"Європейський Союз не готовий до швидкого членства України": експертка про саміт Україна – ЄС

"Європейський Союз не готовий до швидкого членства України": експертка про саміт Україна – ЄС

3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна – ЄС. До столиці вже прибули лідери Європейського Союзу на чолі з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Президент України Володимир Зеленський напередодні заявив, що Україна фіналізує підготовку до саміту та очікує на рішення, які будуть відповідати прогресу України на шляху до ЄС. Однак, коментуючи очікування від саміту, виконавча директорка ГО "Український центр європейської політики" Любов Акуленко в ефірі Українського радіо заявила, що наразі Європейський Союз не готовий до швидкого членства України, а необхідні реформи можуть впроваджуватись довше, ніж два роки.

0:00 0:00
10
1x

"Європейський Союз не готовий до швидкого членства України"

Україна має величезні очікування від саміту, і український уряд вважає, що 3 лютого потенційно може бути оголошення рішення про вступ України до Європейського Союзу і відкриття переговорів. Однак, на думку Любові Акуленко, "такого не відбудеться, оскільки, аналізуючи європейську пресу, стає очевидним, що Європейський Союз не готовий до цього".

"У червні європейці були готові надати нам статус кандидата, і це відбулося достатньо швидко і було політичним рішенням. Однак питання відкриття переговорів і вступу до ЄС за два роки — дуже складний процес. І зробити це у такій швидкій перспективі неможливо", — каже вона. Тож експертка переконана, що для України не буде виключення: якби воно було, то вже б прозвучало в європейській пресі. Відтак надати швидке членство — це єдиний момент, де ЄС поки що не йде нам назустріч, наголошує вона.


На фото: Любов Акуленко 

"Реформи — шлях не двох років"

"Українська сторона знає, що членство в ЄС — це довгий і складний процес. Якщо ми вступаємо, то у нас не має бути митниці на західному кордоні, однак вона має з’явитися на східному. Відтак ми маємо стати східним кордоном Європейського Союзу. Відповідно маємо провести багато реформ, аби все вільно функціонувало, не було проблем і європейська система могла довіряти нашій системі. Країну приймають тоді, коли вона виконає всі зобов’язання, а не наперед, коли ми обіцяємо, що зробимо це пізніше", — пояснює Акуленко. За її словами, "на це потрібно близько десяти років. Можливо, п’ять, якщо ми сильно постараємося". Експертка припускає, якби Україна повністю виконала Угоду про асоціацію і адаптувала законодавство, процес члентства був би швидшим.

Акуленко також наголошує, що український уряд має готуватися саме до фундаментальних реформ, до яких належать боротьба з корупцією та судова реформа, і працювати над ними, адже саме цей блок завадив Західним Балканам стати членами Євросоюзу. А також постійно комунікувати з усіма членами ЄС, оскільки кожен новий етап — це погодження з усіма. І якщо хоча б одній країні щось не подобається, вона може все заблокувати.

Чого очікувати від саміту "Україна – ЄС"

"Ми почуємо заяви про те, що Євросоюз надаватиме Україні фінансову підтримку, що вони нас не залишають. Також європейці хочуть забезпечити нам безоплатний роумінг та, ймовірно, продовжать торгівлю аграрною групою товарів без квот", — вважає Акуленко.

На фото: Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн, AP