Літературний фестиваль "Острів Європа" у Вінниці: Катерина Калитко і Юрко Іздрик про захід, літературне багатоголосся та символи

Літературний фестиваль "Острів Європа" у Вінниці: Катерина Калитко і Юрко Іздрик про захід, літературне багатоголосся та символи

14-16 червня у Вінниці проходить міжнародний літературний фестиваль "Острів Європа": 35 унікальних подій на 10 локаціях. Про те, чому місцем для проведення фестивалю обрали саме Вінницю, які голоси звучатимуть на заході та про символи, в ефірі Радіо Культура просто з Вінниці розказали поетка, співзасновниця фестивалю, кураторка міжнародної програми Катерина Калитко та письменник Юрко Іздрик.

Ведучі:

Олена Гусейнова

Цьогоріч фестиваль проходить вдруге. Проте організатори вважають, що минулого року була "проба пера".

"Власне, наш перший рік був офіційно пілотним. І ми думали над другою едицією, як її подати чи лишити такі самі акценти. І, власне, час, який минув, показав строкатість і багатоголосся Європи. Досі залишаються визначальними тенденціями як в політичній сфері, так і в культурному житті, і в літературному — насичені смислами тієї реальності, яка нас супроводжує. Тому ми прислухалися ще уважніше до виразних жіночих голосів. Цього року у нас виокремлена феміністична програма", — пояснила Катерина Калитко.

Та це ще не все, що можна буде вперше побачити й почути на фестивалі.

"Цього року ми підняли пласт мертвої мови  ідишу, з якої росте, значною мірою, вся центральна Європа. І цього року ми солідаризуємося з кримськими татарами і маємо кримськотатарську програму. Для того, щоби звучала мала, але дуже потужна, кримськотатарська мова і кримськотатарська література", — додала кураторка.

А от чому фестиваль "Острів Європа" проводять саме у Вінниці, Катерина Калитко пояснює так:

"Вінниця  це один із найзначніших свого часу штетлів. Місто не було великим. Місто свого часу навіть не було повітовим. І найяскравіша субкультура, як на мене, тут була єврейською".

Насправді фестиваль розпочався ще 13-го червня  нульовим днем — з виставки "Хасидський хлопчик з Вінниці" до 180-річчя Іцхака Йоеля Лінецького, який народився, виріс у Вінниці, і писав про неї.

У всіх прес-анонсах фестивалю з'явилося таке формулювання "покоління-89". Саме тоді відбулося падіння Берлінської стіни, що показували по всіх каналах у всьому світі.

Для письменника Юрка Іздрика та подія не надто закарбувалася в пам'яті.

"Любив я Пінк Флойд в дитинстві і Берлінську стіну любив в дитинстві, але ні Пінк Флойд на стіні, ні зруйнування стіни не залишили в мені ніякого емоційного відгуку. Ба більше, мене якось не переймають ці масові істерії з приводу символів, якихось символічних речей…. В моєму житті це був дуже такий поточний момент, не зауважив його. Там було багато інших важливіших не символічних речей", — зазначив письменник.

Весь ефір програми можна послухати тут

Фото Facebook