає 3 хвилини. Так само, якщо людина не має місця реєстрації, вона може звернутися в реєстр, де проживає фактично, і подати заяву про визначення виборчої адреси", – підсумувала Тетяна Дурнєва.

ФОТО:  Еспресо.TV

Як змінити свою виборчу адресу на місцевих виборах – розповідає експертка

Новини по темі