"На УКФ цьогоріч держбюджетом закладено відносно невелику суму" — Володимир Шейко

"На УКФ цьогоріч держбюджетом закладено відносно невелику суму" — Володимир Шейко

На Український культурний фонд (УКФ) цьогоріч у державному бюджеті закладено відносно невелику суму 215 мільйонів гривень, стверджував Радіо Культура член нового складу Наглядової ради УКФ Володимир Шейко. На його думку, ця сума значно поступається сумі, що виділяється на діяльність національних театрів, наприклад, або бібліотек. І перед Наглядовою радою постане задача: як переконати законотворців, уряд, що ця сума має бути переглянута, зазначає Шейко. І як залучити кошти міжнародних донорів, готових вкласти гроші в українську культуру.

Міністерство культури та інформаційної політики затвердило днями новий склад Наглядової ради УКФ. Як зауважив Радіо Культура т. в. о. міністра культури Ростислав Карандєєв, очікується, що Наглядова рада УКФ збереться, можливо, наступного тижня і визначиться із кандидатурами голови.

0:00 0:00
10
1x

Зображення з ФБ-сторінки "Український культурний фонд"

Наглядова рада УКФ

Наталія Грабченко: Наглядова рада – це один з органів управління УКФ. Вона складається з дев’яти осіб: двох визначає президент, двох – Міністерство культури і інформаційної політики (далі МКІП – ред.), двох представників від закладів культури, ще двох – від громадських об’єднань. Голову фонду обирають окремо інші вісім членів і затверджують наказом МКІП. Строк повноважень членів — три роки.

8 лютого МКІП затвердило новий склад Наглядової ради Українського культурного фонду. 

Президент Володимир Зеленський визначив членами Наглядової ради Українського культурного фонду директора-художнього керівника Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра Олесю Жураківську і генерального директора державної установи "Український інститут" Володимира Шейка. Від МКІП увійшли Богдана Півненко – виконувачка обов'язків генерального директора, художнього керівника Національного ансамблю солістів "Київська Камерата" і Вікторія Ярмощук – генеральна директорка "FILM.UA Group". 

За результатами рейтингового інтернет-голосування обрані від закладів культури Олександр Книга – генеральний директор-художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Куліша та Юрій Савчук – генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. 

Від громадських об’єднань Володимир Воробей – директор товариства з обмеженою відповідальністю "ППВ МЕРЕЖІ ЗНАНЬ" і Богдан Логвиненко – голова громадської організації "Українер". 

"Міністерство вже не має монопольного контролю над УКФ"

Наталія Грабченко: Як ви сприйняли це призначення за квотою президента України? Чи були якісь побоювання, вагання, сумніви?

Володимир Шейко: Сумнівів, напевно, не було, бо я розумію, наскільки зараз УКФ важливий для всієї екосистеми культури і наскільки вагому роль буде відігравати Наглядова рада в його перезавантаженні. Коли надійшло це запрошення, я розумів, що хотів би включитися в цю історію і хотів би докластися своїми компетенціями і досвідом до цієї ролі в товаристві однодумців. Я добре розумію, як працюють інститути Наглядових рад і я розумію, як здійснюється управління державними установами. 

Наглядова рада є органом управління УКФ. Міністерство культури мало дуже багато важелів впливу і контролю над підзвітними інституціями. Зі створенням УКФ ця модель управління цілим державним фондом, який в прозорий і в конкурентний спосіб покликаний розподіляти державне фінансування між державними і недержавними діячами в сфері культури, ці повноваження управління були передані Наглядовій раді. Це вже є колегіальний орган, в якому представлені інтереси і держави, і суспільства, відповідно за тим квотним принципом, за яким формується ця Наглядова рада. Міністерство вже не має монопольного контролю над УКФ і рішення стратегічні будуть ухвалюватися колегіально, спільно з урахуванням різних інтересів, різних думок і різних персональних досвідів. 

Наглядова рада має вирішальний голос на:

1. конкурсні програми, і не лише конкурсні, на які будуть спрямовуватися кошти; 

2. регламенти діяльності Наглядової ради і дирекції;

3. порядок діяльності експертних рад, тих людей, які оцінюють подані на конкурси проєкти і визначають фінальне рішення про підтримку або не підтримку тих чи інших проєктів. Це процедура обрання експертів в експертні ради, тому що від цієї процедури також залежить, наскільки ефективно механізм відбору дозволить потрапити в експертні ради людям, які мають для того необхідні компетенції. 

Володимир Шейко. Фото: The Ukrainians

Наталія Грабченко: Пріоритетні напрямки вже визначені попередньою Наглядовою радою УКФ. Ви з ними погоджуєтеся? Чи ви будете вносити якісь зміни?

Володимир Шейко: Позиції, які там представлені, далі розподіляються на конкретні грантові програми УКФ. І ось тут буде найбільш цікава дискусія між новими членами Наглядової ради. Питання полягатиме також в тому, як має бути далі оприявлене наше буття у війні, як УКФ, як державний інвестор культури, має реагувати на виклики війни і на потреби у створенні нового культурного контенту, який так чи інакше рефлексує війну або є відповіддю на неї, або якось вплітає наратив війни і нашого буття у війні в ту культуру, яка твориться в Україні сьогодні і яка потім буде експортована за кордон, зокрема через діяльність українського інституту. І на цьому рівні і буде багато дискусій, яка зі сфер, яка з дисциплін, який із секторів культури заслуговуватиме найбільшої уваги. 

"На УКФ цьогоріч у державному бюджеті закладено відносно невелику суму"

На УКФ цьогоріч у державному бюджеті закладено відносно невелику суму, яка значно поступається сумі, що виділяється на діяльність національних театрів, наприклад, або бібліотек. Тобто це 215 мільйонів гривень. І сюди входять і зарплати співробітникам, сюди входять оплати гонорарів членам експертних рад, які оцінюють заявки. На проєктну діяльність, на підтримку проєкту залишається ще менша сума. В межах 215 млн 144 – це проєкти, грантові програми, оскільки УКФ не лише видає гранти, але також має і власні програми. Цих грошей теж є недостатньо, м'яко кажучи. Перед Наглядовою радою, перед фондом теж постане задача: яким чином переконати законотворців, переконати уряд, що ця сума має бути збільшена, має бути переглянута. Також як залучити кошти від міжнародних донорів, які готові вкласти гроші в українську культуру. Культура не повинна залишатися в тіні всіх катаклізмів, через які проходить Україна. Завжди знайдеться вагома, безумовно, причина, щоби не інвестувати в культуру. Але потім, на превеликий жаль, ми будемо пожинати плоди з цієї не інвестиції і забуття культури дуже-дуже багато років, тому що на культурі, зрештою, ґрунтується потенціал кожної людини, і нас, як суспільства, в цілому. Треба розуміти, що не лише один великий національний театр області повинен отримувати державне фінансування. Там є дуже багато низових, молодих і потужних громадських ініціатив в культурі, які теж докладаються до зміцнення нашої спроможності, як суспільства. 

Наталія Грабченко: Вам ще належить затверджувати експертів і експертні ради? Чи знов будете працювати з тими, які є? 

Володимир Шейко: Якщо термін повноважень чинних експертів ще не завершений, то вони повинні будуть завершити свою каденцію в експертних радах. Але коли настане час вже оголошувати наступний цикл грантових конкурсів і, відповідно, або оновлювати, або переобирати експертні ради – тут уже нова Наглядова рада має включитися. Цьогоріч також спливає термін повноважень чинного виконавчого директора УКФ. Повинен бути оголошений конкурс. 

Наталія Грабченко: Чи є якісь речі, які потрібно докорінно змінити в роботі УКФ? 

Володимир Шейко: Комунікація точно є серед головних завдань, тому що в умовах нестачі довіри і падіння цієї довіри до інституції і того негативного інформаційного фону, який довкола УКФ тривав уже певний час, ця прозора і чесна комунікація дозволить вийти з цієї ситуації і чітко прокомунікувати, що зараз відбувається з фондом. Ми розуміємо, що з цим фінансуванням, яке зараз фонд має, його не вистачить на всіх, його не вистачить підтримати всі хороші проєкти, які, сподіваюсь, подадуться на конкурси. Тому це теж потрібно послідовно комунікувати. Також постане питання затвердження стратегії фонду на наступний трирічний період, витрати мають відповідати запитам суспільства. В нинішніх умовах надзвичайно важливо підтримати саме ту сферу культури, яка не може, наприклад, існувати на самоокупності, як креативний бізнес. УКФ мав би спрямувати свої кошти на підтримку тих культурних принципів, яким ці кошти більше взяти ніде, але чия діяльність є суспільно важливою.

Ростислав Карандєєв: "УКФ має об'єднати найрізноманітніші напрямки діяльності"

Наталія Грабченко: Які ваші очікування від роботи нової Наглядової ради УКФ?

Ростислав Карандєєв: Ми сподіваємося, що Наглядова рада буде працювати відповідально і відповідно до чинного законодавства. І відповідальність не тільки до закону, але відповідальність за ті виклики високих завдань, які стоять на сьогодні перед УКФ і виправдання довіри суспільства до цього органу, як до такого, який би об'єднав через його членів найрізноманітніші напрямки діяльності культури, сектори, сегменти, максимально широко представив всю палітру української культурної діяльності.

Ростислав Карандєєв. Фото: Міністерство культури України 

Наталія Грабченко: Якими якостями, професіоналізмом чи репутацією мають бути наділені ті, хто увійшов до Наглядової ради? Як ви вирішували це питання?

Ростислав Карандєєв: Є кілька критеріїв, зокрема ті, які визначені законом. Закон України про УКФ передбачає, що членами Наглядової ради мають бути люди з досвідом роботи в сфері культури, креативних індустрій, які мають бездоганну ділову репутацію, які обізнані з тими завданнями, які будуть стояти перед ними. Богдана Півненко є знаною, однією з найкращих скрипальок-виконавець в Україні, музиканткою, яка є сьогодні вже менеджером. Низка якостей і низка набутих компетентностей сьогодні якраз і дозволили нам зупинитися на її кандидатурі. Вона минулого року стала культурним амбасадором України в Європі, оскільки її особисті виступи, як сольні, так і в складі концертів, стали найбільшими серед всіх українських виконавців. Ми сьогодні бачимо прогрес в тому, як розвивається її ансамбль і це не тільки успіхи її, як менеджера за рахунок державної підтримки, але й залучення значної кількості коштів доброчинних і міжнародних організацій. Ми бачимо дії, як сучасного керівника, яка довела свою спроможність мислити в нових, відповідно до сьогоднішнього дня, умовах, вирішувати проблеми, коли є дефіцит державного бюджетного фінансування, вирішувати проблеми, коли багато людей сьогодні, на жаль, зі сфери культури вимушено покинули територію України, хтось змінив спеціальність, хтось був мобілізований до ЗСУ. Але тим не менше ансамбль розвивається і демонструє свій розвиток наперекір всім викликам. Щодо Вікторії Ярмощук – вона є одним з найпрофесійніших фахівців серії аудіовізуальне мистецтво, серій медіа. І її досвід, як генерального директора найбільшої на сьогоднішній день фільмогенеруючої, медіагенеруючої компанії надзвичайно важливі, щоб оцінювати ті проєкти, надавати експертну характеристику тим задачам, які будуть стояти перед УКФ саме в забезпеченні потреб і у створенні аудіовізуальної продукції. 

Наталія Грабченко: Каденція попередньої Наглядової ради закінчилася в січні. Уже призначено нову Наглядову раду. Вона вже починає свою роботу? 

Ростислав Карандєєв: Повноцінною Наглядова рада УКФ стане після того, як буде призначений її голова. Процедурою, визначеною законодавством, 8 членів Наглядової ради, сформованої за різним принципом, мають зібратися і подати в Міністерство культури три кандидатури на посаду голови. Ми очікуємо, що вона збереться вже найближчим часом, можливо, наступного тижня і такі кандидатури ми отримаємо.