war

Чи є підстави звільняти Рябошапку та Ситника: думка оглядача Дмитра Литвина

5.03.2020 р., 17:05

5 березня Верховна Рада проведе позачергове засідання, на якому розгляне проєкт постанови про недовіру генеральному прокурору України Руслану Рябошапці. "Перша хвиля цунамі" – так політичний оглядач Дмитро Литвин називає вчорашнє переформатування уряду. Сьогоднішній розгляд Верховної Ради по генпрокурору, він називає "другою, більш потужною хвилею".

"Я думаю, ми побачимо більш жорстку публіку, як навколо Ради, так у світі, яка буде реагувати на можливе звільнення Рябошапки, – вважає політичний оглядач Дмитро Литвин, – якщо учорашні звільнення-призначення відносилися більше до внутрішньої політики та проблем України, то генеральний прокурор, то така особа, що за нього готові заступатися лише представники західного світу – посольства, представники Євросоюзу та інші".

Генеральний прокурор, каже Литвин, не має подобатися усім, через те, що "не йде на якісь компроміси у кримінальних справах чи особистому спілкуванні". Тому для його звільнення "завжди будуть голоси".

Сам Рябошапка своє можливе звільнення назвав "політизацією роботи". "Нікому не потрібна така прокуратура, в якій вони не можуть нічого "вирішити", вони бачать, що нічого не можуть "вирішити" в НАБУ. Коли є така конструкція – НАБУ працює разом з Офісом Прокурора, то це може призвести до неприємних наслідків для певних олігархів і їх підручних, то очевидно, що це починає викликати у них занепокоєння", – сказав генпрокурор.

Про політичні мотиви заявляв вчора і голова НАБУ Артем Ситник, коли зачитував перед парламентом свій звіт: "Біля парламенту стоять фури, стоять люди, які оплачуються олігархом, який зараз перебуває за кордоном, який викрав 1 млрд 200 млн гривень і замість того, щоб ці гроші повернути в бюджет, організовує заходи біля НАБУ, біля парламенту, біля уряду. Всі ви знаєте, який олігарх здійснює медійну підтримку всіх цих заходів. Який олігарх організовує збір підписів у парламенті".

Руслан Рябошапка працює вже півроку, Артем Ситник – п’ять років. “Невже за ці терміни виникли проблеми тільки з одним олігархом? Ось, Рябошапка говорить, що до нього приходили певні особи, які готові його підтримати чи підписалися за його відставку та щось пропонували. Це була незаконна пропозиція, і це теж треба розслідувати. Коли Ситник виступає в Верховній Раді і каже, що колишній прокурор Луценко "продавав" кримінальні справи, то питання – а де розслідування?" – запитує оглядач Дмитро Литвин.

Однак, аналітик визнає факт кампанії тиску та Ситника й Рябошапку та фейкові мітинги проти них.

Доля нинішнього генпрокурора залежатиме від рішення Володимира Зеленського – Дмитро Литвин

"Але в мене враження, що президент не захистить Рябошапку", – певен політичний оглядач. Крім відсутності "посадок", про які вчора говорив президент, критикуючи правоохоронну систему, "є ще й конфлікт між Рябошапкою та Венедиктовою", каже Литвин. А президент "дуже гостро реагує на такі внутрішні конфлікти". "Якщо не можна вирішити компромісом, він вирішується через відстставку. Богдан пішов, і з ним пішов конфлікт. Рябошапка, можливо, піде, і з ним піде конфлікт".

Однак, знає Дмитро Литвин, звільнити директора НАБУ важче, ніж генпрокурора. "Крім звіту, ще має бути проведений аудит НАБУ, а аудиторів ще треба призначати. Щоб призначити нового директора, потрібен конкурс. Мені Артем Ситник особисто подобається, але я не знаю жодної групи експертів саме цієї тематики, хто каже, що Ситник — хороший директор, і його треба залишати".

Зараз, констатує оглядач, є велика дистанція між суспільством та політичною спільнотою. "Причини та настрої, які робить суспільство не довірливим до влади — абсолютно інші, ніж у політичної спільноти. І ця ситуація буде загострюватися". 

Чи є підстави звільняти Рябошапку та Ситника: думка оглядача Дмитра Литвина

Новини по темі