Мобільний додаток

Це цементування участі у виборах великих олігархічних партій – Ярослав Юрчишин про зміни виборчого законодавства

8.05.2020 р., 10:00

За яким законодавством відбуватимуться місцеві вибори та як вплинуть на формат їхнього проведення можливі карантинні обмеження в ефірі Українського радіо розповідає член партії "Голос" Ярослав Юрчишин та народний депутат від партії "Слуга народу" Віталій Безгін.

Уже з наступного тижня депутати почнуть готувати зміни до виборчого кодексу, аби забезпечити проведення місцевих виборів,  запланованих згідно із законом на 25 жовтня 2020 року. Що саме пропонують змінити у виборчому кодексі пояснює  Ярослав Юрчишин: "У спеціальних робочих групах представники більшості оголошували доволі екзотичні варіанти змін. Наприклад, партія може балотуватися до місцевих органів влади лише тоді, коли її висувають дві третини об'єднаних територіальних громад  (далі ОТГ) по всій Україні. Планується створення понад 1500 ОТГ, відповідно в близько 900-1000 ОТГ мали би бути представники партії для того, щоб вона взагалі могла висуватися. З демократією таке положення немає нічого спільного. Не можна обмежувати політичну силу участю у виборах лише в одній області. Ми маємо в Європі дуже багато регіональних невеликих партій, які доволі активно беруть участь на регіональному рівні, але не цікавляться національним рівнем. Крім того, планувалося переглянути саму систему списків. У нас зараз є відкриті партійні списки. Тобто можна обирати не лише партію, а й людину зі списку цієї партії і якщо за цю людину переголосовувала  достатня кількість людей, вона піднімається у списку.  Це доволі складна система і до неї слід підготуватися. Оскільки, при перерозподілі бюджету величезна кількість коштів з ЦВК, які були заплановані на фінансування проведення виборів таки забрали, то з’явилася пропозиція забрати цей альтернативний варіант і залишити закриті партійні списки. Була ідея підняти прохідний відсток. Зараз він складає 5%. Є ще один важливий нюанс. Для того, щоб взяти участь у виборах, потрібно внести заставу. Ця сума доволі суттєва. Наприклад, раніше застава на мера Києва була менше 400 тисяч гривень, зараз її встановили на рівні 4,5 млн гривень. Це навіть більше, ніж застава на виборах мера Лондона. Чомусь ті сили, які мають вплив на зміну законодавства і мають доступ до тіньових ресурсів вирішили закрити можливість участі регіональним, меншим політичним партіям у виборах, зменшити конкуренцію і загнати місцевих лідерів у великі партійні структури. Загалом усі ідеї щодо змін виборчого законодавства спрямовані лише на одне – цементування участі у виборах великих олігархічних партій".

Натомість Віталій Безгін прихильно ставиться до запланованих змін у виборчому законодавстві і зазначає: "Та модель точкових змін до виборчого кодексу, яка зараз обрана і задекларована президентом є абсолютною логічною. Потрібно зменшити заставу, а зміни до законодавства передбачають зменшення її в 9 разів. Зараз у нас чинна норма по місцевих виборах, за якою нижній поріг складає 90 тисяч. Точиться дискусія щодо мажоритарки і неприв’язки до політичних партій. Я є прихильником показника в 35 тисяч, тому що в нас найбільша сільська громада, яка буде утворена після впровадження нового адміністративного устрою буде в межах 34 тисяч населення. Тобто це ключова норма, яка точно має бути змінена".

На питання, чи збираються деякі мери міст створити власну політичні силу, Віталій Безгін відповідає: "Звісно чутки такі ширяться. До прикладу активність міського голови Черкас з його суто політизованим випадом – це була перевірка боєм, яка буде реакція. Якщо якісь міські голови вирішать, що вони хочуть працювати спільним кулаком і якось протиставляти себе центральній владі і в такий спосіб капіталізуватися політично, це їхнє право. Але як на мене спроба протиставити місцеве самоврядування центральній владі – хибна з точки зору розвитку державності. Ця ідея навряд буде реалізована передовсім через те, що в нас є дуже багато амбіційних мерів, яким буде вкрай непросто домовитися між собою".

 Багатьох людей цікавить питання, як проходитимусь вибори у випадку продовження карантинних обмежень. "Якщо в нас буде друга хвиля епідемії коронавірусу восени, а про такий ризик заявляють багато епідеміологів, то будуть перш за все обмеження по входу на дільниці та контроль соціальної дистанції. Це вплине на явку на місцевих виборах. Вона й так зазвичай нижча, аніж на загальнодержавних виборах, а тут ще й епідемія. Електорально це вплине на партії, які роблять ставку на молодь. Хоча попри те, що в зоні ризику у нас люди похилого віку, вони зазвичай ходять на вибори. Для них це щось на кшталт свята. А молодь якраз таки може самоізолюватися. З точки зору проведення їх онлайн, ми розглядали таку можливість змін цифрової трансформації, але через те, що в нас не було нагоди відпрацювати пілотний проект під час виборів громади в грудні, зараз поширити це на всю країну просто технічно неможливо. Тому це буде офлайнова система з деякими винятковими безпековими обмеженнями", – зазначає Віталій Безгін.

На фото: Ярослав Юрчишин

Це цементування участі у виборах великих олігархічних партій – Ярослав Юрчишин про зміни виборчого законодавства

Новини по темі