Мобільний додаток

Спецпроєкт "Знову вибори". Жодних селфі: чому не можна робити світлину із бюлетенем?

24.10.2020 р., 18:05

В останні роки серед свідомо налаштованих громадян популярним стало фотографуватися перед виборчими дільницями чи в момент вкидання бюлетеня до виборчої урни та виставляти в соцмережах. Й хоча традиційно такі фото мають на мені спонукати друзів та знайомих до участі у голосуванні, проте чи є законною таке спонукання? Чи не буде це розцінюватися як підкуп виборця та його подальший "звіт"? Що і як можна фотографувати на виборчій дільниці, аби не порушити таємницю голосування, що прямо забороняється законом. Українське радіо розповідає в спецпроєкті "Знову вибори".

Програма:
Ведучі:

Традиційно в день виборів соціальні мережі рясніють фотографіями біля виборчих дільниць, в урочистому вбранні, зі святковим настроєм. Проте якщо фотографування біля виборчої дільниці не заборонено законом, то здійснення фото чи відеофіксації безпосередньо процесу голосування становить грубе порушення виборчого кодексу. 

Насамперед слід звернутися до виборчого кодексу, стаття 248-ма якого присвячена порядку та організації голосування під час місцевих виборів 2020 року. 

Частина п’ята цієї статті чітко вказує, що "Виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб". Це означає, що, перебуваючи у кабінці для голосування, виборець не має права робити фото чи селфі із бюлетенем, не має права записувати на відео процес голосування і, тим паче, вести прямий ефір або стрім під час здійснення вибору. Що стосується селфі з кабінки без демонстрації свого вибору, тобто без демонстрації бюлетеню, то прямої законодавчої заборони такого фото немає. Втім, у разі його оприлюднення до автора світлини також можуть виникнути справедливі питання щодо наявності фото із бюлетенем, тому задля уникнення таких питань варто обмежуватися фотографіями біля дільниці.

Покарання за розголошення таємниці голосування передбачене не лише виборчим кодексом, але й Кримінальним кодексом України. "Відповідно до ст. 159 (Порушення таємниці голосування) умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах, карається штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років", – повідомляють у національній поліції. 

Втім, причина заборони фотографуватися з бюлетенем пов’язана не лише з таємністю голосування. Вона покликана також запобігти сумновідомій схемі підкупу виборців. Добре відомо, що у попередні роки нерідко застосовувалася технологія, коли виборець фіксував на фото свій голос за певного кандидата, а згодом пред’являв цей фотодоказ третій особі, за що одержував винагороду. Також траплялися випадки тиску – наприклад, з боку авторитарного члена родини, або з боку роботодавця – який примушував голосувати за певного кандидата й так само підтверджувати свій вибір фотозвітом. Задля запобігання такого роду тиску чи підкупу діє заборона на здійснення фото чи відефіксації вибору. 

Фото: Детектор медіо

Спецпроєкт "Знову вибори". Жодних селфі: чому не можна робити світлину із бюлетенем?

Новини по темі