Що варто знати пенсіонерам під час війни?

Що варто знати пенсіонерам під час війни?

Що змінилося в пенсійному законодавстві України, зважаючи на воєнний стан? Хто і з яким стажем може вийти на пенсію за віком у нинішньому році? Чи можна це зробити достроково, якщо працівник перебуває на простої? Адвокатка Євгенія Бондар пояснює в ефірі Українського радіо.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Призначення пенсії автоматичне та за особистою заявою

Під час воєнного стану часто призначають пенсію автоматично. Це пенсії за віком, які призначають за наявності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж певного пенсіонера та про всі наявні виплати, які він отримав протягом свого життя. Суть у тому, що територіальні органи Пенсійного фонду без звернення особи можуть призначити їй таку пенсію за віком. Якщо особа бажає звернутися за заявою і призначити пенсію, це також можливо і на сьогодні є актуальним, констатує Євгенія Бондар.

Електронні послуги на веб-порталі Пенсійного фонду

Є пенсіонери, які змінили місце проживання або виїхали за кордон у зв’язку з війною, каже адвокатка. Тому використовують ресурс веб-порталу Пенсійного фонду, через який пенсіонерам надають електронні послуги. Там можна подати заяву на призначення, перерахунок пенсії тощо. Основним моментом, щоб скористатися цим веб-порталом є ідентифікація особи в системі. Це можна зробити за допомогою кваліфікованого електронного підпису, який перед тим варто згенерувати в застосунку "Дія". Потім можна зареєструватися на порталі й отримувати чи надсилати дані. Зараз чимало пенсіонерів використовують систему BankID. Це ідентифікація особи через банківські застосунки, які є в мобільному телефоні пенсіонера. Аналогічно можна ідентифікувати себе і подати відповідний пакет документів чи отримати якусь інформацію з Пенсійного фонду. Зручний момент — через цей веб-портал електронних послуг можна бачити страховий стаж. Можна вивантажити спеціальні форми, які містять інформацію про наявність внесків за період функціонування персоніфікованої бази обліку з 2004 року або навіть із 2000 року, радить Євгенія Бондар.

Новинки — виплата і доставка пенсії

Виїжджаючи за кордон, люди хвилюються, що буде призупинено виплату пенсії, зазначає юристка. Але законодавство не передбачає припинення нарахувань таких пенсій, єдиний нюанс — власне виплата. Якщо це був картковий рахунок, то особа продовжує отримувати пенсію. А якщо це була доставка Укрпошти або особа особисто зверталась до відділення уповноваженого банку за пенсією, тоді виплата нараховується і по суті накопичується до того моменту, поки особа не звернеться за нею особисто. Якщо протягом 6 місяців пенсіонер не знімає гроші з карткового рахунку, то Пенсійний фонд має право зупинити нарахування пенсії. На підставі відповідної заяви ці виплати можна поновити. Якщо пенсіонер за кордоном, то надіслати заяву можна через веб-портал, попередньо пройшовши ідентифікацію.

Нововведення під час воєнного стану — зарахування страхового стажу 

Нововведення щодо збільшення страхового стажу продовжено до 2028 року. У 28-му році для виходу на пенсію усім потрібно буде мати 35 років страхового стажу. Станом на 1 січня 2023 року для виходу на пенсію в 60 років  громадяни повинні мати в активі як мінімум 30 років страхового стажу, а якщо цього стажу не вистачає, то передбачено збільшення пенсійного віку. Так, у 63 роки можуть вийти на пенсію люди, які мають стаж не менше 20 років, а в 65 років можуть вийти на пенсію особи, які мають накопичений страховий стаж від 15 до 20 років. Якщо в особи не вистачає15 років страхового стажу, а їй вже виповнилося 65 років, то вона отримуватиме державну соціальну допомогу, резюмує Євгенія Бондар.

Трудовий стаж і страховий стаж — одне і те ж чи ні?

Страховий стаж — це той стаж, протягом якого особа чи її роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду, зараз це називається ЄСВ — єдиний соціальний внесок. Часто буває, що запис у трудовій книжці присутній, тобто що особа 5 років пропрацювала на підприємстві, а у спеціальній формі відсутні страхові внески. Тобто трудовий стаж є, а страховий стаж відсутній. Важливо знати, що при нарахування пенсії враховується саме страховий стаж особи, і сьогодні є можливість докупити цей страховий стаж, переконує Євгенія Бондар.

Якщо страховий стаж перевищує 35 років

У законодавстві виписана формула, за якою можна обрахувати понад кожен рік необхідного страхового стажу. Зазвичай тут ідеться про підвищення пенсії десь на 1%, і прив’язка йде до мінімальної поточної пенсії. Зараз у 2023 році мінімальна пенсія становить 2093 гривні. Тож 1% цієї суми можна щороку донараховувати пенсіонеру за кожен рік понад встановленого страхового стажу. Інспектори Пенсійного фонду вирішують і розраховують ці питання вже на місцях, пояснює Євгенія Бондар. Вона радить пенсіонерам звертатися до органів Пенсійного фонду і брати собі витяги про призначення пенсії, де детально буде видно, які складові має пенсія, скільки страхового стажу є понад встановленого, який коефіцієнт застосовується і скільки нараховують доплат.

Як підтвердити свій стаж?

Закон встановлює, що трудова книжка — це основний документ про роботу кожної особи, а отже, кожного потенційного пенсіонера. Якщо у нас є неточні записи або відсутні відрахування в Пенсійний фонд, можливо, був збій системи, тоді такій особі треба додатково підтверджувати свій стаж. Це робиться на підставі документів — наказів про прийняття на роботу та звільнення, табелів обліку робочого часу, листами-відрядженнями, погодинним обліком роботи, табелюванням. Ці документи можна отримати на підприємстві. Часто буває, що підприємство ліквідовано або реорганізовано і не функціонує. Тут треба знати, що є законодавча вимога до роботодавця зберігати кадрову документацію протягом 75 років. Якщо ж особа ФОП закрилась і фізично їй немає де зберігати ці документи, то вона зобов’язана передати їх до архіву за місцем ведення діяльності. Це робиться з метою отримання потенційними пенсіонерами в майбутньому архівних довідок про роботу. Ці архівні довідки поряд із трудовими книжками та наказами активно приймає Пенсійний фонд, їх можна підняти з будь-якого куточка України, якщо ці документи було передано в архів. Якщо ж підприємство не передало документи в архів, то шлях вирішення питання — через суд. І юридичний факт роботи треба буде підтверджувати додатково, це можуть бути свідки-колеги або якщо особи залишились перепустки чи звернення за відповідними формами.

Робота за сумісництвом впливає на розмір пенсії?

Додаткове підтвердження про роботу обов’язково будуть вимагати органи Пенсійного фонду. Адже, працюючи на основній роботі і маючи сумісництво в будь-якому вигляді, особа не завжди вносить записи в трудову книжку, або не завжди фіксується робота саме за сумісництвом, хоча пенсійні відрахування йдуть, нормально сплачується ЄСВ. Отримавши накази про прийняття на роботу і звільнення, Пенсійний фонд може зробити однозначні висновки про роботу цієї особи саме про конкретний період часу. Якщо особа працювала на кількох підприємствах протягом 60 місяців поспіль, всюди було сплачено внески, то це впливає на розмір пенсії, зазначає Євгенія Бондар.

Чи можна оформити пенсію на кілька років раніше?

Навесні 2022 року було внесено зміни до закону "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні". Ці зміни знову надали право на достроковий вихід на пенсію, бо така можливість вже колись була. Але здійснити це можна за одночасного існування кількох умов. Перша — наявність у працівника страхового стажу, передбаченого статтею 28 закону. Друга — до досягнення пенсійного віку залишається не більше півтора року. Третя — трудовий договір з таким працівником має бути розірвано з ініціативи роботодавця, причому тут також кілька умов: у зв’язку зі змінами в організації виробництва, ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням або скороченням чисельності штату працівників; у зв’язку зі встановленням невідповідності займаній посаді працівника за станом здоров’я; а також обов’язковий облік і реєстрація таких осіб у державній службі зайнятості та відсутність підходящої роботи для них. За одночасного існування таких умов особа може достроково вийти на пенсію, наголошує Євгенія Бондар.

Якщо є простій

Простій на місці роботи не означає звільнення особи, зауважує юристка. Він не дає нам права звернутися у центр зайнятості для постановки на облік, бо документи залишаються на підприємстві, людина має місце роботи і працює.

Про втрату годувальника, якщо годувальник — військовослужбовець

Пенсія в разі втрати годувальника і внаслідок смерті військовослужбовця призначається на підставі спеціального закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія призначається, якщо годувальник помер або загинув у період проходження військової служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних у період саме проходження служби. Тут розмір пенсії буде залежати від причини смерті померлого годувальника. Якщо годувальник помер під час виконання військової служби, пенсія буде призначатись у розмірі 70% від грошового забезпечення такого годувальника на кожного непрацездатного члена родини, якщо це один член родини. Відповідно, 50% грошового забезпечення, якщо є двоє і більше непрацездатних членів родини, і 30%, якщо стався нещасний випадок, не пов’язаний з виконанням військової служби. Заяву про призначення пенсії по втраті годувальника слід подавати до уповноважених органів силових структур тих відомств, в яких військовослужбовець проходив службу до дня смерті.

Загальна рекомендація для всіх потенційних пенсіонерів від Євгенії Бондар – перевірити наявність проплат страхового стажу. Це можна зробити на порталі Пенсійного фонду України або в застосунку "Дія". Важливо переконатися, що за час, коли особа працювала, було здійснено страхові внески роботодавцем, і всі вони враховані. Це запорука того, що пенсіонер матиме пенсію належного рівня.

                                                  Фото: Суспільне