Фото: Київзеленбуд
Ялинка може "працювати" до 20 років
Чи ставили ви цьогоріч ялинку у себе вдома?
Більше того. Я ставлю ялинку двічі на рік: взимку на Новий рік і влітку на свій день народження, на свій новий рік. У мене штучна ялинка, вона "працює" вже понад 12 років, і, сподіюся, ще стільки ж "працюватиме". Ми багато років відповідально поставилися до цього питання для того, щоб не створювати зайве сміття. В соцмережах фахівці кажуть, що 2025 рік – це рік нашої трансформації. Тому дуже хочеться сформувати серед українців оцю культуру чистоти, правильного поводження з відходами і дбайливого ставлення до довкілля. Почати можна прямо зараз зі своїх ялинок.
Ялинки з заліза, кави, шишок, старих книжок
Штучна ялинка чи жива? Ця дискусія триває багато років. Хтось каже, що штучні ялинки теж мають термін придатності, і це теж стимулює індустрію їх виробляти. Чи мають сенс ці тези? Чи можна сказати, що пластикова ялинка – більш екологічна, ніж жива?
Давайте підемо від зворотнього. Якщо взяти за основу той факт, що у нас в країні екоцид, і у нас знищено 3 мільйони гектарів лісу, а це 30% наших "легенів", то скільки б ми їх не вирощували для різдвяних ярмарків, краще напевно все ж взяти багаторазову ялинку, яка прослужить 10-12 років. А потім її можна буде ще й передарувати. Наприклад, поставити в укриття. Для мене важливий аргумент полягає в тому, що я не продукую щороку нове сміття. Плюс це економічно вигідно, адже я не витрачаю гроші щороку. Зараз світ змінився, і ялинки також трансформувалися. На ринку представлені ялинки найрізноманітніші: починаючи від залізних з вогниками, закінчуючи хендмейд-ялинками, виготовленими з будь-яких матеріалів. Їх роблять зі старих книжок, шишок, кави тощо.
Ялинки в горщиках і паспортизація дерев
Також з’явилася нова тенденція, і різдвяні ярмарки цьогоріч це підтвердили, що українці все більше купують ялинки в горщиках, які згодом можна буде висадити у себе на присадибній ділянці. Також ще одна тенденція все більше набирає обертів, особливо в містах – це ялинка напрокат. Ця ялинка росте в горщику, і її можна взяти напрокат. А потім вже спеціальні служби будуть їх висаджувати в правильних місцях. Якщо у вас при цьому немає присадибної ділянки, де ви могли б висадити ялинку, вам не потрібно хаотично йти в парк висаджувати ялинку. Вам потрібно почекати весну, коли почнеться висаджування дерев, і зі своїм комунальним підприємством узгодити, що ви будете свою ялинку висаджувати разом з ними. Вони вам підкажуть, куди можна висадити і візьмуть це дерево на баланс. Тому що всі живі дерева в Україні мають паспорт, так само, як і люди. Тому важливо, щоб ялинку взяли на баланс і потім нею опікувалися.
Й досі багато українців купували на ярмарках живі дерева. Ми дуже багато зусиль доклали до того, щоб пояснили людям, що не варто купувати їх на стихійних ринках, а тільки на легальних, адже вони продають спеціально вирощені дерева до цього свята. Офіційні базари мають хороший попит, і деякі користувачі в соціальних мережах хизувалися тим, що їхнє дерево легальне і має спеціальний номер, чіп, штрих-код тощо. Хоча ми й продовжуємо продукувати культуру не множити сміття.
Ялинки, які гниють на полігонах, виділяють метан
Що робити з використаними ялинками? Куди їх подіти? Чи потрібно їх залишати біля смітника? Чи хороші ідея – його спалити?
Ні, це не дуже хороша ідея. Багато людей після нового року постають перед питанням, що робити з ялинкою, яка втратила свій привабливий вигляд. На жаль, часто люди викидають дерева на смітник, не замислюючись про наслідки. Такий підхід додає школи довкіллю. Ялинки, які гниють на полігонах, виділяють метан, що погіршує ситуацію з парниковим ефектом і загрожує нагріванням поверхні Землі. Це впливає на клімат і призводить до екологічних дисбалансів, забруднюючи навколишнє середовище цими викидами. Таке неорганізоване викидання ялинок засмічує міське середовище і створює зайві труднощі для комунальних служб.
Подріблені ялинки в ландшафтному дизайні
Щоб запобігти цьому, ми все більше впроваджуємо програм з утилізації ялинок. В містах працює багато пунктів з прийому ялинок, або з встановлені спеціальні контейнери. Це залежить від населеного пункту. Дерева найчастіше подрібнюють на щепку, яку потім використовують в ландшафтному дизайні, або в парках і скверах для збереження вологи в ґрунті. Така щепка захищає від перегріву наші ґрунти в парах і скверах, також захищає і від переохолодження. Плюс – запобігає росту бур’янів. Цей же принцип можна брати за основу і в домогосподарствах. Окрім того, ця щіпка гарно декоративно прикрашає клумби тощо. В містах часто практикують мобільні бригади, які збирають ялинки безпосередньо від будинків.