Мобільний додаток

Зеленський ініціює запровадження нових державних релігійних свят: чи потрібні українцям додаткові вихідні

3.08.2020 р., 12:00

Президент Володимир Зеленський запропонував надати статус державних окремим святам католиків, мусульман, іудеїв та вірян інших конфесій. Зокрема, йдеться про такі свята, як Рамазан-Байрам, Курбан-Байрам, Песах, Рош-ха-Шана, Ханука, Великдень християн західного обряду. Відповідний указ глава держави підписав 30 липня. Директор Громадської організації "Центр релігійної безпеки" Дмитро Горєвой в ефірі Українського радіо прокоментував, які релігійні свята президент пропонує зробити державними та чи варто запроваджувати додаткові вихідні для українців.

"Це дуже важливі свята для юдеїв та мусульман. Навіть ще до президентської ініціативи у нашому законодавстві була передбачена можливість представникам цих релігій відзначати пам’ятні дні та святкування відповідно до їх релігій. І вони мали законом встановлене право взяти декілька вихідних на рік саме для того, щоб відсвяткувати. Тому казати, що раніше вони були позбавлені цього права, а зараз зможуть святкувати ─ не є коректним. Так держава поважає ці народи, культури та релігії, оскільки їх сповідують громадяни України незалежно від національності та релігії. Тому з поваги і пропонується зробити ці свята державними", ─ зазначив Дмитро Горєвой.

Горєвой розповів, що варто знати про відповідні мусульманські, юдейські та католицькі свята, які пропонують зробити державними.  

Курбан-Байрам святкується в честь спомин жертвоприношення Авраама (Ібрагіма), яке відзначають на 70-й день після закінчення великого посту ─ Рамадану, якого всі мусульмани намагаються дотримуватися. Він є доволі складним, потому що протягом всього сонячного дня не можна вживати їжу.

Рамазан-байрам ─ це розговіння після цього посту, який триває 30 днів. Вважається, що під час цього посту Мухаммеду був дарованим Аллахом Коран ─ святе мусульманське письмо. З нагоди цієї події мусульмани влаштовують свято розговіння.

Песах ─ це свято на честь виходу євреїв з єгипетського полону, який описаний у Книзі Буття. Це свято національного визволення, незалежності євреїв. Це, напевно, найважливіше свято у іудаїзмі.

Рош-ха-Шана ─ це свято єврейського Нового року, яке зазвичай припадає на осінь. Ханука ─ це також єврейське свято, яке урочисто святкують. Воно означає перемогу святості над нечистотою, перемогу добра над злом.

Також запропоновано відзначати Великдень за григоріанським календарем, але кожного року Воскресіння Христове за григоріанським календарем змінюється. Тому сказати про якусь фіксовану дату неможливо.

"На мою думку, нам би варто було ухвалити це рішення. Але я б переглянув норму, яка переносить вихідний день, якщо він припав на суботу чи неділю. Наприклад, у нас є християнські свята (Великдень, Трійця), які завжди припадають на неділю. І оскільки вони мають статус державних вихідних, то ще й понеділок ми додатково відпочиваємо. Наша країна зараз не в найкращому економічному стані знаходиться, тому нам варто мати більше робочих днів, ніж вихідних", ─ прокоментував Дмитро Горєвой.

"Можна зробити такий компроміс: ті святкові і відповідно вихідні дні, які завжди припадають на неділю, тобто Воскресіння Христове (Пасха за західним та східним календарем) та Трійцю, не переносити на понеділок. Тоді б звільнилося щонайменше три вихідних дні і декілька днів відразу можна було б зробити вихідними для мусульман та юдеїв", ─ додав він.

Фото: president.gov.ua 

Зеленський ініціює запровадження нових державних релігійних свят: чи потрібні українцям додаткові вихідні

Новини по темі