war

Спецпроєкт "Знову вибори". Що робити, коли ви стали свідком порушення на виборчій дільниці?

25.10.2020 р., 06:20

Бажаючи будь-що потрапити до влади, окремі недоброчесні політичні сили або кандидати можуть вдаватися до порушень виборчого законодавства, в тому числі безпосередньо в день голосування на виборчих дільницях. Крім того, зумисно чи мимоволі до порушень можуть вдаватися й пересічні виборці, зокрема, через недостатню обізнаність із законодавством. Тож Українське радіо в спецпроєкті "Знову вибори" розповідає, що робити, якщо ви побачили підозрілі дії на дільниці для голосування.

Програма:
Ведучі:

Насамперед слід нагадати, що порушення в день голосування бувають трьох видів: 

– процедурні; 

– ті, за які передбачена адміністративна відповідальність; 

– ті, за які передбачена кримінальна відповідальність. 

Останні у день голосування є рідкістю, натомість процедурні порушення й ті, що передбачають адміністративну відповідальність (найчастіше це штраф), можуть траплятися відносно часто. До таких, зокрема, може належати порушення таємниці голосування, коли виборець демонстративно показує свій бюлетень або голосує поза межами кабінки для голосування. Сюди ж належать спроби отримання виборчих бюлетенів без документів, які посвідчують особу.

Однією з ознак підготовки маніпуляцій може бути скупчення людей недалеко або перед виборчою дільницею. Якщо ви бачите мовчазних людей, які озираються та стоять колом, а в центрі гурту перебуває особа, яка робить позначки на аркуші паперу, то варто придивитися до цієї групи уважніше. Цілком імовірно, що учасники зібрання чекають на людину з чистим бюлетенем, який вона винесе для обміну на гроші. Потім цей бюлетень заповнять і віддадуть іншому несвідомому громадянину. Він зайде на дільницю, отримає свій чистий бюлетень, який в кабіні покладе у кишеню, а в скриньку кине заповнений – той, що отримав на вулиці. Згодом, вийшовши із дільниці, віддасть свій порожній бюлетень гуртові. Саме так виглядає технологія "карусель".

Ставши свідком сумнівних, з погляду звичайної процедури голосування, дій виборців або членів комісій, варто звернутися з цього приводу до керівництва комісії (голови, заступника, секретаря); спостерігачів (насамперед, міжнародних); журналістів; або довірених осіб кандидатів. При цьому необхідно враховувати, що теоретично може мати місце змова між членами комісії, між ними та присутніми спостерігачами, та навіть між членами комісії та журналістами. Тому якщо у відповідь на звернення з приводу порушень ви чуєте: "Не влаштовуйте безлад, усе нормально", то варто викликати поліцію.

Біля кожної дільниці мають перебувати співробітники поліції. Якщо вони відсутні або не діють, треба телефонувати за номером "102" й повідомити, що поліція на дільниці не виконує своїх функцій, коли відбуваються серйозні порушення. При цьому слід бути готовими до того, що згодом доведеться виступити свідком порушення у суді.

Фото: Українська правда

Спецпроєкт "Знову вибори". Що робити, коли ви стали свідком порушення на виборчій дільниці?

Новини по темі