Некритично, але неприємно — Ягун про витік документів Пентагону

Некритично, але неприємно — Ягун про витік документів Пентагону

"Для України це не критично, але неприємно". Таким чином генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ 2014-2015 років Віктор Ягун прокоментував Українському Радіо наслідки витоку секретних документів у США. Бенефіціаром скандалу виявилася передусім Росія, вважає генерал. Водночас оприлюднена таємна інформація була застарілою, датованою лютим і початком березня, зазначив Ягун. І в тому, що "випливло", немає нічого про можливий район і дату контрнаступу ЗСУ.  Це основне, констатує генерал. А решту "можна виправити і скоригувати". Як інформує CNN, військовослужбовцю ВПС США Джеку Тейшейрі, якого затримали у зв'язку з витоком документів Пентагону, висунули звинувачення. Тейшейра нібито публікував знімки документів у закритому чаті для геймерів на платформі Discord, аби похизуватися перед своїми приятелями-підлітками. Ні в США, ні в Україні не підтверджують автентичності цих документів. Цей витік є "сумішю правдивої та хибної інформації", заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

0:00 0:00
10
1x

Фото ілюстративне

Бенефіціаром була Росія

Ситуація екстраординарна для США, каже Віктор Ягун. Бо вперше за останні десятиріччя був такого масштабу витік таємної інформації. І вона частково стосувалася України. "Це не критично, але неприємно. Є інформація, яка була б для нас цікавою. Бенефіціаром виявилася у більшості цих документів Росія, тому їй корисно було б почитати і зробити висновки", — каже Віктор Ягун. 

Брак кадрів у США

Що стосується зберігання державної таємниці у США, Віктор Ягун зауважує, що там інакше побудована система, ніж в Україні. Найбільшою проблемою США генерал називає "відсутність кадрового потенціалу, який можна використовувати для роботи з таємними документами". Тому американські військові змушені залучати до роботи молодих людей, "які ще не набули життєвого досвіду, хоча і підписували певні документи та зобов'язання". Є дані, що Джек Тейшейра почав працювати у системі з 18 років. І не просто з таємними документами, а саме в Національній гвардії США. "Система ж побудована була таким чином, що державні секрети, які мали б бути відомі досить вузькому колу осіб, циркулювали комп'ютерною системою, до якої одержали доступ безліч людей". Віктор Ягун вважає, що саме відсутність життєвого досвіду і розуміння того, наскільки витік може бути критичним для їхньої держави, і призвели до цього скандалу. 

Правоохоронці заблокували дорогу в Дайтоні, штат Массачусетс, готуючись до арешту нацгвардійся Джека Тейшейри, підозрюваного у злитті секретних документів Пентагону, 13 квітня 2023 року, Фото: AP

Тепер США доведеться зменшувати репутаційні втрати

За словами Віктора Ягуна, Україні пощастило, що злита інформація стосувалася більше статистичних даних, а не планів, вона також була застарілою — вказувався кінець лютого-початок березня — "в той час як у нас ідуть досить динамічні зміни в підготовці до можливого контрнаступу. Відтоді, я сподіваюся, ми точно пішли вперед. У нас там немає витоку інформації, яка б для нас була досить критичною і неприємною щодо місця і дати можливого удару. Це основне. Все решта є побічним. Це можна виправити і скоригувати". Для України прикрим є те, що немає тепер повної довіри до американських партнерів, каже генерал. 

На фото Віктор Ягун, ФБ-сторінка 

"Коли це стало відомо на широкий загал, то це підриває внутрішні контакти і довіру між партнерами. Тепер США доведеться докласти багато зусиль, щоби зменшити репутаційні втрати, отримати запевнення від своїх союзників і від себе, що все залишається чинним, що всі йдуть вперед і забудуть ці випадки, як прикрість". США треба зробити серйозні висновки щодо зберігання державних таємниць, каже Віктор Ягун, "доступу до них тих чи інших осіб, рівню цього допуску, чи варто таку інформацію розповсюджувати серед такого великого кола осіб. Там дуже багато є роботи. Зараз активно працює слідство, фахівці, буде зустріч представників Пентагону і представників Нацгвардії з Комітетом сенату США. І вони гідно вийдуть із цієї ситуації".  

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
"Висушуватимемо" Росію. Комбат Федоренко про зняття Штатами далекобійних обмежень для України
Без далекобійної зброї або можливості вступу України в НАТО, РФ може нав'язувати свої умови "перемир'я" — Семенюк
Власний гаманець, право на аборт та війна Ізраїлю й ХАМАС: журналістка Сейбра Айріс про те, що впливає на виборців в США
Виділити Україні все передбачене на 2024 рік. Лакійчук про дії "кульгавої качки" Байдена
Пацифісти Італії, гріх Папи Римського та тиск на Шольца: Семенюк про результати візитів Зеленського