Ілюстративне фото із сайту Pixabay
"Вірус для України не новий"
Світом шириться новий вірус HMPV. Що наразі відомо саме про цей метапневмовірус?
По-перше, вірус для України не новий. Не новий він для світу, бо він відомий з 2001 року. Для нас він достатньо серйозний в тому плані, що формує тяжкі випадки захворювань у певних категорій пацієнтів. Але він сьогодні достатньо гарно вивчений. Відомі його генотипи, їх вже вісім на сьогоднішній день, їх поширення, тобто є певна специфіка. І з того відомо, яка клінічна картина. Добре вивчена епідеміологія, як він передається, як тривало він зберігається у довкіллі. Тобто реально цей вірус сьогодні контролюється в більшості держав світу. І ми маємо підходи до лікування пацієнтів, але не маємо ані специфічних дуже високоефективних препаратів, ані вакцини, яка б могла запобігти.
"Проблема відома, але перебіг хвороби у певної частини хворих може мати тяжкий характер"
А які симптоми будуть у людини, яка заразилася цим вірусом?
Тут є певна вікова специфіка в проявах. У діток буде висока гарячка, кашель, ринорея, тобто нежить, біль у горлі. Може бути блювання, розслаблення кишечника, проноси. І що характерно для діток першого року життя, це можуть бути судоми і гострі отити, як ускладнення. Тобто це вікова група ризику і тут дуже має бути висока увага і своєчасне надання медичної допомоги. У дорослих людей, у середньої вікової групи, захворювання перебігає так, як інші гострі респіраторні вірусні інфекції. Якоїсь специфічної симптоматики немає. Якщо ми говоримо про людей старшого віку, це вже певна дуже специфічна група ризику, хоч переважно немає такої високої гарячки, як у дітей 39-40 °C , але є до 38-ми, кашель, також закладеність носа, задишка, хрипи. І тут є вже ціла низка інших можливих ризиків у подальшому розвитку захворювань. Що в першій групі, що в другій ми переживаємо, оскільки можуть бути пневмонії, бронхіти, бронхіоліти. Тобто сама по собі проблема для нас відома, але треба зазначити, що перебіг хвороби у певної частини хворих може мати тяжкий характер. Але у більшості людей вона протікає в легкий або середній формі.
"Висока щільність популяції – це дуже важливий чинник ризику"
Вірус вчергове виявили у Китаї і там він активно шириться. З чим пов'язане зростання захворюваності саме в цій країні?
Ми вже спостерігаємо не перші такі епідемічні випадки. І, власне, маємо настороженість. Цей досвід, страх, мабуть, лишився в нас з вами ще після ковіду, який поширився саме з тієї території. Більше того, скажу, що коли в Китаї в 2002-3-му роках почалася проблема пов'язана з SARS-ом, це перед ковідом було, то там спершу подумали про метапневмовірус, що це саме він. Бо саме в той час, у 2001 році, його гарно вивчали, дивилися за ним, і клінічна картина була дуже подібна. Взагалі в Китаї висока щільність популяції, там дуже багато людей. А в епідеміології – це дуже важливий чинник ризику. Але Китай має хорошу систему епідеміологічного нагляду. Вони виявляють захворювання і організовують заходи, які необхідні в тому чи іншому напрямку. У них перед цим вже було дуже велике епідемічне ускладнення, пов'язане з мікоплазмовою інфекцією. І теж була настороженість світової спільноти щодо проблеми. І зараз була спочатку настороженість. Але потім експерти ВОЗ, отримавши інформацію від Китаю, здійснивши аналіз, прийшли до висновку, що це не становить небезпеки для інших країн світу. А спроможність медичної мережі надати допомогу тим, хто потребував госпіталізацію, абсолютно адекватна до ситуації, яка виникла в Китаї. Але інформація поширилася. Цьому, давайте будемо відверті, дуже посприяла журналістика. Але гляньмо на ситуацію реальну. Зараз в усіх країнах світу є підйом захворюваності на респіраторні інфекції, бо це сезон ризику. В цей час саме з'являється така проблема.
Наталія Виноград. Фото: АрміяInform
"Це вірус, який поширюється в місцях скупчення людей"
Чи багато випадків цього захворювання вже виявили в Україні?
Будемо з вами відверті. Якщо ми організуємо масове обстеження всіх, хто сьогодні має респіраторну патологію, то ми знайдемо достатню кількість саме цього вірусу. Він для нас є ендемічним, тобто вже притаманним багато років. У нас в минулому році було виявлено 24 випадки. Цього року, як повідомляють, сьогодні в Києві є хворий, який нікуди не їздив. Тобто анамнез подорожі відсутній, але йому підтвердили захворювання, спричинене метапневмовірусом. Відповідно, це інфікування сталося безпосередньо в Києві. Від кого? Ведуться розслідування для того, щоб встановити. Але це не так просто. Це вірус, як і всі респіраторні віруси, який поширюється в місцях скупчення людей. Тому інфікуватися дуже легко. Інкубаційний період короткий – до 6-ти днів максимум. І дуже багато є асимптомних форм, коли немає явних клінічних захворювань. І складно навіть знати, від кого ти міг заразитися. Тут скоріше тепер уже треба думати, що зробити, щоб твої рідні, близькі, з ким ти контактуєш не підпали під ризик зараження. І що вкрай важливо – самому вести адекватно всі заходи для того, щоб вірус не поширювався. І перша рекомендація – не ходити, щоб не наражати на ризик інших людей. А якщо вже дуже треба, щось сталося, то мати при собі маску і одягати її. Ми ж маємо досвід ковіду. Всі заходи від ковіду тут дуже будуть адекватні і ми тим зможемо самим зменшити кількість людей, хто підпаде під ризик зараження.
Наша відповідальність полягає в тому, що ми зараз повинні згадати всю нашу практику при ковіді і просто її запровадити. Так ми попередимо не тільки метапневмо.., ми попередимо і грип, бо в Україні починається сезон грипу. Якраз друга половина січня, лютий – це наші проблеми щодо грипу. І запровадивши ті нормальні заходи, які ми знаємо: провітрювання, вологе прибирання, захист органів дихання, використання маски і обмеження спілкувань, перебувань в інших колективах – дуже ефективно і багато в чому можна допомогти. Так, від грипу ми могли взяти вакцину, вона є. Але інші респіраторні віруси зараз теж поширюються. Аденовірус теж поширюється. Ми лише вийшли зараз із парагрипу. Але є реовіруси. У нас ціла низка вірусів, які паралельно, одномоментно поширюються. І ці універсальні заходи врешті спрацюють на будь-який із цих вірусів. Це головне – пам'ятати про небезпеку для себе і своїх рідних. А ще пам'ятати, що якщо є захворювання, особливо, якщо це діти першого року життя, то негайно звернутися до сімейного лікаря. Тут не треба відтерміновувати і сподіватись, що якось воно само собою пройде. Є для цього фахівці, які допоможуть розібратися в ситуації.
"Вакцини і специфічної терапії від метапневмовірусів взагалі не існує"
А щеплення допомагає вберегтись від зараження?
У нас немає вакцини на метапневмо.
Його не існує чи в Україні його наразі немає?
Вакцини взагалі не існує, вона не створена. І в нас немає специфічних препаратів, які би зупиняли реплікацію саме метопневмовірусу. Є Рибавірин, але це інгаляційний препарат і тільки для реанімаційних пацієнтів. М'яко кажучи, це не те. А так, щоб ми могли оптимально взяти препарати, як на грип або ковід, то ні. В тому і проблема, що немає вакцини і немає специфічної терапії.
А протокол лікування якийсь існує?
У нас є протокол лікування пацієнтів, які мають цю симптоматику. Тому треба звертатися за медичною допомогою.