Мобільний додаток

Закон про УБД для добровольців не має сенсу, потрібен комплексний підхід — військовий експерт

6.12.2019 р., 15:00

До питання надання статусу учасника бойових дій добровольцям держава має підходити більш системно, а новоприйнятий Верховною Радою закон, вирішує цю проблему лише ситуативно, таку думку висловив військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов в етері Радіо Промінь. Дочекаються добровольці рівних прав чи ні?

"Закон про надання статусу і соціальних гарантій добровольцям", прийнятий у Верховній Раді напередодні, не має сенсу, вважає військовий експерт Олег Жданов. По-перше, через те, що процедура отримання статусу УБД добровольцям вже є, а по-друге, тому що документ не вирішує комплесної проблеми. "Цей закон — вершина айсберга. Ми гасимо пожежу в тому місці, де вона спалахнула. А саме — люди, які вижили, борються за свої права, щоб їх прирівняли до учасників бойових дій. Я хочу, щоб держава підходила системно і відновила всю історичну справедливість відносно всіх добровольців. І тут навіть не потрібен спеціальний закон. Адже, сьогодні намагаються узаконити процедуру, яка існує на сьогоднішній день щодо підтвердження участі в бойових діях. Це може зробити й Інститут національної пам’яті, Міністерство оборони, Служба безпеки України і решта силових структур, якщо вони займуться цими питаннями, а в них є відповідні служби, і відновлять списочний склад усіх, хто приходив до складів частин і підрозділів, то ми отримаємо реальну картину з кількістю учасників бойових дій. Вони стануть військовослужбовцями військових частин. А далі діюче законодавство дозволяє їм надати статус учасника бойових дій", — говорить полковник у відставці. 

Нагадаємо, днями Верховна Рада прийняла "Закон про надання статусу і соціальних гарантій добровольцям". Опозиційна депутатка від "Європейської Солідарності" Ірина Геращенко заявила, що в цьому законі є правова колізія, яка полягає в тому, що законодавець чітко не визначає, хто саме є добровольцем. І може вийти так, побоюється народна обраниця, що учасниками бойових дій можуть вийти бойовики так званих республік, які цілком, згідно з документом, можуть підпадати під термін "доброволець".

Не все так просто, переконує військовий експерт. На його думку, сепаратисти навряд чи зможуть використати даний закон. "Насправді, не зможуть користуватися сепаратисти цим законом. Тому що там треба підписи людей, які були піддані наказам і потрібно вказати номери частин, у складі яких вони приймали участь у бойових діях. А у нас нумерація відрізняється суттєво: у нас своя, у збройних сил Росії — своя", — вважає Жданов.

Військовий експерт вважає, що держава має знайти усіх, хто брав участь у конфлікті на Донбасі й відновити історичну справедливість не лише заради того, щоб військові або сім’ї загиблих отримали статус УБД, а й для того, щоб розуміти, скільки у нас було добровольців. "Людей, які приходили на початку бойових дій в 2014-му році, яких не включили у списки частин. І вони зараз "зависли в повітрі". Вони не мають статусу військовослужбовця, тому що вони не були віддані наказам про зарахування їх у списки частин. І тепер вони намагаються довести, що були учасниками бойових дій. І, на жаль, сьогодні за це борються тільки живі. А є ще ті, кого вже з нами немає, там треба , щоб родини отримали пільги, є поранені, яким потрібне лікування та реабілітація. Треба займатися відновленням чисельності всіх підрозділів", — говорить Олег Жданов.

За даними військового, в Іловайському "котлі" загинуло близько тисячі людей, тоді як за офіційною статистикою 336 військовослужбовців. "Ось вам і різниця, скільки є реально, а скільки офіційно числиться. І це таємні дані, скільки в Україні могил, на яких просто стоїть номер і написано "невідомий солдат", і його проба ДНК зберігається в спеціальному банку для того, щоб колись була можливість його ідентифікувати", — наводить дані військовий.

Нагадаємо, станом на липень 2019 року, в Україні 370 тисяч людей мають статус учасника бойових дій. Це дані Міністерства у справах ветеранів.   

  Фото - mil.gov.ua  

Закон про УБД для добровольців не має сенсу, потрібен комплексний підхід — військовий експерт

Новини по темі