Мобільний додаток

Чому процес підрахунку голосів на місцевих виборах буде довгим: пояснив ексзаступник голови ЦВК Радченко

22.10.2020 р., 14:19

Центральна виборча комісія попереджає, що підрахунок голосів виборців після дня голосування на місцевих виборах буде тривалим і може затягнутися. Причин цьому кілька: від необхідності дотримуватися антиковідних обмежень до складності бюлетенів. Детальніше про труднощі та можливі ризики під час підбиття результатів місцевих виборів 25 жовтня Українське радіо поспілкувалось із ексзаступником голови ЦВК Євгеном Радченком.

"Це проблема Виборчого кодексу: із запровадженням нової виборчої системи із відкритими списками підрахунок голосів дещо ускладнився. Також більш об’ємними є протоколи та їх заповнення", – розповів Євген Радченко.

За словами ексзаступника голови ЦВК, важко чітко визначити, про який термін йдеться, адже все залежить від того, наскільки кваліфіковано виборчі комісії підійдуть до цього питання: "Я прогнозую дуже багато проблем з кількох причин. В першу чергу у зв’язку із COVID, в другу – з відсутністю коштів, в третю – у зв'язку з відсутністю зацікавленості міжнародних організацій. Не було проведено масштабних навчань дільничних виборчих комісій, як це було завжди".

"Також сам кодекс написаний так, що там чорт ногу зломить. Після того, як народні депутати торкнулися своїми лапками цього документу, вийшло, що це не документ, а хтозна-що", – наголосив Радченко. 

По-третє, ексзаступник голови ЦВК розповів, що зараз ЦВК змушена роз'яснювати очевидні речі в дуже великих об’ємних постановах: "Наприклад, постанова про підрахунок голосів містить 26 сторінок. Уявіть, скільки дільнична виборча комісія буде рахувати голоси за цією постановою". 

"Крім того, є зацікавленість різних кандидатів в тому, щоб м'яко підкоригувати результати виборів. Ці фактори можуть затягувати підрахунок голосів до неймовірної кількості часу. Слід очікувати внутрішньовидових воєн між кандидатами, бо для них буде цікавим саме другий квадратик. Вони будуть воювати, аби той чи інший бюлетень визнали або за того кандидата, або за іншого, або за весь список партії. Тут буде головна війна, яка затягуватиме підрахунок голосів", – пояснив Євген Радченко. 

Також ексзаступник голови ЦВК звернув увагу на кілька аспектів, які ускладнюватимуть заповнення бюлетеня на виборах 25 жовтня: "Складність бюлетеня полягає в тому, що в бюлетенях, які присвячені виборам в громадах, областях чи районах 10 тисяч і більше виборців ставиться два значки різними способами голосування, але в одному бюлетені. При цьому, один з цих значків обов'язковий, а інший – факультативний. Обов'язковий голос віддається за партію: в бюлетені є квадратик, де просто треба поставити галочку, хрестик або інший знак, який засвідчує волевиявлення виборця. Але є й другий квадратик, в якому трафаретним способом, як індекс на конвертах, виборець має вписати номер, цифру кандидата від тієї партії, яку він підтримує. В цьому і буде складність". 

"Що буде, якщо виборець галочку біля партії не поставить, а за кандидата поставить?  Бюлетень недійсний. А що буде, якщо виборець поставить хрестик біля партії, а не поставить біля кандидата? Тоді бюлетень дійсний", – пояснив експерт. 

Що стосується безпеки голосування в зв’язку з коронавірусом, Радченко висловив думку, що великих скупчень людей не буде: "По-перше, явка на місцевих виборах традиційно нижче, ніж на парламентських. По-друге, все це надзвичайно сильно залежить від організації роботи дільничних виборчих комісій та органів влади. Є, наприклад, міста, ОТГ, які дуже гарно і дуже відповідально ставляться до цієї підготовки. Я знаю, що у місті Вінниця закуплено санітайзери, все обладнання, щоб члени ДВК почувались в безпеці. В інших регіонах голови ОТГ кажуть: "Нічого я вам купувати не буду, грошей немає, йдіть звідси". За таких умов там, де працівники органів влади ставляться до проблеми належно, там люди і будуть убезпечені, де неналежно – там ні".

ФОТО: Укрінформ

Чому процес підрахунку голосів на місцевих виборах буде довгим: пояснив ексзаступник голови ЦВК Радченко

Новини по темі