"Скасування ОАСК не означає, що скандальні судді втратять посади, їх все ще можуть перевести до іншого суду" ​​— Жернаков

"Скасування ОАСК не означає, що скандальні судді втратять посади, їх все ще можуть перевести до іншого суду" ​​— Жернаков

Народні депутати на пленарному засіданні проголосували за ліквідацію скандального Окружного адміністративного суду міста Києва та створення Київського міського окружного адміністративного суду. Як це рішення може покращити ситуацію з правосуддям в Україні, яка доля чекає на голову ОАСК Павла Вовка та інших суддів та скільки часу потрібно на створення нового суду? Про все це Українське радіо спілкувалося з головою Фундації Dejure Михайлом Жернаковим.

0:00 0:00
10
1x

"Для того, аби рішення про ліквідацію ОАСК набуло законної сили, потрібні ще підписи голови Верховної Ради та Президента, а також — опублікування. Це може бути дуже швидко, проте все одно займе певний час. Адже законопроєкт залишається законопроєктом, поки не будуть пройдені всі ці процедури. Тому ще декілька днів ОАСК продовжуватиме щось розглядати: можливо, є зобов’язання перед якимось контрагентами, з кимось про щось домовлено і дуже потрібно "дорозгдялати" справи. Але все має відбутися досить швидко, тому що депутати зокрема проголосували й за прискорене проходження цих процедур", — розповів Михайло Жернаков.

Він уточнив, що за ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва проголосувало 310 народних депутатів, що є конституційною більшістю: "Не було жодного голосу "проти". Й така кількість — це серйозний запобіжник проти того, щоб в міжнародних інституціях "правозахисники" захищали права "перевертнів" у мантіях".

"На розгляді в ОАСК перебуває досить велика кількість справ і вони тимчасово передаються до Київського окружного адміністративного суду — це суд, юрисдикція якого поширюється на область, тому що ОАСК — це суто про місто та центральні органи влади. Разом з тим, новий адміністративний суд неможливо створити до того, як буде створена Вища кваліфікаційна комісія суддів та нова Вища рада правосуддя. Ці процеси зараз тривають, але й їх може зірвати судова "мафія" на з’їзді суддів, не проголосувавши за вісім членів ВРП. Хоча в зв’язку з тим, що ОАСК ліквідований, думаю, її сила та вплив значно зменшився", — пояснив Жернаков.

Він пригадав, що ОАСК та його нинішній голова Павло Вовк мають скандальну славу та безліч незаконних рішень: "Найбільше запам’яталися антиукраїнські рішення цього суду: ще під час революції гідності суддя Санін ухвалив рішення про заборону Майдану, а суддя Аблов — заступник голови цього суду — зобов’язав "Беркут" розігнати його в ніч з 10 на 11 листопада, коли відбулося перше насильство проти демонстрантів. Й попри це все кілька років жодна політична влада не ліквідовувала суд. 

Далі найабсурднішим рішенням було те, що ОАСК намагався повернутися до Януковича в лютому цього року, коли сюди за планом мала зайти Росія. Судді створювали юридичне підгрунтя для повернення сюди Януковича. Експрезидент подав позов про те, що нібито вісім років тому його звільнила Верховна Рада і тепер все потрібно повернути. 

Було й чимало інших антиукраїнських рішень: і про скасування декомунізації, і про переписування підручників з історії за позовом Портнова, і про зупинку реформ в армії, і про заборону перейменування російської церкви (УПЦ МП — прим.ред.)".

"Проте скасування суду не означає, що судді ОАСК позбавляються посади судді. Їх все ще можуть перевести до іншого суду, проте це може зробити лише Вища кваліфікаційна комісія, якої зараз немає. Але якщо вони відмовляться від переведення, це буде підставою для їхнього звільнення. Також щодо них ВКК суддів має провести кваліфікаційне оцінювання, за результатами якого вона ухвалить рішення щодо відповідності чи невідповідності посаді. Також є й дисциплінарний процес: ВРП за скаргами про порушення закону суддями ОАСК може звільнити суддів в порядку дисциплінарного провадження. 

Крім статусу судді, є ще й вимір кримінальних проваджень, велика кількість яких проти суддів ОАСК існує. Якщо будуть ухвалені вироки, які наберуть законної сили, судді також втратять свої посади", — підсумував Михайло Жернаков.

Фото: Окружний адміністративний суд міста Києва