Мобільний додаток

Реформа соцзабезпечення: що буде з Пенсійним фондом?

26.02.2020 р., 11:52

Влада взялась за реформування соціального забезпечення пенсіонерів й перш за все планує навести лад у Пенсійному фонді: вчора прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що там буде проведено міжнародний аудит. Як це позначиться на роботі Пенсійного фонду та чи відчують покращення українські пенсіонери Українському радіо розповіла заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

"Міжнародний аудит Пенсійного фонду мало чим відрізнятиметься від верифікації видатків, яку запровадив ще минулий уряд. Це складна історія, але її робили уряди багатьох країн, які вдавалися до реформування та аудиту своїх пенсійних систем. В Японії, Ірландії та інших європейських країнах дослідники пишуть, що економили від 2 до 7 % видатків пенсійного фонду", – розповіла Марія Репко.

За словами експерти, трапляється таке, що соціальний працівник оформлює пенсію на неіснуючу людину або людина помирає, а пенсію за неї хтось продовжує отримувати: "Такі змови на місцевому рівні часто виявляють саме завдяки верифікації чи аудиту".

"Верифікацію можливо провести або подивитися на статистику, якщо вона є: наприклад, на одному відділені банку незвично висока для цього регіону частка пенсіонерів чи надзвичайно високі обсяги пенсії. Це можна перевіряти і необов’язково проводити "килимове бомбардування", можлива така smart-історія, яку хотіли провести ще кілька років тому. Тоді це не вийшло, подивимося, чи вийде у цього уряду", – зазначила Марія Репко.

Заступниця директора Центру економічної стратегії також розповіла, що у кілька років тому Центр вже проводив опитування щодо пенсійної реформи, де одним з питань було те, за який рахунок опитуванні живуть, якщо це пенсіонери, або за який рахунок вони планують жити, якщо вони ще не пенсіонери: "Насправді ніхто не планує жити за рахунок держави, люди кажуть, що хочуть мати якийсь свій пасивний дохід, але по факту більшість з тих, хто на пенсії, живуть за рахунок держави і не мають стороннього доходу".

Саме тому пенсійне питання є вкрай чутливою та проблемною сферою для українців: "Дуже велика проблема – це демографія нашого покоління: тих людей, кому зараз між 30 та 40 роками, їх досить багато, а далі йде демографічна яма. І коли люди, яким зараз 30-50 вийдуть на пенсію, працюючих буде набагато менше. Тому дійсно розраховувати, що держава якимось чином знайде кошти, щоб виплачувати високі пенсії, не варто".

"Проте щодо висловлювань голови профільного комітету ВРУ Галини Третьякової, яка взагалі припускає ліквідацію Пенсійного фонду, то далі розмов не йде. Такі розмови починаються на аналітиках і закінчуються на депутатах. Системного підходу тут немає. Пенсійне забезпечення – це дуже важлива соціальна функція держави і, якщо змінювати її безвідповідально, без розрахунків, стійкої моделі, нічого гарного не вийде", – підсумувала експертка Марія Репко.

ФОТО: Укрінформ

Реформа соцзабезпечення: що буде з Пенсійним фондом?

Новини по темі