"Військових медиків ніколи не було багато і зараз є великий дефіцит", ​​— Яна Зінкевич

"Військових медиків ніколи не було багато і зараз є великий дефіцит", ​​— Яна Зінкевич

Сьогодні в Україні відзначають День медичного працівника. В час війни в нашій країні особливого значення набули саме військові медики, які щодня рятують життя на фронті, ризикуючи собою заради військових та цивільних людей. Як працюють військові медики в Україні, чим відрізняється їхня підготовка від підготовки їхніх цивільних колег та в чому полягають складнощі навчання таких лікарів Українське радіо дізнавалось в командирки медичного батальйону "Госпітальєри", голови підкомітету з питань військової медицини комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народної депутатки України Яни Зінкевич.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

"Я готувала свій батальйон до повномасштабного вторгнення, починаючи з квітня, тому ми були готові, спокійні та просто чекали, коли настане той самий день. 

Зранку 24 лютого я розуміла, що мені треба збирати людей: додала їм точку збору в декількох місцях та вирушила на роботу для того, щоб проголосувати за військовий стан. Після того біля двох місяців я не поверталася в помешкання, де жила, бо постійно була зі своїм батальйоном", — розповіла Яна Зінкевич.

За її словами, в перші два тижні нових людей в батальйон "Госпітальєри"  не приймали, проте з часом кількість медиків зросла: "Зараз чисельність батальйону складає 240 людей, які безпосередньо беруть участь в бойових діях, і біля 80, які займаються логістикою, забезпеченням, волонтерською діяльністю та документами".

"В нашому батальйоні в основному молодь до 30-ти років. Є, звісно, люди й середнього віку і навіть старшого. Також маємо близько 70 студентів", — поділилася Зінкевич. 

Разом з тим, як зазначила далі народна депутатка, "Госпітальєри", як і будь-який інший підрозділ, мають свої втрати на війні: "В березні троє наших медиків потрапили в полон, їх вже вдалося звільнити. Опісля в березні загинув наш "госпітальєр", який мобілізувався в Збройні Сили, в квітні зник безвісти ще один з наших, який також мобілізувався в ЗСУ. В травні в нас на заставі загинув медик і четверо потрапили в полон. Плюс до всього були поранені та травмовані". 

"З кожним місяцем приходять все більш слабкі люди, все більш далекі від подій, які відбувалися з 2014 року до 2022 року. В лютому-березні приходили або наші старі кадри, або люди з суміжних організацій. Тобто було якесь одне середовище. Плюс приїхало доволі багато іноземних медиків та парамедиків. А потім почали залучалися люди, які не мали відношення до волонтерства, фронту, благодійності, тому їм важче адаптуватися", — зазначила Зінкевич.

Проте командирка "Госпітальєрів" додала, що новоприбулих медиків не відправляють одразу працювати. Спочатку вони проходять навчання: "В нас працює навчальний центр, де починаючи з березня навчаємо нових медиків для себе та інших підрозділів. Зараз навчання довелося скоротити. Курс триває п’ять днів і цього, чесно кажучи, мало. Проте коли ми створюємо новий екіпаж, ми беремо частину стареньких і частину нових людей. Компонуємо, щоб вони могли передавати свій досвід".

"Зараз в нас на фронті працює понад 50 екіпажів і якби ми створили ще 30 чи 50, їх всіх би забрали. Військових медиків ніколи не було дуже багато. Медики — це персонал, яких важко навчити швидко, тому зараз це велика проблема, є дефіцит медиків", — пояснила народна обраниця. 

Наостанок Зінкевич торкнулася й питання зниження прохідного балу до мінімуму для абітурієнтів медичних навчальних закладів, зазначивши, що це є вимогою часу: "Це рішення, продиктоване новою реальністю. Іноді в медичних закладах може просто не вистачати рук. Звісно, знизиться рівень кваліфікації, проте все одно буде якась частина відмінників, які будуть найбільш мотивовані та все досконало знатимуть та вмітимуть. Але при цьому, враховуючи, що велика кількість медиків гине, тут просто необхідне заміщення".

Фото: Facebook-сторінка Яни Зінкевич