Мобільний додаток

Чи справді на Черкащині знайшли ймовірне поховання Богдана Хмельницького — розповідають історики

24.06.2019 р., 19:38

Про легенди, які точаться навколо смерті, поховання праху Богдана Хмельницького та чи дійсно науковці знайшли його ймовірне поховання, говорили в ефірі Радіо Культура в програмі Імператив з кандидаткою історичних наук, старшою науковою співробітницею Інституту археології НАН Ларисою Виногродською та кандидатом історичних наук, доцентом історичного факультету Київського національного університету ім. Шевченка Олексієм Сокирко.

Ведучі:

Юлія Чаплінська

Минулого тижня засоби масової інформації та соцмережі поширили сенсаційну новину — в Суботові на Черкащині науковці знайшли ймовірне поховання Богдана Хмельницького.

Історикиня Лариса Виногродська була на місці буцімто знайденого ймовірного поховання Богдана Хмельницького і це від неї начебто поширилася новина про це. Але науковиця вирішила розставити усі крапки над "і" й розказала, що ж дійсно було знайдено у Суботові.

"Хочу одразу сказати — не знайшли (поховання Богдана Хмельницького - ред.). Тому що, по-перше, навколо церкви та всередині неї мені не надало дозволу на розкопки Міністерство культури. У нас був дозвіл тільки на розкопки на околиці Іллінської церкви, де ми розкопали чотири підземні ходи", — зауважила пані Лариса.

За словами історикині, інформація про буцімто знайдене поховання Богдана Хмельницького виникла через помилку ЗМІ.

"Це помилка журналістів, які до мене приїхали до Суботова й попросили розказати, що там робиться", — наголосила Виногродська.

Вона додала, що розказала журналістам, що вчені за допомогою георадарів виявили пустоти на глибині трьох метрів.

"І це стало підставою для того, щоб стверджувати, що там, можливо, подвійне поховання. Яке треба вивчати археологічно", — додала Виногродська.

Щоправда, що там за поховання, нині невідомо.

Цікаво, що в історіографії побутує думка про знищення останків гетьмана у 1664-му році загоном поляків на чолі зі Стефаном Чернацьким. Поряд із тим існує ще кілька версій того, що ж таки сталося із прахом Богдана Хмельницького.

"По-перше, в історіографії такої версії не існує. Ці відомості походять з літопису Григорія Грабянки, який був написаний років через 70 після смерті Богдана Хмельницького. Взагалі, все що викладено в козацьких літописах, за винятком хіба що хроніки Самовидця, це є візія людей початку 18-го століття про події Хмельниччини. Це не є історичні джерела першої руки", — наголосив Олексій Сокирко.

Він зауважив, що літописці часто змальовували навіть похорон Хмельницького. Але навряд чи це має щось спільне з правдою.

Весь ефір можна послухати тут

Богдан Хмельницький 

Чи справді на Черкащині знайшли ймовірне поховання Богдана Хмельницького — розповідають історики

Новини по темі