"Збитки на сотні мільярдів доларів" — Фурман про те, які галузі найбільше постраждали від війни

"Збитки на сотні мільярдів доларів" — Фурман про те, які галузі найбільше постраждали від війни

Третій рік повномасштабної війни Росії проти України невідворотно позначається на українській економіці. За словами економіста, доктора економічних наук, члена Ради НБУ Василя Фурмана, збитки від воєнних дій вже обраховуються для України в сотнях мільярдів доларів, а серед галузей, які потерпають найбільше, —  будівельна. "Будівельники не відновилися до показників 2021 року", зазначив в ефірі Українського Радіо Фурман, не дивлячись на допомогу з боку держави.

Разом з тим, більшість українських бізнесів, громадян та й сам державний апарат пристосувались до нових реалій, про що свідчить поступове відновлення економіки та невелика інфляція. Відтак стабільним та контрольованим залишається й становище гривні, яка "привабливіша за долар", адже дохідність гривневих вкладів є значно вищою за доларові.
 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Pixabay

"Збитки від війни сягають сотень мільярдів доларів"

Які наслідки масованих обстрілів для української економіки на цей момент?

Однозначно, вони мають вплив на українську економіку, проте говорити про конкретні цифри зараз складно. Ми третій рік вже воюємо і банківська система та українська економіка загалом вміють працювати в умовах блекауту, проте обстріли мають негативний вплив. Наприклад, компанія ДТЕК заявила, що вони втратили 50 % генеруючих потужностей. За їхніми словами, наслідки настільки масштабні, що оцінюються в мільярди гривень і самотужки енергокомпанія відновитися не зможе. Тому буде потрібна міжнародна допомога, злагоджена дія з відповідними міністерствами.

Збитки, безперечно, рахуються. Нещодавно були оцінки Київської школи економіки щодо збитків, завданих інфраструктурі. Станом на кінець січня 2024 року збитки сягали 150 млрд доларів. Наголошу, що йдеться лише про збитки інфраструктури. Крім цього, є й втрачена вигода, інші збитки. Тож якщо говорити про війну в цілому, йдеться про сотні мільярдів доларів.   

Разом з тим, в 2022 році відбулося падіння української економіки майже на 30 %, а в 2023 році вона вже зросла майже на 6 %. Однією з причин є те, що український бізнес, громадяни навчилися працювати в умовах війни. Якщо ж говорити про цей рік, то НБУ прогнозує зростання ВВП коливаються в межах 3,6 %. Мінекономіки в свою чергу заявляли, що економіка може зростати до 5 %. Проте прогнози переглядаються щоквартально і можуть змінюватися в ту чи іншу сторону. 

"Найбільше від війни постраждала будівельна галузь"

Ви вже сказали, що від обстрілів страждає наша енергетична галузь. Також страждає в агрогалузь, адже нищаться та мінуються поля. Які ще галузі економіки страждають найбільше від масованих обстрілів?

На мою думку, внаслідок війни найбільше постраждала будівельна галузь, яка досі не відновилась до показників 2021 року. Й це незважаючи на те, що держава підставляє плече, адже в нас є різні державні програми, та ж "єОселя", яка стимулює продаж житла українцям за дуже низькими відсотковими ставками. Ставка для військовослужбовців та працівників сектору безпеки, вчителів та науковців складає 3 %, для інших категорій громадян — 7 %. Крім того, деякі органи місцевого самоврядування беруть на себе компенсацію 3 % для першої категорії. 

Якщо говорити про іпотечне кредитування, то воно відновилося й навіть доходить до показників 2021 року, але попри це війна все одно негативно впливає на будівельну галузь. 

Але ж будівельна галузь зараз, крім будівництва житла, може бути задіяна і в будівництві фортифікаційних споруд, бомбосховищ. Чому йдеться тільки про квадратні метри, які можна продати?

В нових будинках, наскільки я знаю, будуть передбачатися бомбосховища, але тут мова про те, скільки будується нових будинків. Але якщо дивитися на нові проєкти, які почалися в минулому чи цьому році, то їх дуже мало. В західних регіонах — Львові, Рівному, Закарпатті — є попит, ціни на нерухомість достатньо високі й будівництво зростає.

А які, на ваш погляд, галузі економіки попри все працюють?

Всі працюють. Якщо говорити, наприклад, про банківську систему, то вона працює 24/7. Завдяки програмі "PowerBanking" тисячі відділень по всій країні можуть працювати в умовах блекауту. Під час війни банківська система довела людям свою надійність, стабільність.

"Ситуація на валютному ринку стабільна"

Давайте поговоримо ще про курс валют: чого від нього очікувати найближчим часом?

Ситуація на валютному ринку стабільна та контрольована. Національний банк з жовтня минулого року перейшов до політики керованого курсоутворення, тож неодноразово заявляв, що гривня буде коливатися в ту чи іншу сторону. В окремі періоди гривня послаблюється, в окремі — посилюється, і це не страшно. Фундаментальні фактори, які впливають на курс української гривні, сильні. Наприклад, золотовалютний резерв на початок березня складав трохи більше 37 млрд доларів. Але в цьому місяці ми отримаємо більше 9 млрд доларів зовнішньої міжнародної фінансової допомоги, які теж підуть до золотовалютних резервів НБУ. 

Якщо говорити про привабливість гривні, то вона, як на мене, є привабливішою за долар. Наприклад, дохідність військових облігацій складає 15-17 % річних, в залежності від терміну, суми. Є депозити в банках з подібною дохідністю. А якщо ви застрахувались і купили долари, то навіть якщо ви розмістите їх на депозитах в банках, то дохідність складатиме 1-3 %.  

На валюту також впливає інфляція. І, якщо говорити про неї, то станом на лютий вона складає 4,3 %. Тож інфляція не є високою і вона планово в другому півріччі незначно збільшиться. 

Фото: Facebook Василя Фурмана

Останні новини
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Застосунок Резерв+, ТЦК,  ЦНАП… Усе про новий закон про мобілізацію від юристки
Застосунок Резерв+, ТЦК, ЦНАП… Усе про новий закон про мобілізацію від юристки
"На щиті". Як відбувається евакуація загиблих воїнів з поля бою
"На щиті". Як відбувається евакуація загиблих воїнів з поля бою
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
Новини по темі
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
"Це впевненість у розвитку і доступі до величезного ринку", – Висоцький про "торговельний безвіз"
"Сподіватимемося, що економіка буде почута" — Дерев'янко про бронювання військовозобов'язаних
alyona alyona & Jerry Heil максимально виділили на Євробаченні меседж про війну — Путінцев
"10 тисяч людей на арені реагують на кожне слово". Заклецька про фінал Євробачення-2024