Мобільний додаток

Наскільки реальними є обіцянки кандидатів в президенти щодо тарифів — роз’яснення експерта

13.03.2019 р., 09:40

Заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" прокоментував, наскільки реальними є обіцянки кандидатів в президенти в газово-тарифній сфері.

Ведучі:

Дмитро Хоркін, Тамара Гусейнова

Петро Порошенко визнає, що тарифи на газ не будуть знижуватися. Він пояснює, що підвищення тарифів до ринкового рівня було вимушеним кроком за умови великих виплат за зовнішнім боргом, адже це є давньою обіцянкою Києва перед міжнародними кредиторами.

Геннадій Рябцев: у цьому він не є правий. Можна дискутувати щодо можливості чи неможливості підняття цін та тарифів, але те, що кожен уряд, наприклад, після оновлення або після приходу до влади нової коаліції, змінював умови підписаного меморандуму з МВФ. Це факт. І після завершення каденції одного уряду пані Тимошенко, було підписано новий меморандум урядом Азарова. У 2014 році також після зміни в уряді було підписано чергову угоду з Міжнародним валютним фондом та іншими кредиторами. Тому це, швидше за все, політичні технології, коли у всьому звикли звинувачувати попередників.

Юля Тимошенко заявляє, що у перший місяць роботи нового президента ціни на газ будуть зменшені у два рази.

Геннадій Рябцев: чесно кажучи, це було б реально, якби у нас була президентська республіка. Але у нас парламентська-президентська республіка і багато з того, що стосується економічних питань вирішує не президент, а Верховна Рада або коаліційний уряд. Буде дуже складно якимось чином переконати уряд у тому, що потрібно відмовитися від його попередніх рішень і змінити щось, особливо, коли йдеться про перший місяць після інавгурації. Але теоретично у зниженні ціни на газ немає нічого нездійсненного. Єдине, потрібно передбачити кошти, якими буде компенсовано недоотримане державним бюджетом. Адже в ціні газу дуже велика частка різноманітних податків.

Сергій Каплін обіцяє знизити ціни на газ у 4 рази, зауваживши що з тарифів на газ треба прибрати аномальні податки, насамперед, ПДВ та ренту, а також компанію "Нафтогаз", яка заробляє на цих націнках мільярди.

Геннадій Рябцев: на мій погляд, це вже ближче до демагогії. Це не президентська справа, тобто не його повноваження. Але навіть якщо це відбудеться, буде дуже важко знайти ті самі компенсації для державного бюджету.

Юрій Бойко стверджує, що собівартість видобутку газу в Україні становить близько 100 доларів за тисячу кубометрів.

Геннадій Рябцев:  якщо говорити про собівартість, то вона є дуже плинною та постійно змінюється і з удосконаленням технологій, і з інтенсифікацією видобутку тощо.

Нагадаємо, вибори президента України заплановані на 31 березня. Центральна виборча комісія України створила 199 окружних виборчих комісій для проведення виборів президента України. Дільничні виборчі комісії мають бути сформовані до 12 березня. ЦВК 8 лютого завершила реєстрацію, тоді було 44 кандидатів у президенти.  Зараз балотуються у президенти 39 кандидатів.

Прослухати повну версію.

Фото — pexels.com

Наскільки реальними є обіцянки кандидатів в президенти щодо тарифів — роз’яснення експерта

Новини по темі