Обирай пісні. Визначай переможця

За необґрунтоване підняття цін на продукти магазини штрафуватимуть на 10% від загального обсягу продажів – Олексій Дорошенко

25.03.2020 р., 12:00

Про те, що впливає на формування цін на продукти та як уникнути дефіциту споживчих товарів в ефірі Українського радіо розповідає директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Після оголошення карантину в країні ціни на продукти різко зросли.  За останні дні подорожчали майже всі продукти, починаючи від цукру та круп та закінчуючи овочами та фруктами. Що призвело до стрибка цін пояснює експерт: "Коли Міністерство економічного розвитку провело перший моніторинг цін по торговельних мережах по всій Україні, то з’ясувалося що за останні дні були товари, які подорожчали, але були й ті, які подешевшали. Тому, дивлячись на цінники в магазинах, ми не можемо знати середню ціну по країні. Дійсно, зараз є багато коливань цін, коли один і той самий товар, який тиждень тому коштував 25 грн, зараз може коштувати 32 грн. Йдеться про гречку. Вона стала першим продуктом, на який ціна по Україні зросла всюди. Ми одразу звернулися до Антимонопольного комітету щодо дослідження ринку, тому що лише він в даному випадку може вплинути на ситуацію. Стосовно гречки тут є і об’єктивні фактори щодо зростання її вартості. Українці все менше кожного року купують гречку, відповідно аграрії менше її сіють. Тому фактично такий дефіцит, породжений нашим зменшеним споживанням, призводить до її здорожчання. Крім того, багато гречки, яку ми споживаємо завезена з Росії, а вона тиждень тому зафіксувала зростання оптових цін на цю культуру. А крім того, три дні тому Росія взагалі заборонила вивіз будь-яких круп з країни. У той же час моніторинг засвідчує, що в середньому по Україні хліб трішки подешевшав. Подешевшали яйця і навіть цукор. Крім того, шалений попит на продукти харчування з боку українців призвів до того, що з полиць зміталося все, що було. І хоча товарів на складах торговельних мереж більш ніж достатньо, їх не завжди можуть вчасно доставити  до полиць. Також злу роль зіграло те, що уряд не обмежив роботу продовольчих ринків, але через двозначність у розпорядженні деякі місцеві влади заборонили роботу таких ринків. У районах, де немає торговельних мереж це призвело до суттєвого зростання цін, тому що через ринок проходило 90% усіх продовольчих продажів".

Олексій Дорошенко пояснює, яке покарання чекає на мережі, які безпідставно піднімають ціни на продукти: "Антимонопольний комітет вже вчора долучився до вирішення цього питання, відреагував на звернення і написав про те, що починається дослідження ринку. У випадку виявлення необґрунтованого підняття цін торгівельна мережа може бути оштрафована на 10% від загального обсягу продажів. Тому це може суттєво вплинути на ціни. Навіть саме лише дослідження ринку з боку АК може призвести до стримання цін на будь-якому ринку продовольства".

На питання, як впливає сезонність на підвищення цін зокрема на овочі Олексій Дорошенко відповідає: "Останні роки ми не спостерігаємо будь-якої сезонності у цінах. Фактор сезонності за останні 5 років зійшов нанівець, оскільки тепер сезон  триває не два тижні чи місяць, а фактично 4-6 місяців. Крім того, коли починає дорожчати вітчизняна продукція, до нас потрапляє імпорт, який є не менш якісним і за ціною може конкурувати з українською продукцією".

За необґрунтоване підняття цін на продукти магазини штрафуватимуть на 10% від загального обсягу продажів – Олексій Дорошенко

Новини по темі