"Російська пропагандистська машина дала збій" – Лакійчук про події на Курщині

"Російська пропагандистська машина дала збій" – Лакійчук про події на Курщині

Говорити, що метою операції наших військових на Курщині є газоперекачувальна чи атомна станції наразі складно. Водночас, наприклад, аеродром Халино та пускові майданчики балістичних ракет і "шахедів", якими росіяни тероризують мирні українські міста, це дуже важливі цілі і цілком можуть бути складовими цієї операції. Таку думку в ефірі Українського Радіо висловив керівник безпекових проектів Центру глобалістики "Стратегія 21" Павло Лакійчук. За його словами, через ці події протягом щонайменше вчорашньої доби в російських медіа панував бардак. "Реально російська пропагандистська машина дала певний збій", – зауважив Лакійчук. Він також додав, що загалом основні цілі ворога не змінилися. Але успіхи українців на Півночі дають надію, що "противник зменшить кількість резервів і вогневої підтримки на своїх напрямках головного удару і буде вимушений розтягнути свої війська на Північ", – припускає експерт. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/UALandForces

"Заворуха росіян" або попереджувальний удар ЗСУ

Що, на ваш погляд, відбувається зараз на території Курської області РФ біля російсько-українського кордону? Що станом на зараз відомо і яка може бути мета подібних операцій?

Наше військове командування тримає паузу. Тому, я думаю, тут можна звернутись до архівів, щоб зрозуміти ситуацію. На початку травня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) Кирило Буданов в інтерв'ю прогнозував вторгнення росіян на Харківщині. Це було тижні за 2 до початку подій там. Наші військові знали про це вторгнення і готувалися до нього, тому у росіян на Харківському напрямку все пішло не за планом. Втім, Буданов в тому інтерв'ю якраз наголошував на тому, що Харківська операція буде прелюдією до більш масштабної російської операції на Сумському напрямку. Згадував якраз райони з боку Суджі. Тобто там відбувалося формування наступального угруповання противника. І цей процес насправді не зупинявся ніколи. Тож можна припустити 2 головні версії:

Перша версія – це те, що "заворуху" почали росіяни саме з метою того, щоб створити інформаційний привід для "створення зони безпеки", як вони казали.

Друга версія, яка більш ймовірна – це попереджувальний удар Збройних Сил України по угрупованню сил ворога, які розгортаються для наступу.

Тобто ви маєте на увазі фактично превентивні дії ЗСУ на випередження, щоб унеможливити або зруйнувати плани ворога, так?

Я думаю, що в реальності щось середнє між цими двома версіями є.

Пускові ракетні установки і аеродром Халино – теж важлива ціль

У містечку Суджа є ще 2 об'єкти, які пов'язані з енергетичною інфраструктурою – це потужна газоперекачувальна станція і Курська атомна станція. Що ви думаєте про це, бо в медіапросторі ходять версії, що метою є захоплення цих двох об'єктів?

Дійсно, Суджа – це перш за все газоперекачувальна станція, це вхід до нашої газотранспортної систем з боку РФ. Щось має відбутися протягом цього року, тому що до кінця року діють наші угоди з росіянами про перекачку газу в Європу. Вони обмежені, але наразі угоди працюють. Як буде розвиватиметься ситуація далі – невідомо. Говорити про те, що наші військові мали за мету захопити цю перекачувальну станцію, можливо взяти над нею контроль і зберегти її від можливої диверсії росіян – цілком можливо. Що стосується атомної електростанції, я дуже сумніваюся. Тому що українці дуже серйозно ставляться до атомної енергетики, розуміючи всю загрозу, на відміну від росіян, які захопили Запорізьку АЕС і чинять там безлад. Але ще є ціла низка інших цілей, про які варто б нагадати, які можуть бути теж складовими цієї операції.

Нагадайте, будь ласка, які саме? 

Наприклад, зовсім недавно по Києву летіли "Іскандери" і північнокорейські ракети з боку Курщини. Саме з того напрямку здійснюється запуск балістики, часто "шахедів".Тому відбити чи зруйнувати райони і пускові майданчики для цих ракет цілком можуть бути метою наших сил. А ще краще, якщо будуть знищені самі пускові установки. Аеродром Халино, це база змішаної авіаційної дивізії, теж важлива ціль. Я нагадаю, тільки за сьогоднішню ніч по Сумщині прилетіло зо два десятки КАБів. Можете собі уявити кількість… І це тільки удари Су-34 КАБами, не рахуючи застосування противником штурмовиків Су-25 і вертольотів. Тож, якщо буде нейтралізований цей аеродром, це теж буде великий внесок в посилення ЗСУ. 

Протягом щонайменше вчорашньої доби в російських медіа панував бардак

Вчора Путін спілкувався з урядом і скликав засідання Ради національної безпеки та оборони. І подейкують, що це була би непогана причина для росіян посилити мобілізацію. Але вони пішли іншим шляхом – спробували інформаційно зменшити ефект від цих подій. Чому так? Путіну не вигідна зараз ця тема?

Перше, що слід відзначити, що протягом щонайменше вчорашньої доби, я намагався спостерігати за російськими медіа, там панував бардак. Вони не знали, що взагалі про ці події писати. Протягом буквально години інформація з'являлася, переправлялася, зникала, тощо. Аж до самої зустрічі Путіна з міністрами, потім з військовими і заяви Герасимова, що "всі задачі партії і Путіна виконаємо", в тому числі на Сумському напрямку. Реально російська пропагандистська машина і російська машина управління біомасами дала певний збій. Путін з 2014 року намагався позиціонувати війну проти України як спеціальну воєнну операцію (СВО). То десь в Україні, то СВО десь у Сирії. Де та Сирія ніхто не знає, десь далеко. Там вбивають людей, росіян це не стосуються, для росіян це тільки плюс. В Україні теж вбивають, все добре, росіянам нічого не загрожує. І Путін це хотів приховати, цього немало бути у тому вигаданому житті Росії, яке він для своїх підданих малював. А зараз така ситуація, що приховати бойові дії на території Росії не вдається. 

Путін дещо наляканий, але не смертельно переляканий

Що ви можете сказати про реакцію Путіна на те, що відбулося, коли він все ж таки з'явився на людях? 

Путін діяв тут рішучіше, ніж після рейду Пригожина. Тоді він мовчав довше і боявся більше.

Але тоді і Пригожин був ближчим до Москви.

Так. Але тоді він був переконаний, що їдуть безпосередньо в Кремль його арештовувати. Зараз він переконаний, що українці на Москву не підуть. Не знаю, зараз багато конспірології про те, що були телефоні дзвінки між Москвою і Вашингтоном, що сторони обговорювали український наступ і було запевнення, що точно українці не йдуть брати Кремль. Тому він дещо зляканий, але не смертельно переляканий.

Можливо йому соромно за те, що його поставили в таку позицію українці?

Навряд чи. Можливо він не задоволений, що його "кинули". Але, щоб людське почуття сорому, я думаю, що це не про тих людей.

Павло Лакійчук. Фото: qirim.news

Напрямки головного удару ворога не змінились

Чи означає це, що тепер стане трохи легше нашим захисникам на Донеччині? Чи є резон в таких міркуваннях?

Резон є. До слова, пам'ятаєте Харківський ворожий наступ, порівняно невеликий. І зараз дії, що відбуваються на Сумщині, на російській Курщині. Вони відволікають увагу нашого суспільства від значно масштабніших подій на Донбасі. Центри і напрямки головного удару ворога не змінились. Кульмінація бойових дій триває все ж таки на цьому напрямку. Йому треба приділяти увагу. Потрібні резерви, потрібні боєприпаси, потрібно все. Буквально за цю добу ворог теж мав незначні, але просування. Тож відволікатися від Донецького напрямку нато точно не треба. Небезпека чатує саме там. Є надія, але це треба буде дивитись у перспективі хоча б декількох діб, а може і тижнів, на те, що успіхи українців на Півночі можуть деконструювати російське угруповання військ і противник зменшить кількість резервів і вогневої підтримки на своїх напрямках головного удару і буде вимушений розтягнути свої війська на Північ. Власне, те, що вони намагалися робити раніше, тобто концентрувати свої сили на напрямках головних ударів, а українські війська розтягнути якомога по ширшому фронту, те зараз можливо робить і наше командування. Тобто розтягнути ворога, почати наносити удари в несподіваних болючих місцях по противнику і таким чином поступово перехопити оперативну ініціативу.

Є надія, що з Тендри противник поступово буде витіснений

Хочу запитати про операцію, яку провели українські розвідники на Тендрівській косі, де вони знищили МТЛБ, комплекс РЕБ і зруйнували фортифікаційні укріплення росіян. Це той самий несподіваний болючий удар?

Там триває прихована війна вже давно і вона дуже напружена. Це йдеться про пониззя Дніпра і Дніпро-Бузький лиман, де доволі специфічні фізико-географічні умови. Це переважно плавні, острови, коси. Таке поле бою не для механізованих бригад, а для Сил спеціальних операцій. Росіяни створили Дніпровську флотилію, українці у відповідь теж для роботи наших морпіхів і спецпризначенців. На Тендрі росіяни облаштували такий собі полігон для відновлення підрозділів, які зазнаються втрат на Херсонському, Запорізькому напрямках. Наші військові неодноразово намагались припинити їхню активну діяльність там. Минулого року було декілька спроб наших морських котиків здійснити операції на Тендрі. Деякі з них були успішні, деякі, на жаль, завершились втратами. Цього разу операція, очевидно, була успішною. І є надія, що низка таких операцій призведе до того, що з цього району противник поступово буде витіснений. 

Останні новини
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Новини по темі
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо