Енергосистему утримали і вона працює — Плачков

Енергосистему утримали і вона працює — Плачков

Підготувалися енергетики зараз набагато краще. Вони навчилися дуже швидко відновлювати і ремонтувати обладнання. Якщо раніше якусь роботу вони робили за два-три тижні, то зараз її виконують за два-три дні. "Це героїзм, відповідальність, професіоналізм українських енергетиків. І це дивує абсолютно всіх енергетиків світу". Так висловився в ефірі Українського Радіо про бездоганну роботу енергетиків екс-міністр палива та енергетики України 1999, 2005-2006 роках, президент Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї Іван Плачков. Він переконаний, що ефективною системою захисту енергооб"єктів є тільки ППО  та обладнаний матеріалами персонал для можливості відновлення, ремонту і вводу в експлуатацію енергооб"єктів. Іван Плачков вважає, що ударів по атомних електростанціях не буде. А от посилювати протиповітряну оборону саме газових магістралей, всієї інфраструктури нафтогазового сектору необхідно, бо з нового року транзиту газу по газотранспортній системі України в Європу не буде.

0:00 0:00
10
1x

Фото: Укрінформ

Енергетики енергосистему утримують, утримали і вона працює

У ніч проти п'ятниці рашисти здійснили вже 12-ту масовану ракетно-дронову атаку на енергосистему України з початку року. Як повідомили в Укренерго внаслідок атаки пошкодження зазнали енергооб'єкти в кількох регіонах. Енергетики здійснюють аварійно-відновлювальні роботи. Обсяг заходів обмеження сьогодні був вимушено збільшений. Чи зберігається залежність похолодання, зміни в погоді, на те коли рашисти починають активізацію в частині ракетно-дронових атак? 

Ну не те, що зберігається. Це було постійно. Це було і в мирні часи. В 1998 році перший раз Росія напередодні нового року скоротила постачання газу в Україну. У нас були проблеми з опаленням в Києві. Давайте згадаємо першу газову війну 2005-2006 років, коли Росія залишила Україну майже без газу знову на новий рік. Друга газова війна… Цю зброю Росія використовувала постійно у енергетичній війні з Україною. А під час повномасштабної агресії це абсолютно очікувано, особливо на цей осінньо-зимовий максимум. З перших днів повномасштабної війни скільки було зруйновано енергетичних об'єктів?! Давайте згадаємо Каховську ГЕС, Запорізьку атомну станцію. Скільки було масованих ракетних ударів, які зруйнували майже всі теплові електростанції, які працюють на вугіллі – порядка 60% інфраструктури енергетичної пошкоджено. Скільки високовольтних трансформаторних підстанцій за ці роки війни і зараз?! Ці атаки були прогнозовані і Росія намагається досягнути тотального блекауту в Україні. Це означає, що коли зупиняться всі електростанції, зокрема і атомні і абсолютно по всій країні не буде електроенергії, енергетики будуть вимушені відновлювати енергосистеми впродовж тижня або може двох. Це мета агресора. 

Підготувалися енергетики зараз набагато краще. Єдиним дієвим фактором захисту енергетичної інфраструктури є протиповітряна оборона. На жаль ми багато грошей та часу тратили на будівництво споруд. Але за цей літній період, я впевнений, значно посилена протиповітряна оборона. І сьогоднішня атака, наскільки у мене є інформація – 200 безпілотників, понад 90 ракет і майже 81 була збита, і 80 безпілотників. Є пошкодження, є удари по інфраструктурі – це електростанції, підстанції на заході Україні, на півдні, зокрема в Одеській області. Сьогодні збільшили скорочення постачання електроенергії, відключення, частина території без графіків. Але енергетики енергосистему утримують, вони її утримали і вона працює. Енергетики її відновлюють. Крім захисту енергетики навчилися ще дуже швидко відновлювати і ремонтувати. Якщо раніше ми якусь роботу робили за два тижні, за три, зараз енергетики її виконують за два-три дні. Це дивує абсолютно всіх енергетиків світу. Європейські колеги здивовані, вони мене питають, як енергетики можуть утримати енергосистему в таких умовах? Це ж неможливо. Стільки ударів, стільки пошкоджень, а енергосистему утримали. Це героїзм, відповідальність, професіоналізм наших енергетиків. 

Тільки ППО є ефективною системою захисту

Як зазначає Ярослав Железняк, Енергоатом тільки цієї весни, а в основному восени почав перші закупівлі щодо захисних споруд для атомної інфраструктури. Більшість, пише депутат, зараз на стадії проєктів і не готові взагалі. Як подібне взагалі можливо? Хто повинен за це понести відповідальність? 

Захисні споруди є різними. Є конфайнмент над енергоблоком Чорнобильської атомної станції, який коштував понад мільярд доларів, півтора. Коли почалась кампанія: перший, другий, третій рівень, особливо третій рівень – це будівельні споруди, черепахи... Давайте згадаємо, якими дурницями займалися, коли казали: "Давайте ми закопаємо енергетику під землю. Будемо будувати підземні підстанції. Давайте ми лінії високовольтних передач під землю перенесемо, щоб захистити". Це свідчить про те, що цими питаннями займалися не професіонали абсолютно, вони не розуміли, що таке енергетика. І, на жаль, держава їм доручила і вони втрачали неефективно колосальні гроші, мільярди. І навіть партнери європейські оцінили і сказали, що не займайтесь цим, це неефективно. Навіть прем'єр-міністр в якийсь час казав, що нам сказали, що це неефективно і ми будемо їх консервувати. Уявляєте: будували, будували, не добудували, тому що немає сенсу, а зараз ми витрачаємо гроші на консервацію…

Є перший, другий рівень. Є захисні сітки, які можуть допомогти від дронів. Є стінозахисні невеликі від осколків. Не можна підстанцію, яка розташована на п'яти гектарах землі, захистити від ударів ракет. Тому ситуація, на жаль, така. Зараз уже захисними спорудами першого-другого ступеня займаються професіонали – Укренерго. Вони вже визначають, що можна, що потрібно і як робити. А раніше це робили не вони – енергетиків ніхто не слухав. На сьогодні вже всі зрозуміли, що тільки ППО і обладнаний матеріалами персонал для можливості відновлення, ремонту і вводу в експлуатацію є ефективною системою захисту. І це не є стовідсотковою гарантією. Ми знаємо, що сьогодні були попадання і по електростанціях, і по підстанціях. 

Ударів по атомних станціях не буде, а будуть по газотранспортній інфраструктурі

Рашисти урізноманітнюють тактику. Різко зростає кількість прольотів безпілотних літальних апаратів навколо атомних українських електростанцій, що дуже небезпечно. Рашисти послідовно хочуть нас позбавити не лише електроенергії, не лише світла, а й газу. Удари по підземних сховищах газу на заході України, зокрема, в районі Стрия. 

Енергетика – це найважливіше. І немає людини, яка б цим займалася. Щодо віце-прем'єра, то краще першого, який би координував роботу енергетичних підприємств. І координація повинна бути з місцевими органами влади, з іншими органами державної влади. Це вкрай необхідно. 

Що стосується атомних станцій… Я впевнений, що безпосередньо ударів по атомних станціях не буде. Впевнений. Але що може бути? Це можуть бути удари по інфраструктурі, по високовольтних лініях передач, по розподільчих пристроях високовольтних ліній, по яких видається потужність атомних станцій. І навіть атомна станція не буде пошкоджена, а вона працювати не буде, тому що не буде лінії електропередачі. Це вже не перший раз, коли почався масовий обстріл, то превентивно енергетики розвантажували атомні станції, щоб не створити аварійну ситуацію. Бо пошкодження підстанції лінії електропередачі, які відбувалися, атомна станція не може видати ту потужність всю, що вона виробляє. І може бути така ситуація, коли, наприклад, Південноукраїнська працює із навантаженням в 3000 МВт, її потрібно за мить знизити до 1000 МВт. І це може викликати достатньо серйозні ситуації. Тому енергетики це передбачають і роблять все можливе, щоб забезпечити безпеку роботи атомних станцій. 

Щодо ударів по газовій інфраструктурі, по розподільчих мережах, по газових сховищах підземних, то ми теж неодноразово про це казали: після закінчення транзиту газу по газотранспортній системі України в Європу – а вже рішення ухвалено, з нового року вже того транзиту не буде – ми повинні знати, що будуть удари по газотранспортній інфраструктурі. Це магістральні і розподільчі газопроводи, газоперекачувальні станції, газорозподільні пункти. І можуть виникнути у нас проблеми з газопостачанням. Тому ми і до цього повинні бути готові і повинні бути готові працівники газового сектору та використовувати досвід електроенергетиків з швидкого відновленню. І зрозуміло, що треба посилювати протиповітряну оборону газових магістралей, всієї інфраструктури нашого нафтогазового сектору. 

У нас є резервні варіанти, якщо кількість газу буде зменшуватися? 

Як працює газорозподільна система? У нас є газ в газових сховищах, його, в принципі, достатньо, щоб пройти зиму. Цей газ треба прокачувати до споживача. Це дуже розвинута інфраструктура. Ми розуміємо, як працює система, коли з газового сховища газ йде до села, до будинку. Якщо будуть пошкодження, наприклад, газоперекачуючі станції чи газорозподільчого пункту, який забезпечує регіон невеличкий Києва чи Одеси, зрозуміло, що можуть бути проблеми з газом і ми повинні бути готові. Ми повинні бути готові, що може буде короткостроково – три-чотири, дві-три години чи на два-три дні, чи на тиждень без електроенергії і без газу. І при тому, якщо будуть низькі температури, наприклад мінус 10-15, то можуть виникнути великі проблеми, особливо в містах. Це треба зливати воду з будинків, зупиняти систему циркуляції. Якщо не буде електроенергії, насоси не працюють, ми можемо заморозити абсолютно всі системи теплопостачання. На цей період повинні бути Пункти незламності, де люди зможуть перечекати два-три дні, а може і тиждень, поки відновлять циркуляцію і подадуть тепло на ці будинки. Ми повинні бути готові виїхати. Є знайомі, друзі, родичі в селах, в районних центрах, там, де опалення традиційно на вугіллі, на дровах, щоб вивезти дітей, батьків і щоб вони там перечекали. Кожен для себе повинен відпрацювати варіант, що не буде електроенергії, не буде тепла навіть і два тижні. І буде вимушений злити воду з систем теплопостачання. Можливо таке? Можливо, цілком. Тому ми повинні оце все відпрацьовувати. І тим паче, якщо буде мінусова температура. У нас ідуть десь до мінус 10-12 градусів, а це уже серйозно. І ворог буде використовувати зиму, він використовував її завжди. Але у нас сумнівів немає, що ППО нас буде захищати, славні енергетики і комунальники будуть відновлювати. А ми будемо все робити, щоб наслідки мінімізувати.

 

Останні новини
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Нафтове ембарго як найбільша енергетична криза в історії людства: причини виникнення та наслідки
Нафтове ембарго як найбільша енергетична криза в історії людства: причини виникнення та наслідки
Як будувати плани на прийдешній рік в умовах війни та невизначеності. Радить психотерапевтка Лисник
Як будувати плани на прийдешній рік в умовах війни та невизначеності. Радить психотерапевтка Лисник
"Вікенд нової музики" з легендою: Марія Бурмака вестиме шоу на Радіо Промінь
"Вікенд нової музики" з легендою: Марія Бурмака вестиме шоу на Радіо Промінь
Новини по темі
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Через "Пекло" і "Паляницю" російській армії бракує пального – Нарожний
Ключовою гарантією для України є сильна армія — Зеленський
20% українців змушені економити на харчуванні — Вишлінський про вплив війни на добробут