Мобільний додаток

Залишаєте свої дані в інтернеті — чекайте на халепу: адвокатка розповіла про види шахрайств

22.10.2020 р., 09:00

"Вітаємо, ви щойно виграли автомобіль" — такі повідомлення давно і вельми успішно виманюють гроші в українців. Але найгірше те, що це лише одна з десятків схем, що дозволяє шахраям заробити на довірливості громадян. Ризик втратити свої заощадження підстерігає буквально на кожному кроці: розіграші призів, банкоматний кредит, шахрайство на дошках оголошень, у сфері працевлаштування і заробітку в інтернеті — цей перелік можна продовжувати довго. Як не потрапити на гачок до аферистів і що робити, коли пильність все ж підвела, чи є шанс повернути гроші в ефірі Українського радіо розповіла адвокатка Валерія Дяченко.

Про інформування дітей та літніх людей

Такі випадки, як в кінофільмах, коли крадуть мільйони з рахунків це доволі нечастий випадок. А от невеликі суми у пересічних громадян поцупити легко. Доволі часто шахрайство відбувається в інтернеті або по телефону, тому що грабіжник так залишається невідомим, знайти його дуже складно, у тому числі і поліції. Тому людині треба розраховувати на себе, проводити розмови зі своїми рідними, бо група ризику — літні люди і діти. Літні люди, зазвичай, через неувагу чи небажання перевіряти інформацію порапляють на гачок, а діти, навпаки, через надмірне бажання включитися в цей процес.

Читати також: Як шахраї можуть отримати ваші гроші в Інтернеті — роз’яснення детектива

Про те, як перевірити схему шахрая

Є сенс звертатися до кібер поліції. Бо коли до них звертається велика кілька людей з одним питанням —  вони мають діяти. Хоча знайти таких шахраїв важко. Вони позбуваються sim-карт, які можна придбати без паспортних даних, і їх вже не відслідкувати. Тому зараз популярними махінаціями є повідомлення типу "Ваша картка заблокована", людина після цього дзвонить шахраю, який просить її ідентифікуватися, назвати таємне слово. Зараз у нас у всіх майже є інтернет, зайдіть туди, пошукайте гарячий номер банку чи компанії,яка ніби проводить розіграш. Перевірте чи є офіс у компанії, чи там працюють люди. Якщо ви через інтернет проходите ідентифікацію або в соціальних мережах викладаєте паспортні дані — чекайте на халепу.

Читати також: Як безпечно купувати в інтернеті — поради Катерини Чорногоренко

Про види афер і можливості їх уникнення

Часом навіть мої друзі проходять сумнівні тести в інтернеті. Я у них запитую, навіщо їм знати, який вони "хом’ячок", чому таким чином залишають інформацію для аферистів в інтернеті. Крім того, люди підв’язують банківську карту до мобільних телефонів. І є таке поширене шахрайство, коли через номер телефону зловмисник отримує доступ до картки. Аферисти  розраховують на те, що людина в емоційному стані не буде уважною, відповідатиме автоматично, а так зазвичай і відбувається. У Сполучених Штатах і Європі зловмисники часто працюють через дітей. За статистикою, діти з 6 років починають щось купувати в інтернеті. Через інтернет-іграшки взагалі досить легко заволодіти увагою дитини. Кілька років тому у Google була конференція. Разом з Міністерством освіти вони проводили дослідження і опитування вчителів та дітей. 98% вчителів погодилися з тим, що дітей треба навчати інтернет грамотності, але лише 2% з них готові це робити. Громадські організації у таких випадках будуть найкращим важелем не лише для освіті дітей, а й для громади загалом.

Фото: Pexels.com

Залишаєте свої дані в інтернеті — чекайте на халепу: адвокатка розповіла про види шахрайств

Новини по темі