Євген Дикий. Фото: uacrisis.org
Для зрушення питання мобілізації, нам треба встановлення граничного терміну служби навіть під час війни і криміналізація від ухилення
Ви неодноразово говорили про те, що свого часу у нас було недостатньо "заліза", але ми мали людей. Згодом наші партнери надали нам "залізо", але людей було замало. Як би цю думку ви продовжили нині з огляду на кінець жовтня 2024?
Ситуація з "залізом" далека від ідеалу і від того, що нам би хотілося, але цілком прийнятна. А от людей стає все менше. Більшість наших захисників і захисниць воює вже 2,5 роки. Вони виснажені, втомлені і морально, і фізично. А заміна їм не поспішає. Після деякого сплеску мобілізації, який спостерігався цього літа, травневий закон, який називають "мобілізаційним", а правильніше було б назвати законом "Про впорядкування військового обліку", дав певний поштовх. Він тривав близько 3-х місяців. Влітку намітилися більш-менш прийнятні темпи мобілізації. Але з вересня ми знову бачимо спад на рівень, який був до ухвалення закону. На жаль, ми мусимо констатувати вкрай небезпечний і неприємний момент. Ми набираємо наразі новобранців в півтора рази менше, аніж за цей час втрачаємо на фронті…, я маю на увазі не тільки загиблих. Це і загиблі, і поранені, і хворі. Але так чи інакше, це ті захисники, які вибули з фронту.
Щодо 6 мільйонів військовозобов'язаних, які не оновили свої дані. Що буде зараз з ними? Чи потрібно за це збільшувати відповідальність?
Давайте не будемо кидатися цією цифрою, оскільки вона не точна. Коли ми говоримо про кількість, яка служить, яка оновила свої дані, в цьому випадку ми можемо оперувати точною цифрою. Цифра 6 мільйонів дуже розрахункова. Вона вирахувана за певними демографічними показниками, тому далеко не факт, що ухилянтів аж стільки. Якщо їх не 6 мільйонів, то їх 3-4 мінімум. Значна їх частина перебуває за кордонами України . І це ті люди, до яких ми ніяк дотягнутися не можемо. Згадаймо для співставлення деякі інші опубліковані цифри. Ви згадали 3,4 мільйони людей, які оновили свої дані через "Резерв+", з них за кордоном оновилися 85 тисяч. Це абсолютно не те співвідношення, як співвідношення українців в країні і українців за кордоном. Інакше кажучи, з тих кількох мільйонів українців, які зараз перебувають за кордоном, оновили свої дані 85 тисяч. З іншими ми нічого зробити в реальності не можемо.
Але загалом що робити з тими, хто за кордоном, і з тими, хто тут принципово не стає на військовий облік – це рішення дуже неприємне, але дуже просте. Ухилення від військового обліку має бути криміналізоване. Наразі воно є адміністративним правопорушенням. Покарання за нього – 25 тисяч гривень. Якщо ми згадаємо, які суми спливають при обшуках у чиновників, коли затримують продажних воєнкомів, то нинішній розмір штрафу не співставний навіть з розміром хабарів. Це ні про що. Це швидше, про наповнення бюджету, аніж про реальне покарання. Насправді досі не вирішені дві принципові проблеми. Одну ви згадали, іншу – ні. Для того, щоб у нас зрушилося питання мобілізації, нам треба дві принципові речі. Це, з одного боку, встановлення граничного терміну служби навіть під час війни, а, по-друге, криміналізація від ухилення.
Перед яким вибором стоїть зараз військовозобов'язаний українець? У нього є вибір з двох варіантів. Або ти одягаєш форму назавжди… і йдеш воювати... Або ж ти платиш 25 тисяч гривень штрафу. Перед яким вибором, на мою думку, треба поставити військовозобов'язаних? Перед набагато простішим. Ти громадянин цієї держави, ти користувався всіма її правами і свободами, користувався всіма державними сервісами, від шкіл, дитячих садків і лікарень, до доріг і безвізу, тож тепер ти маєш віддати 4-5 років свого життя заради того, щоб ця країна взагалі не була знищена. Або ж ти віддаєш ці 5 років у формі і повертаєшся героєм, або ти ці 5 років віддаєш, як безкоштовна робоча сила на зоні і повертаєшся із тавром засудженого. Такий вибір зробити набагато простіше. Аніж вибір між службою без строку і штрафом.
Ворожа пропаганда розгорнула потужну антимобілізаційну кампанію: з працівників ТЦК зробили ледь не більших ворогів, ніж росіян
Ви говорили рік тому про те, аби не програти війну, потрібен новий суспільний договір щодо мобілізації. Чи був він сформований за цей час? Чи залишається він актуальним нині?
За рік в правильному напрямку був здійснений тільки один крок. Це оцей травневий закон про впорядкування військового обліку і "Резерв+". Це був правильний крок, але це перший крок з мабуть десяти набагато важливіших. А тим часом ворожа пропаганда продовжувала працювати. Розгорталася потужна антимобілізаційна кампанія. З працівників ТЦК зробили ледь не більших ворогів, ніж росіян… В суспільстві, як була, так і є потужна протидія мобілізації, яку активно допомагає формувати наш ворог. І якій ми через брак ресурсів не протидіємо.
Зробити відношення від частин обов'язковим
Є люди, готові йти служити, і вони знають конкретну військову частину, де хотіли б проходити службу. І здавалося б, є така можливість. Але тут варто згадати колишнього Начальника Генштабу Сергія Шапталу і один з його наказів, за яким можна направити людину зовсім не в ту частину, відношення від якої вона принесла.
Пан Шаптала – колишній Начальник Генштабу. А цей наказ так досі й не поміняли. Він діє. Це наказ, за яким, справді, можна направити людину зовсім не в ту частину, відношення від якої вона принесла. До речі, дехто звинувачує в цьому ТЦК. Це не зовсім так. ТЦК направляє в навчальний центр. І саме там на рівні навчального центру відбувається такий "перехват", який самі військові називають "шакалячий рекрутинг". Тобто частини, у яких не та репутація, що люди йдуть туди добровільно по рекрутингу, на рівні навчальних центрів перехоплюють добровольців, які йшли до інших частин. І це реально ламає саму ідею рекрутингу на корню. І це те, що можна виправити одним наказом Начальника Генерального штабу. Тобто зробити відношення від частин обов'язковим.
Як тільки відношення від частини стане гарантією того, що ти служиш саме в ній і саме на цій посаді, в такому разі рекрутинг збільшується в рази
Але ж він не замінить повноцінної мобілізації?
Звичайно ні. Рекрутинг і мобілізація найкраще працюють саме в парі. Більшість тих людей, мотивом для яких йти на фронт є захист своєї землі від ворога, вже служить. Не буду стверджувати, що геть всі, але переважно так. Для рекрутів останніх місяців мотивація була комплексна. З одного боку патріотизм, з іншого – розуміння, що тебе рано чи пізно призвуть. І в такому разі розумніше піти самому раніше і вибрати, де саме ти будеш служити. Рекрутинг набагато краще працює, коли зрозуміло, що далі все одно буде мобілізація. Тому я в жодному разі їх би не протиставляв.
Чи змінилася нині підготовка? Чи стала вона кращою, тривалішою, якіснішою?
Вона стала обов'язковою. Наразі всі проходять через навчальні центри. Спочатку проходять базову підготовку, а потім злагодження вже в тих частинах, куди їх направлять. З приводу якості. Тут я не можу дати ні єдиної позитивної, ні єдиної негативної оцінки. Все дуже відрізняється і по різних навчальних центрах, і по різних частинах. Дуже багато залежить від командирів низової і середньої ланки.
Чекаємо перших боїв за участю північних корейців. Це багато чого розставить на місця
Який мобілізаційний резерв має наш противник? Чи піде Путін на тотальну мобілізацію?
Він намагається всіляко уникнути цієї мобілізації. Тому що вдруге це може так легко не пройти. Багато що змінилося. Коли восени 2022 вони вперше оголосили мобілізацію, ті, кого брали, не зовсім розуміли, куди їх беруть. Говорили, що їх беруть ненадовго, що це навчальні збори на 3-4 місяці. Зараз Росією їздять їхні дружини, і це не московські опозиціонерки, а звичайні ватні баби, вони тепер їздять з наклейками "вернітє мужа". Мужей ніхто не повертає, а їх пакують і називають іноагентками. В цій ситуації далеко не факт, що нова хвиля мобілізації пройде спокійно. Вони максимально збільшують виплати, щоб ще хоч когось призвати, вже почали вигрібати Москву і Пітер, яких не чіпали до самого кінця. Тому вони зараз намагаються знайти нестандартне рішення – купити гарматне м'ясо у товариша Кім Чен Ина. Пробна партія приїхала. Від того, як покаже цей пробничок, наскільки боєздатними вони виявляться, від цього залежатиме, будуть вони докуповувати ще чи ні, чи знайшли вони дійсно вихід з ситуації, щоб не проводити мобілізацію. Чекаємо перших боїв за участю північних корейців. Це багато чого розставить на місця.