Майбутнє Європи залежить від перемоги України у війні з Росією — Давід Стулік

Майбутнє Європи залежить від перемоги України у війні з Росією — Давід Стулік

Точку неповернення у відносинах Європейського Союзу і України пройдено — значення України для ЄС сумніву не підлягає. Це констатував Українському Радіо Давід Стулік, старший аналітик та голова Східноєвропейської програми у Безпековому центрі "Європейські цінності". Він прокоментував підсумки сьогоднішнього (9 травня, коли Україна вперше відзначає День Європи) візиту до Києва глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Аналітик вважає, що в особі Урсули фон дер Ляєн Україна має дуже потужну союзницю. Давід Стулік також наголосив: майбутнє Європи залежить від перемоги України у війні з Росією. 

0:00 0:00
10
1x

Фото: EU Delegation in Ukraine

 

"Ніколи в історії не було такого розуміння з боку Євросоюзу потреб України"

Ніколи в історії взаємин між ЄС та Україною не було такого розуміння з боку Євросоюзу потреб України, як зараз, переконує Давід Стулік. "В особі глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн Україна має дуже потужну союзницю, яка надзвичайно добре розбирається у питаннях європейської інтеграції України. І тут треба сказати, що Європейська комісія виступає ніби посередником між Україною та державами ЄС, які мають свої торговельні справи й суперечки з Україною. Тобто Єврокомісія намагається знайти найкращий шлях та компроміс, що відповідав би інтересам як України, так і країн-сусідів. А вони, до речі, є найбільшими прихильниками членства України в ЄС. Але кожна держава має також і власні інтереси, тож Єврокомісія відстоює інтереси всього Євросоюзу. Тому візит Урсули фон дер Ляєн до Києва лише підкреслює цю прив’язаність європейських інституцій до української справи", — констатує аналітик.


На фото: Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн прибула з візитом до Києва, щоб відзначити День Європи, 9 травня 2023 року. Фото з твіттер Урсули фон дер Ляєн

"Захистити Україну, а отже, захистити ЄС"

Європейські політичні еліти не тільки на рівні ЄС, а й на рівні важливих держав, насамперед Німеччини, зрозуміли, що майбутнє Європейського континенту зараз неймовірно залежить від того, як Україна переможе Росію, наголошує Давід Стулік. "І з цього треба починати, щоб зрозуміти, чому зараз Європейський Союз робить речі, які ще рік тому взагалі не можна було уявити. Україна вже має кандидатський статус, Євросоюз закуповує амуніцію для України, деякі члени ЄС практично опорожнюють свої склади з військовою технікою, щоб захистити Україну, а отже, захистити ЄС. Ми пройшли дуже важливу точку неповернення, коли значення України для Євросоюзу вже ніхто не ставить під сумнів. І звісно, на рівні керівництва ЄС є спроби знайти нові конкретні шляхи, щоб Україну якнайшвидше та якнайміцніше пов’язати з ЄС. Старий механізм поширення процесу, до якого ми звикли, з Україною навряд чи запрацює. Тому дуже важливими є різноманітні ініціативи, які пропонує сама пані Урсула фон дер Ляєн або деякі експерти й депутати Європарламенту. Хочеться запевнити українців, що ЄС повністю на боці України та що її європейські прагнення, раніше чи пізніше, будуть неодмінно реалізовані", — підсумував Давід Стулік.

На фото: Давід Стулік. Автор фото Kateřina Cibulka Český

Зеленський: "Настав час для позитивного рішення із відкриття переговорів про членство України в ЄС"

Україна розраховує на отримання у червні нинішнього року позитивної проміжної оцінки Європейською комісією стосовно свого прогресу в євроінтеграції. Про це Президент Володимир Зеленський заявив на спільній з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн пресконференції у Києві 9 травня. "Настав час для позитивного рішення із відкриття переговорів про членство України в ЄС", — наголосив Володимир Зеленський. "Наші цінності, безпека, добробут, мир на континенті — все це може реалізуватися на 100% для Європи лише разом з Україною".

Зі свого боку, Урсула фон дер Ляєн відзначила: всупереч війні, Україна наполегливо працює над "сімома кроками до ЄС". Є значний прогрес, але роботу слід продовжувати, зауважила глава Єврокомісії. "Наша мета зараз — отримати усний звіт у червні. Але найважливіше — письмовий звіт, який містить огляд прогресу протягом року. І це буде елемент ухвалення рішень, представлений державам-членам ЄС у жовтні", — сказала Урсула фон дер Ляєн.