war

Вся правда про COVID. Випуск 8. Вакцинування вагітних від коронавірусу. Частина 2

11.02.2022 р., 11:48

В ефірі радіо "Культура" в межах проєкту "Вся правда про COVID" продовжуємо розповідати про щеплення вагітних, перебіг ковіду в майбутніх мам та їхніх дітей, а також про справжні загрози репродуктивному здоров’ю чоловіків та жінок. Спростовуємо маніпуляції разом із Даркою Озерною.

Перебіг ковіду у вагітних жінок

Сьогодні спростовуємо чергові міфи – жахачки про нібито незворотній вплив вакцини на ДНК людини, і про те, що щеплення може позначитися на розвитку плоду та репродуктивній функції жінок і чоловіків. 

Нагадаймо найважливіше. Головні медичні настанови щодо щеплення вагітних цитує Андрій Сем’янків – лікар, письменник, блогер, кандидат медичних наук, популяризатор доказової медицини, відомий також як МЕD GOblin. Він наголошує на необхідності вакцинації жінок при надії в ефірі "Телебачення Торонто" в програмі "#@)₴?$0":

"Вагітні мають вищі ризики тяжкого перебігу COVID-19, частіше потрапляють до лікарні, мають зриви вагітності, народжують недоношених дітей. Центр з контролю та профілактики захворювань (США) рекомендує всім жінками при надії вакцинуватися від ковіду, зазначаючи, що для цього не потрібно жодних додаткових обстежень чи консультацій. Не рекомендовано сподіватися на легкий перебіг хвороби".

Цієї інформації може бути недостатньо для прихильників імунітету, набутого внаслідок перенесеного ковіду. Вони постійно повторюють, що коронавірусна хвороба має легкий перебіг, то чому б і не похворіти?.. Вагітним зокрема. Але не варто так ризикувати! Звернімося до досвіду інших країн. Наприклад, висновки канадського проєкту з вивчення COVID-19 у вагітних "CANCOVID" свідчать, що жінки при надії в 4-5 разів частіше потребують шпиталізації, аніж невагітні того ж віку, і вдесятеро частіше потрапляють у відділення інтенсивної терапії. Також система акушерського нагляду Великобританії повідомляє, що від початку пандемії кожна п’ята шпиталізована з ковідом вагітна народила передчасно. Національне когортне дослідження, проведене в Англії, показало, що жінки з COVID-19 на момент пологів частіше мали прееклампсію, тобто артеріальну гіпертензію в плаценті. Вони частіше потребували кесаревого розтину, а мертвонароджень у них було вдвічі більше, ніж у здорових породіль. 

За результатами масштабного шотландського дослідження щодо впливу вакцинації та COVID-19 на перебіг вагітностей (вивчили 145 тис. вагітностей у період з грудня 2020 року по жовтень 2021 року), невакциновані жінки при надії за цей період становили 90% усіх шпиталізованих та 98% пацієнтів відділень інтенсивної терапії. 

Водночас дослідження, опубліковане в Американському журналі Акушерства й гінекології у 2022 році, засвідчило, що вагітні, вакциновані мРНК вакцинами, передають антитіла проти вірусу SARS-CoV-2 немовлятам, і це має захищати їх від ковіду на початку життя. 

Тож лікарі та фахівці установ з охорони здоров’я в усьому світі радять вакцинуватися, щоб запобігти хворобі, бо мова йде про захист двох, а то й більше життів. 

Вакцинація після перенесеної хвороби

Лікарка-гінекологиня Наталія Лелюх розповіла, чому після перенесеної хвороби все одно варто обов’язково вакцинуватися:

"Якщо жінка перехворіла й не вакцинується, вона ризикує знову підхопити COVID-19 уже під час вагітності, наприклад, інший штам, а також потрапити до лікарні. Є ті, хто перехворів – і не вакцинувався, а є ті, хто перехворів – і вакцинувався. Якщо порівняти ці дві групи, то ті, які після хвороби не зробили щеплення, в п’ять разів частіше потраплятимуть в стаціонар з важким перебігом наступного ковіду. Хочеться, щоб з вагітними цього не сталося. Тому навіть якщо жінка перехворіла, через 28–180 днів від позитивного тесту на COVID-19, їй треба зробити щеплення". 

Пані Лелюх звертає нашу увагу, що вакцина забезпечує високий рівень захисту від важкого перебігу хвороби і, зокрема, від усіх штамів, які з’являються. Ця інформація основана на дослідженнях і перевірених наукових публікаціях, а не на брехні якогось блогера-антивакцинатора.

Вагітним та невагітним жінкам, також чоловікам, у яких уже є діти, або які планують зачаття в майбутньому, потрібно вакцинуватися від COVID-19, щоб дожити до народження дітей та не залишити їх передчасно сиротами. Так, за підрахунками центрів з контролю захворюваності США, тільки за перший рік пандемії понад 1 млн. 100 тис. дітей в усьому світі втратили батьків чи безпосередніх опікунів. Ці дані опубліковані в науковому журналі "The Lancet". Вакцинація батьків рятує малюків від сирітства.

Планування вагітності та щеплення

Майбутнім мамам необхідно вакцинуватися також від  грипу та ще низки інфекційних захворювань. Про необхідні щеплення перед вагітністю розповіла акушерка-гінекологиня Наталія Лелюх:

"По-перше, це обов’язкова щорічна вакцинація від сезонного грипу. По-друге, ревакцинація від правця та дифтерії необхідна всім дорослим згідно з календарем щеплень (українські настанови закликають оновлювати щеплення від правця й дифтерії щодесять років та робити бустерну дозу проти правця, якщо в рану потрапив бруд або земля – ред.). Варто перевірити свій імунний статус щодо краснухи й кору. Досить часто жінки кажуть: "Я хворіла на краснуху: педіатр прийшов, подивився на висип, сказав, що оскільки є почервоніння, значить краснуха". Я питаю: "Ви впевнені, що то був не парвовірус, не вітрянка чи ще щось?" Краще перевірити наявність антитіл до краснухи, і якщо їх немає – вакцинуватися. 

Якщо немає антитіл до вітрянки, теж слід зробити щеплення. На перший погляд, ця хвороба має легкий перебіг, але в дорослого він може бути ускладненим, із розвитком важких, навіть смертельних вірусних пневмоній. Якщо жінка захворіла на вітряну віспу на ранніх термінах вагітності, є ризик втратити дитину, а на пізніх термінах – дитина може народитися з вродженою вітряною віспою, це також дуже важкий діагноз. Тому спочатку ви йдете до свого лікаря, дивитесь інформацію у вакцинальній картці, коли і які щеплення були зроблені. Якщо цієї інформації немає, ви перевіряєте наявність антитіл, тобто здаєте аналіз на імуноглобуліни класу G для того, щоб мати повну картину. Їх немає – вакцинуєтесь. 

Я б ще радила зробити щеплення від пневмококової, а також менінгококової інфекції. Малюки часто хворіють в садочках, і старша дитина  може принести цю інфекцію додому. Тоді, на жаль, буде хворіти й вагітна жінка. Обов’язково треба вакцинуватися не лише самим, а й зробити щеплення всім членам родини". 

На етапі планування вагітності варто зробити необхідні вам щеплення: від грипу, правця, дифтерії, кашлюка, вітрянки, краснухи, паротиту, кору, і бажано від менінгококової та пневмококової інфекцій.  

Принцип дії мРНК вакцини 

Ми боїмося того, чого не розуміємо. На жаль, не всім відомо, як працюють вакцини, особливо новітні, що дозволені вагітним. Розвіяти тривогу допоможе освітнє відео від ютуб каналу "Цікава наука":

"Кожна вакцина містить спеціальну мРНК, яка кодує інструкцію для синтезу нешкідливого вірусного фрагмента під назвою spike-білок. Шипоподібний spike-білок розташований на поверхні коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає COVID-19. Кожна молекула мРНК у вакцині має своєрідне захисне покриття. Вакцина вводиться як ін’єкція у верхню частину плеча. В організмі частинки, що містять мРНК, проникають в клітини. Опинившись всередині клітини, мРНК переміщується до рибосоми. Використовуючи мРНК з вакцини, рибосома синтезує лише шматочок вірусного spike-білка. Після синтезу шматочка spike-білка, ваша клітина знищує мРНК з вакцини. 

Читати також: Вся правда про COVID. Випуск 6. Вакцинування вагітних від коронавірусу

Важливо розуміти, що мРНК з вакцини ніколи не потрапляє в ядро клітини, тому  жодним чином не може змінити ДНК. Після цього клітина презентує цей шматочок spike-білка на своїй поверхні. Це дозволяє вашим імунним клітинам виявити білок і визначити, що там його не повинно бути. В результаті ваші імунні клітини починають виробляти антитіла як частину імунної відповіді на вірус. У майбутньому, якщо ви інфікуєтеся цим вірусом, антитіла розпізнають його і приєднаються до ділянок spike-білка на інфікованих клітинах і spike-білків на вірусах. Це позначає їх для негайного знищення іншими імунними клітинами.

Як і для всіх вакцин, користь цих мРНК вакцин у тому, що вони надають щепленим людям захист від вірусу без необхідності хворіти на ковід. Більшість мРНК вакцин від COVID-19 вимагають повторного введення протягом кількох тижнів. Іноді після введення вакцини, у вас може підвищитися температура тіла, що є нормальною реакцією. Це означає, що вакцина працює, щоб надати імунітет до вірусу.  Вакцини захищають вас, вашу родину та цілу популяцію від хвороб, які можуть бути небезпечними або навіть смертельними".

Вакцина на основі мРНК — це тимчасова молекула в нашому організмі. Вона – наче повідомлення про спецоперацію для секретного агента: треба розшифрувати послання, виконати завдання та знищити всі сліди. Вакцина не може вплинути на ДНК навіть тих небагатьох клітин дельтоподібного м’язу, куди її вкололи під час щеплення.

Вплив вакцини на ДНК

Деякі люди, не обізнані в молекулярній біології, проте схильні мислити фантазійно, вважають, буцімто вакцина, створена шляхом генетичної інженерії, впливає на нашу ДНК, бо "спричинює синтез білка" –  шипоподібного білка вірусу SARS-CoV-2 у цьому випадку. Але це не так!  Наявність у клітині нового білка не є прямим свідченням змін у її ДНК. Це суперечить центральній парадигмі молекулярної біології. Білок не синтезується безпосередньо з хромосом в ядрі! Для появи нового білка не конче змінювати ДНК.

Насправді, з ДНК робиться коротка копія однієї ділянки гену. Вона створена з РНК, рибонуклеїнової кислоти, і конкретний білок робиться уже з неї. Вакцина, чи векторна, чи на основі мРНК, зрештою, стає кодом для синтезу білка, і при цьому жодним чином не стосується ДНК в ядрі клітини, і тим паче ДНК яйцеклітин, сперматозоїдів або плоду. Їй туди зась!  Це підтверджує Богдан Осташ, доктор біологічних наук, головний науковий співробітник кафедри генетики та біотехнології Львівського національного університету імені Івана Франка у випуску програми #LiveLviv на ютуб-каналі "ПравдаТУТ. Львів":

"ДНК – це ніби ланцюжок, що складається з певних намистинок. Ми можемо замінити намистину або вбудувати якість нові ланки. Віруси вбудовуються в наш геном, ніби "встають" між двома намистинками. Наш геном містить багато вірусів. За еволюційну історію ми постійно з ними стикалися, і дуже часто вони ставали частиною нашої ДНК. У 99,9% випадків – це просто вантаж, який ми несемо з собою без жодних наслідків. Більшість вакцин не містить генетичний матеріал – це просто білки (вірусів чи бактерій – ред.), які не здатні впливати на ДНК, бо не можуть її розрізати чи змінювати структуру. 

Деякі вакцини створені на базі мРНК. РНК надзвичайно лабільна і дуже легко розкладається. Тому такі вакцини й транспортують при температурі –80 градусів за Цельсієм, і є дуже багато є застережень щодо їхнього перевезення. А векторні вакцини взагалі позбавлені всіх елементів, які дають їм можливість якось "спілкуватися" з нашою ДНК. Тому немає жодного зафіксованого випадку впливу вакцин, які уже використовувалися, чи вакцини від ковіду на ДНК людини. Наш геном повний чужорідних вірусів, які з’явилися в результаті еволюційного процесу. Це постійна боротьба, гонка озброєнь, вони атакують – ми захищаємось. І час від часу нашу оборону вони долають". 

Загрози репродуктивному здоров’ю жінки

У кожного з нас, мабуть, є знайома молода жінка, яка відмовляється від щеплення, бо боїться "можливих загроз її репродуктивній функції від ще недослідженої вакцини". Інакше кажучи, їй страшно, що після вакцинації не вдасться завагітніти. Акушерка-гінекологиня Наталія Лелюх розповідає, що ж насправді впливає на репродуктивну функцію жінок:

"Перше – це паління. Жінки не розуміють, що репродуктивні жіночі гормони їздять нашим тілом на певних "маршрутках", щоб виконати свою функцію. Нікотин руйнує ці "маршрутки", і гормональна система починає неправильно працювати. Онкології молочної залози, матки, навіть кишечника – пов’язані саме з нікотином, адже він збільшує ризик розвитку естрогенозалежних раків. 

Інші фактори, які нам дуже шкодять, – це гіподинамія й неправильне харчування – вони ведуть до збільшення ваги та ожиріння. Ті, у свою чергу, викликають інсулінорезистентність й метаболічний синдром. Це ланцюжок, який запускає щось одне, а потім до нього чіпляється інше й інше... Внаслідок цього ми маємо серйозні гормональні проблеми, адже жирова тканина також вміє продукувати гормони. При чому не зовсім правильно, неочікувано, не за запитом нашого організму. Усі гормони можуть спричинити онкологічні захворювання. 

Отже, для жінок шкідливими є зайва вага, неправильне харчування й відсутність фізичної активності. Я б додала у цей список ще алкоголь та вживання різних стимулюючих психоактивних речовин. Багато жінок, які працюють, купують їх, щоб краще прокидатися, краще почуватися на роботі. Це не препарати, призначені лікарем, це те, що хтось десь порадив придбати на якійсь інтернет-платформі. Інколи жінки навіть лікарям не зізнаються, що вживають такі препарати. Це страшно, бо потім ми не знаємо, у чому причина патологій".

Загрози репродуктивному здоров’ю чоловіка

У проблемах, пов’язаних із вагітністю, століттями звинувачували тільки жінок. Та для зачаття дитини потрібні двоє, і чоловіча низька чи відсутня фертильність зумовлює майже 50% проблем із зачаттям в парах. На неї щоденно впливають руйнівні чинники, і це аж ніяк не вакцина від COVID-19! Ось цитата з наукової публікації "Змінні чинники способу життя, що впливають на чоловічу фертильність", яка вийшла 2020 року в Центральноєвропейському урологічному журналі:

"Шанси молодих чоловіків із ожирінням мати дитину на 25% менші, ніж у чоловіків, вага яких – у межах норми. Що більше палить курець, то сильніше пошкоджена ДНК у його сперматозоїдах. Сперматозоїди з так званою геномною нестабільністю на спермограммі виглядають нормально, можуть рухатися й запліднювати яйцеклітину, але є значні шанси, що така вагітність припиниться на ранньому етапі, або дитина народиться з хромосомним химеризмом. Тривале паління прискорює руйнацію тестостерону в печінці. 

Куріння й брак кисню через нього, хронічні запалення через ожиріння, серцево-судинні хвороби чи хвороби кишківника, зловживання алкоголем, пересмаженим червоним м’ясом, солодощами, стравами у фритюрі, а також перегрів яєчок призводять до зниження репродуктивної функції чоловіків". 

Звісно, у курців та людей з ожирінням чи алкогольною залежністю народжуються діти. Але свідомі спроби зачаття у таких пар можуть тривати довго, руйнувати стосунки або призводити до народження дітей із вадами розвитку. Дуже дивно боятися щеплення, яке насправді рятує життя, коли люди власноруч знищують здоров’я й шанси на батьківство. 

І на додачу. Дослідження Школи медицини імені Леонарда М. Міллера Університету Майамі, у США, опубліковане влітку 2021 року у фаховому виданні "Світовий журнал чоловічого здоров’я", показало, що у чоловіків вірус SARS-CoV-2 ще тривалий час після хвороби зберігається в тканинах пенісу. Важкий перебіг COVID-19 спричиняє або посилює ендотеліальну дисфункцію, тобто порушення пристосування судин до зміни тиску. Внаслідок цього в чоловіків може розвиватися навіть еректильна дисфункція, адже ерекція — то є наслідок розширення судин та локального посилення кровообігу в печеристих тілах пенісу. Згодом ці дані підтвердили й інші наукові дослідження. 

Підіб’ємо підсумки: 

Вагітні жінки мають вакцинуватися від COVID-19, навіть якщо вони перехворіли до вагітності. Важкий перебіг ковіду буває у жінок при надії часто, і становить загрозу їхньому життю і життю дитини. 

На розвиток плоду вакцина не впливає, як і на ДНК людини. Останні взагалі ніколи не "зустрічаються" і просто не мають молекулярних інструментів для взаємодії. 

Жінкам, які планують вагітність, та їхнім родинам потрібно зробити всі необхідні щеплення та оновити старі. Це захистить матір, її вагітність, та новонароджене дитя. До того ж, оновлений арсенал материнських антитіл перейде до дитини разом із молоком, і захищатиме її, аж поки у малюка не сформується власний імунітет до хвороб.

Вакцина від вірусу SARS-CoV-2 не впливає не репродуктивну функцію ані чоловіків, ані жінок. Натомість, їй сильно шкодять паління, алкоголь, ожиріння, метаболічний синдром, брак фізичної активності, харчування жирними чи солодкими продуктами та навіть телефон у кишені штанів. 

Вакцина істотно підвищує наші шанси пережити пандемію, і дочекатися народження дітей та онуків. Без стійкості до хвороб це зробити проблематично.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду "Відродження" в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду "Відродження" та Європейського Союзу".

Вся правда про COVID. Випуск 8. Вакцинування вагітних від коронавірусу. Частина 2

Новини по темі