Життя, як в Омані: чи реальні будуть 10 000$ від Зеленського кожній українській дитині?

2.12.2021 р., 16:41
Життя, як в Омані: чи реальні будуть 10 000$ від Зеленського кожній українській дитині?

Президент України Володимир Зеленський вчора, 1 грудня, у зверненні до Верховної ради та українців анонсував подання до 10 грудня законопроекту про економічний паспорт українці. Про те, як схожі ініціативи працюють в інших країнах світу, скільки й коли молодих українців зможуть отримати такий паспорт, Українське радіо дізнавалося у Людмили Черенько, кандидатки економічних наук, завідувачки відділом досліджень рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України.

0:00 0:00
10
1x

Законопроект про економічний паспорт українця, який ініціює Президент України Володимир Зеленський, передбачає, що плата за використання надр, накопичуватиметься на персональних рахунках дітей громадян України. Після досягнення повноліття, ці накопичення можуть бути використані ними для здобуття освіти в Україні чи купівлі власного житла. Президент анонсує, що до 10 грудня 2021 року винесе законопроект на розгляд Верховної Ради України, — прим.ред.

Депутат від фракції "Слуга народу" Данило Гетманцев анонсував, що економічний паспорт може передбачати до 10 000 $. Чи можливо реалізувати таку ініціативу?

"Звісно, що обіцянки про накопичення до 10 000$ на економічному паспорті українця є більше політичною рекламою. 

Якщо аналізувати поширення такої практики у світі, то вона є притаманною країнам Перського басейну. Що обґрунтовано швидким зростанням рівня життя за короткий історичний період. Високим життєвим стандартам ці країни завдячують отриманим прибутком від видобутку нафтопродуктів. І коли значною мірою зріс рівень життя у цих країнах, то виникла ідея інвестування у майбутнє наступних поколінь. 

Але це відбувається цілковито не в той спосіб, як нам про це розповідають (ред. — сміється). Лише в одній країні розробленими є індивідуальні віртуальні рахунки, — у Катарі та Омані. Ці кошти неможливо взяти та використати на власний розсуд.

Коли дитина народжується, на її віртуальний індивідуальний рахунок надходить 3000$ США, але, за умови правильного використання цих коштів управителями, до досягнення повноліття дитини, вони можуть зрости до 100 000$", — розповіла Людмила Черенько, кандидатка економічних наук.

Експертка стверджує, що коли мова йде про країни, в яких дійсно є можливість забезпечити для молоді індивідуальні рахунки, то вони все одно іменують це "фондами суспільного споживання". Тобто це кошти, передбачені передусім на освіту та охорону здоров’я, а не на особисті неозначені витрати. У такий спосіб країна гарантує безоплатну освіту та медичні послуги дітям, якщо ж, медична система такої країни не може забезпечити надання необхідної медичної послуги всередині країни, то лікування буде оплачено за кордоном.

"Це дуже добрі наміри й добре, що така ініціатива запущена. Але натомість Україна, сьогодні не може гарантувати надання необхідних медичних послуг уже народженим дітям.

Чому моє ставлення є настільки скептичним? Тому що я розумію, що в нас немає досвіду управління такими коштами, такими віртуальними фондами. 

Звісно, ініціативи, спрямовані на покращення життя дітей у майбутньому, і коли суспільство порушує питання про те, як житиме покоління, народжене сьогодні — є великим кроком уперед", — зауважила Людмила Черенько, завідувачка відділом досліджень рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України.

Яким буде процес накопичення коштів на економічному паспорті українця

"У момент народження дитини, за нею віртуально в еквіваленті закріплятимуть 1000$. До моменту досягнення шістнадцятиріччя ці кошти повинні "працювати". Якщо їхнє використання буде правильним, то ця сума може зрости, наприклад, до 10 000$ до моменту досягнення шістнадцятиріччя. Ці кошти мають не лежати на депозиті у банку, а працювати.

Коли мова йде про недержавні пенсійні фонди, то слід не забувати про наявні обмеження — їм не дозволяють вкладати кошти майбутніх пенсіонерів у ризиковані бізнес-проекти, тому від таких коштів надходить невелика маржа.

Такого досвіду управління в Україні поки що немає, навіть, щоби ця віртуальна 1000$ виросла до 10 000$", — підкреслила економічна експертка. 

Фото: pixabay.com

Останні новини
Україна в підручниках історії Польщі, Франції, Німеччини та Великої Британії: яка вона?
Україна в підручниках історії Польщі, Франції, Німеччини та Великої Британії: яка вона?
Китай Росії, а Україні весь світ. Катков про допомогу з боєприпасами
Китай Росії, а Україні весь світ. Катков про допомогу з боєприпасами
Бойові виплати військовим становитимуть 60-85 мільярдів грн на місяць  — Вишлінський
Бойові виплати військовим становитимуть 60-85 мільярдів грн на місяць — Вишлінський
"Викривав хабарі, аби усунути непотрібних людей зі схем" – Щербан про ексголову Фонду держмайна
"Викривав хабарі, аби усунути непотрібних людей зі схем" – Щербан про ексголову Фонду держмайна
Положинський в ЗСУ: спочатку воювати, захищати, допомагати фронту, а вже потім пісні
Положинський в ЗСУ: спочатку воювати, захищати, допомагати фронту, а вже потім пісні
Новини по темі
"Ми дуже вдячні Шкарлету, але реформування освітньої галузі застопорилося" — Гетманцев
ЄС і НАТО, "Росатом", Спецтрибунал, про що говорити з Китаєм? Інтерв'ю з Ігорем Жовквою
Без мантри "про відкриті двері" — Жовква про липневий саміт НАТО
Ставити крапку в наданні Україні зброї швейцарського виробництва не варто — Жовква
"Майно Януковича стало здобутком державного бюджету" — Вікторія Коломієць про заборону Партії регіонів