"20 січня все тільки почнеться". Розумний про "укладача угод" Трампа

"20 січня все тільки почнеться". Розумний про "укладача угод" Трампа

Тиждень перед інавґурацією обраного президента США Дональда Трампа має бути відносно тихим, а потім стануться чергові збурення інформпростору. Такий перебіг подій вважає найімовірнішим політолог, головний редактор видання Gazeta.ua Максим Розумний. На думку експерта, висловлену Українському Радіо, після інавґурації 20 січня спецпредставник Трампа Кіт Келлог нарешті озвучить "мирний план" стосовно припинення розв'язаної Росією війни, який у нього нібито є. Потім буде якась реакція Росії, далі триватимуть торги, і тоді настане момент, коли Трамп зможе розкрити свої неодноразово декларовані таланти "укладача угод". "20 січня все тільки почнеться", ― прогнозує Максим Розумний.

0:00 0:00
10
1x

 

Дональд Трамп. Фото: АР

 

 Тиждень перед інавґурацією мав би бути відносно тихим та спокійним. А потім…

Ми спілкуємося фактично за тиждень до інавґурації обраного президента США Дональда Трампа. Коли він був кандидатом на посаду президента, ми чули про 24 години на завершення російсько-української війни, потім він називав 3-6 місяців, далі ми від призначеного ним спецпредставника Кіта Келлога чули про 100 днів для імовірного припинення війни. Чи варто очікувати якихось гучних експресивних заяв у цей останній тиждень перед інавґурацією?

Виходячи з логіки політичних технологій, найімовірніше Трамп та його команда готуються до інавґурації як до потужного інформаційного приводу. Тому основні збурення інформаційного простору, звісно, підготують під саму подію. Відтак найближчий тиждень мав би бути відносно тихим та спокійним, щоб отримати сильніший ефект та кращий резонанс від перших кроків (нового президента ― ред.). Тим більше, що вже доволі багато провокаційних заяв пролунало, і нові заяви навряд чи переб’ють їх за силою імпульсу та сенсаційності. Отже, гадаю, наступний тиждень у цьому контексті буде спокійнішим. До того ж колізія щодо 24 годин чи 100 днів вже спонукає штаб Трампа бути обережнішим в обіцянках та прогнозах.

"Розмови про Швейцарію як можливе місце зустрічі Трампа та Путіна далекі від конкретики"

З’явилась публікація з посиланням на одне з французьких видань про те, що нібито Швейцарія готова стати місцем для можливої зустрічі Трампа та Путіна, якщо такий запит буде. Представники Офісу президента України прокоментували, що Швейцарія постійно заявляє про готовність організувати такі зустрічі, але без конкретики. Можливо, це просто припущення французької преси або ж інформаційні витоки?

Швейцарія справді неодноразово про це заявляла. До речі, її позиціонування у міжнародному просторі ― точка, в якій можуть зійтися різні сторони. Тому Швейцарія намагається зберігати свій славнозвісний швейцарський нейтралітет. У згаданому вами повідомленні наголошується, що Швейцарія не буде ініціювати зустріч, а може відгукнутися і влаштувати її, якщо виникне така потреба. Тут треба врахувати обставину, що раніше були заяви Трампа про його готовність зустрітися з Путіним і про те, що Путін також хоче з ним зустрітися. Від Путіна ніби прозвучало, що він готовий без попередніх умов зустрітися з Трампом. Але оглядачі звернули увагу, що насправді важко знайти місце для зустрічі, адже Путін, як відомо, є особою, котру мають заарештувати в країнах, що визнають Римський статут. Почали шукати, де ж можна зустрітися, називали варіант під час саміту Великої двадцятки, але ж це економічний захід. Одне слово, колізія про місце зустрічі ймовірно і породила цей інформаційний привід та повідомлення про Швейцарію як можливе місце. Хоча, як на мене, всі ці розмови поки що далекі від конкретики.

Максим Розумний. Фото: facebook

"Трамп не може дозволити собі зустріч із Зеленським, яка стане безрезультативною"

А чи є близькою перспектива зустрічі Володимира Зеленського із Дональдом Трампом? Спеціального місця шукати немає потреби, тож зустріч може бути швидшою.

Так, вочевидь вона може бути швидшою. Тут немає формальних чи логістичних перешкод. Але адміністрація президента США і сам Трамп дуже відповідально ставляться до свого іміджу та публічного розголосу, тому вони не можуть дозволити собі зустріч із Зеленським, яка стане безрезультатною з їхньої точки зору (а Трамп хоче прогресу в просуванні його ідеї якомога швидше почати "мирні переговори". Те, що Путін прагне на таких переговорах домогтися фактично капітуляції України, Трамп наразі не коментує – ред.) Ясна річ, така зустріч дає Зеленському переваги, навіть якщо вона не закінчиться чимось конкретним. Але для Трампа такий варіант не підходить і навіть може бути шкідливим з точки зору іміджу.

Для потрійного формату зустрічі "Трамп-Путін-Зеленський" є дуже багато перепон

До речі, є ще одна колізія. Йдеться про можливу зустріч Трампа і Путіна або Трампа, Путіна і Зеленського. Це два формати, які дуже між собою різняться. Якщо для зустрічі Трампа і Путіна можна говорити, що достатньо бажання двох сторін та потрібен порядок денний, то для потрійного формату є дуже багато перепон. І найбільша перепона ― сам Путін, який найімовірніше буде категорично проти такого формату зустрічі. Гадаю, що Трамп буде зустрічатись із Зеленським у тому разі, коли він матиме вже певні домовленості з Путіним і йому треба буде лише переконати в чомусь Зеленського. Або ж у випадку, якщо таких домовленостей не виникне і треба буде сказати, яку тоді політику проводитиме Америка щодо України.

"20 січня все тільки почнеться"

Тобто станом на сьогодні ми не маємо чітких дат зустрічей в осяжній перспективі. І 20 січня, у день інавґурації Дональда Трампа, війна не закінчиться. Але з нього питатимуть, і не лише його виборці. Йдеться фактично про захист титулу геополітичного чемпіона. Адже Трамп любить, коли його поважають, і вимагає цієї поваги.

З політологічної точки зору, звісно, це цікавий кейс. Щоправда в уяві американських виборців заява Трампа про 24 години на завершення війни вже давно перебуває у тіні інших його заяв про Канаду, Гренландію і Панаму. Або поставлять ці заяви в один ряд, мовляв, не закінчив війну за 24 години, але ж і Канаду 51-м штатом також не приєднав, так сталося. Зрештою, Трамп у своєму політичному житті робив дуже багато різних заяв і в дебатах навіть спотворював факти. Але на його виборця це не впливало. Звісна річ, є певні репутаційні ризики для Трампа та його адміністрації, тим не менш проблема завершення війни продовжує перебувати у фокусі американської політики. Відтак нова американська влада буде досить відповідально підходити до цієї справи. Думаю, послідовність буде така: після 20 січня уповноважений пан Келлог нарешті озвучить той план, який у нього нібито є, і в тому вигляді, в якому він буде донесений до росіян. Потім буде якась реакція з Росії, далі будуть торги, і тоді, власне, настане момент, в якому Трамп зможе розкрити свої найкращі риси "переговорника" та "укладача угод", як він про себе вихваляється. Відтак це займе певний час. Довший або коротший ― залежить від складності політичних торгів. Але, звісно, 20 січня все тільки почнеться.

Останні новини
Мотивовані люди є. Комбат Федоренко про рекрутинг до ЗСУ
Мотивовані люди є. Комбат Федоренко про рекрутинг до ЗСУ
"Це вам не естрада": виходить книга про українську популярну музику XX сторіччя
"Це вам не естрада": виходить книга про українську популярну музику XX сторіччя
Ірина Білик переспівала хіт "Нас нема": хто автор перекладу?
Ірина Білик переспівала хіт "Нас нема": хто автор перекладу?
 "Це абсурд". Експерт Омельченко про транзит російської нафти через Україну
"Це абсурд". Експерт Омельченко про транзит російської нафти через Україну
Дрони дуже важливі, але 80% вогневого ураження дає артилерія — експерт
Дрони дуже важливі, але 80% вогневого ураження дає артилерія — експерт
Новини по темі
Мотивовані люди є. Комбат Федоренко про рекрутинг до ЗСУ
"Це абсурд". Експерт Омельченко про транзит російської нафти через Україну
"Україна видобуває та має в сховищах достатньо газу, тому проблем із газопостачанням населенню не буде" — Макогон
Розпочати переговори простіше, ніж потім до чогось домовитися – Шелест про закінчення війни за 100 днів
Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик