Мобільний додаток

Тишкевич: це перше пряме порушення Росією договору про використання Азовського моря

26.11.2018 р., 15:33

Експерт Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич переконаний, що це перше пряме порушення Росією договору про використання Азовського моря. Так він прокоментував вчорашні події в Азовському морі в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень".

Ведучі:

Олена Зелінченко, Юрій Табаченко

"Якщо говорити про затримки кораблів, то Росія здебільшого затримувала кораблі, які йшли під прапорами третіх держав. Відповідно до договору 2003 року, Азовське море назавжди проголошувалась внутрішнім морем. У внутрішньому морі і Україна, і Росія мають право оглядати кораблі, які йдуть в акваторії внутрішнього моря, якщо є підозра. Росія користувалася цим і створювала перешкоди. Проте формально, з точки зору договору, Росія залишалась в межах цього договору", — зазначив Ігор Тишкевич.

Він наголосив, що "вчорашній таран кораблів та перекриття Керченської протоки  —це перше пряме порушення Росією договору про використання Азовського моря. Нашим кораблям не дали пройти. Відповідно до другої статті цього договору наші кораблі мають право вільного судноплавства в Керченську протоку та Азовським морем".

Нагадаємо, 25 листопада кораблі Військово-Морських Сил ЗС України — два малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь" та рейдовий буксир "Яни Капу" — здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Як повідомили у ЗСУ, всупереч міжнародним угодам прикордонні кораблі Росії здійснили агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України — російський корабель здійснив таран українського рейдового буксиру.  Російські сили відкрили вогонь, внаслідок цих дій шестеро українських військових зазнали поранень.
 
Українські кораблі захопили спецпризначенці Росії. Згодом стало відомо,що захоплені кораблі перебувають в Керчі. 
 
Натомість російська сторона заявила про порушення українськими кораблями кордону. У Кремлі інцидент в Азовському морі назвали "дуже небезпечною провокацією".
Вночі 26 листопада на засідані РНБО підтримали пропозицію у зв’язку з ситуацією в Азовському морі запровадити в Україні воєнний стан. Сьогодні Верховна Рада має розглянути це питання.
 
Прослухати повну версію розмови.
 

 

Новини по темі