Для місцевого самоврядування в Україні важливо отримати досвід Польщі — Василь Зварич

Для місцевого самоврядування в Україні важливо отримати досвід Польщі — Василь Зварич

Для європейського майбутнього України надзвичайно важливо, щоб органи місцевого самоврядування працювали за європейськими стандартами. Про це Українському Радіо розповів Посол України у Польщі Василь Зварич, підбиваючи підсумки конференції в рамках програми стажування "Добре врядування", що відбулася у Варшаві. Вана діє другий рік поспіль і скерована на посилення представників територіальних громад, як ключових суб’єктів у процесах відбудови України. "Для органів місцевого самоврядування в Україні дуже важливо отримати досвід Польщі, передусім, в частині отримання фондів Європейського Союзу на питання розвитку. Я б хотів, щоб представники наших територіальних громад навчилися цьому", — додав дипломат.  

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Світлани Мялик

Польща має найвищий відсоток використання фондів ЄС

 Пане Посол, в чому важливість сьогоднішньої події? 

Програма "Добре врядування" діє вже другий рік поспіль. Вона скерована на представників органів місцевого самоврядування, на територіальні громади в Україні. Ми знаємо, що для європейського майбутнього України надзвичайно важливо, щоб органи місцевого самоврядування працювали за європейськими стандартами. А звідки, як не з Польщі, черпати нам цей досвід, оскільки це найближча для нас країна. І реформа децентралізації в Польщі також відбулася дуже успішно. Тому ми відчуваємо, що Польща є нашим логічним партнером в цій справі. І ми дуже дякуємо всім, хто долучився до організації цієї програми, за те, що в наших представників органів місцевого самоврядування є така можливість приїхати до Польщі, відчути, як працює справді європейський стандарт самоврядування і відповідним чином втілювати ці реформи далі в Україні. Бо те, що наша держава так ефективно спрацювала і показала опір російській агресії, це передусім рівень органів місцевого самоврядування. Оскільки саме на них впав найбільший тягар з організації та допомоги громадянам, особливо внутрішньо переміщеним, і допомоги дітям-сиротам. Тобто величезний комплекс завдань, які справді успішно реалізували наші органи місцевого самоврядування саме завдяки тому, що в нас вчасно пройшла реформа децентралізації. Органи місцевого самоврядування, територіальні громади були наділені ширшими повноваженнями для того, щоб справді керувати тим, чим вони повинні керувати.

А відрізняється реформа в Польщі від реформи в Україні? Що ми можемо запозичити в поляків і яким досвідом можемо поділитися? 

Для органів місцевого самоврядування в Україні дуже важливо отримати досвід Польщі, передусім, в частині отримання фондів Європейського Союзу на питання розвитку. Я б хотів, щоб представники наших територіальних громад навчилися цьому. Тому що Польща — це країна, яка має найвищий відсоток використання фондів ЄС. А це все тільки завдяки тому, що вони вміють правильно скласти проєкт, вони вміють повністю його реалізувати за кошти ЄС. І, що найважливіше, вони вміють справно про це все прозвітувати. А це дуже важливо для того, щоб мати таку історію відносин з фондами Європейського Союзу. Для того, щоб потім знову можна було ефективно отримувати такі кошти на інші проєкти.

 А ми можемо отримувати? Ми ж тільки на шляху в ЄС.

Ми маємо навчитися до того, як вступимо в ЄС. Це те, що зробила Польща. Ще перед вступом Польщі до Європейського Союзу тут вже була вихована дуже професійна команда, яка знала всі ці нюанси, яка знала законодавство ЄС і яка навчилася, перебуваючи в інституціях ЄС на різних стажуваннях, як правильно писати проєкти. Тобто не потрібно чекати, поки ми станемо членами ЄС. Тоді вже буде пізно. Треба вміти робити це вже і зараз. Тобто треба готувати кадри, які вміють це робити. І як тільки ми розпочнемо передвступні переговори, там відкриється нова фінансова перспектива. Відразу потрібно включатися в цей процес.

Тут говорили про завдання, які стоять перед місцевим самоврядуванням України під час і після війни. Це розмінування, це адаптація ветеранів, це опіка над дітьми війни і сиротами. Як тут Польща може нам допомогти?

Польща вже нам допомагає в цьому питанні дуже активно. Саме завдяки таким фондам, як Фонд міжнародної солідарності, в Україні будуються різні прихистки. Це будинки по-польськи, або модульні містечка. На що потрібно звертати увагу? Передусім, на запозичення досвіду в Польщі. В тому числі і на проведення різних тренувань українських медиків, особливо українських психологів, реабілітологів. Тобто тих людей, які в Україні будуть мати справу безпосередньо з дітьми, з ветеранами. Нам потрібно в суспільстві навчитися, як спілкуватися в умовах війни і після нашої перемоги. Це, насправді, має бути комплексний і системний підхід. І тут Польща є дуже відкритою для того, щоб нам свій досвід і фаховість також передавати.