war

Мін′юст: утримання військовополонених РФ — це врятовані життя наших солдатів

25.05.2022 р., 18:06

На початку травня Кабінет міністрів України виділив 43,7 млн грн на утримання російських військових у таборах та дільницях для військовополонених. Ці гроші Мінфін виділить кошти з резервного фонду державного бюджету. Правовий статус військовополонених визначений Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими. Чому важливо дбати про російських полонених і як відбувається обмін полоненими розповіла в ефірі Українського радіо заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька.

Про утримання російських військовополонених

Утримування військовополонених — нова для нас функція. Звісно ми не готувалися до неї, оскільки не збиралися вести війну з будь-якою країною. Потрібно було досить швидко мобілізуватися, щоб забезпечити нормальні умови для військовополонених. Це дуже важливо для країни, бо весь світ прискіпливо спостерігає за цією війною і за кожною стороною окремо в рамках виконання правил гуманітарного права. Умови утримання полонених мають бути цивілізовані, нормальні, жодних тортур і катування вони не мають зазнавати, їм має надаватися медична допомога.

Це витратний процес для будь-якої держави і ми тут не виняток. Ми звернулися до наших міжнародних партнерів за такою допомогою. Поки конкретних результатів цієї роботи немає, ніхто з країн не інвестував у цей процес. Кабінет міністрів ухвалив рішення про фінансування цієї функції, це майже 44 млн грн, за які ми маємо облаштувати і табір для військовополонених, і необхідне обладнання закупити, і витрачати поточні видатки, зокрема комунальні платежі, харчування і медичне забезпечення.

Дуже важливо для нас зберігати обличчя і утримувати полонених у належних умовах, оскільки це сильна переговорна позиція. Також обмін полоненими — це збереження життя наших військовополонених. Це дуже відповідальна і важлива робота. Тут не завжди про гроші, а більше про життя наших солдатів.

У нас були установи, які ми не використовували за своїм функціональним призначенням. Ми розпочинали проєкт "Велика приватизація в′язниць" з метою ефективного використання державного ресурсу. Я не можу вам сказати, де ми утримуємо військовополонених з безпекових міркувань, але ми використовуємо всі ресурси у розумному вигляді і такі установи точно будуть задіяні.

Про утримання українських військовополонених

Ми отримуємо дуже мало надійної і підтвердженої інформації про те, як утримуються наші полонені. Але після обмінів ми можемо говорити із тими, хто повертається, про умови утримання. Також зі ЗМІ можемо бачити кадри і оцінити умови.

Іноді полонених утримують в установах виконання покарань у Донецькій та Луганській областях, але вони їх використовують з іншими підходами. Людей можуть тримати у підвальних приміщеннях, чого ми не допускаємо щодо військовополонених росіян.

Ми принципово відкриті для всіх міжнародних партнерів та організацій: Червоного Хреста, ООН і навіть російських делегацій. Хочемо показати, що насправді відбувається з військовополоненими в Україні. Однак такої відкритості від Росії абсолютно немає.

Про обмін полоненими

Українська сторона, що займається обміном полонених, налаштована на результат: врятувати життя і здоров′я наших громадян, які потрапили у полон. Як би складно юридично чи технічно це не відбувалося, всі працюють і вдень, і вночі, щоб цей обмін стався. Найскладнішим виявився саме переговорний процес.

Фото: armyinform.com.ua

Мін′юст: утримання військовополонених РФ — це врятовані життя наших солдатів

Новини по темі