Зерна достатньо, але ціни на хліб зростуть на 5-10%

Зерна достатньо, але ціни на хліб зростуть на 5-10%

Торік середній чек в пекарнях зріс на 45%. Наприкінці 2021 року ми платили в хлібобулочному відділі в середньому 46 грн, наприкінці 2022 року це вже було 66 грн. Це дані дослідження від компанії з автоматизації закладів Poster. Отже, що найбільше вплинуло на ціну хліба? Про це слухачам Українського радіо розповів перший віцепрезидент "Всеукраїнської асоціації пекарів" Юрій Дудченко.

0:00 0:00
10
1x

Ланцюжок цін від і до

У 2022 році ціни на хліб зросли на третину. Вони залежать від кількох чинників, каже Юрій Дудченко. "Від сировини (борошно), яке займає 40%. За останні 3-4 місяці ціна на нього зросла на 20%. Чому? Бо подорожчала сировина для борошномелів і зросла собівартість виробництва борошна. Тому змінюються і всі інші складові у хлібопекарів і зростає ціна на хліб". 

Також залежить ріст цін на хліб і від електроенергії, яка колись займала 3% собівартості хліба, зараз 5%.

Логістика подорожчала у три рази. А це суттєва складова. 

Зараз хлібопекарі, каже Юрій Дудченко, можуть переглянути знову ціни в бік зростання на хліб на 5-10%, бо вони працюють на генераторах. Ціна такої електрики становить 1.5 грн. Тоді як із загальної мережі ціна становила 50 коп. "Тому цю різницю треба десь компенсовувати". 

Ще один чинник, що впливає на ціну хліба: кількість виробників зменшується. У нас втрачено на сьогодні 20% потужностей: зруйновані та пошкоджені пекарні. 

Пекарні на тимчасово окупованих територіях

"На тимчасово окупованих територіях до підприємств не надходить ані  електрика, ані газ, ані вода. Тому пекарні там або не працюють взагалі, або формують ціну за факторами, абсолютно незрозумілими для нас. Після деокупації підприємства перебувають у занедбаному стані. Ми зараз розглядаємо варіанти відновлення в Херсоні виробництва хліба за спільною програмою із міжнародними партнерами та Міністерством аграрної політики". Забезпечуються ці регіони зараз активно генераторами, наголошує Юрій Дудченко. Бо дуже важливо, "щоб хліб вироблявся на місці, а не привозився аж за 500 км. Тому ціна на місці буде нижчою на хліб".

Читати також: Херсонщина: під вогнем щодня, але гуманітарну ситуацію втримують — Соболевський

Якою буде ціна на хліб?

Ціна залежатиме від сировини та знову ж таки від енергоресурсів. "Зерна у нас достатньо, ми з цього боку не бачимо загроз. Якщо підприємства будуть забезпечені електрикою (а вони належать до критичної інфраструктури, тому мінімізовано їхнє відключення), то різких стрибків впродовж 2-3 місяців не буде. Точкове підняття цін можливе. Можливе зростання ціни на 5-10 %".    

Фото: Суспільне Харків, Соціальна кухня у Харкові