Мобільний додаток

Андрій Забловський: "Ми вже давно вичерпали ресурси точкових або псевдореформ"

26.06.2018 р., 18:41

Прем’єр-міністр оголосив наступ на тіньову економіку і контрабанду. Що це: чергова кампанія з відомим результатом чи реальна спроба збільшити бюджетні надходження? В студії програми Українського радіо "Сьогодні. Ввечері" керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Андрій Забловський.

А ви як вважаєте, чи можливо побороти це явище?

У нас багато риторичних запитань, на які немає простих рецептів і відповідей. Треба бороти, а чи можливо...

Я запитував багатьох експертів, хто приходив в різні роки на ефіри з питань економіки, і більшість людей сходилися на цифрі 50 на 50 - обсяг тіньової економіки. Чи вірить Рада підприємців цим цифрам, чи вважає правильною методологію обрахунків?

Не будемо про методологію, бо про неї треба говорити у вузькому колі фахівців, а з точки зору інших оцінок є динаміка до зменшення. Але це все одно забагато. Порівняти зі світовою - на рівні 10 - 12 відсотків. У наших сусідів - в Польщі - це вдвічі менше. В найбідніших країнах, які потерпають від тіньової економіки - Болгарія, Румунія - близько 30. Таж Німеччина і Франція - розвинуті країни ЄС, куди ми прагнемо, - 16 - 18 відсотків. Да, можна сперечатися по цифрам, по методології, але забагато. Це ті гроші, які фактично не працюють на економіку з точки зору справедливого розподілу ресурсів між громадянами. Тіньова економіка в певні часи виступає своєрідним буфером, захистом знедолених від злиднів, забезпечує базовий рівень життя.

Певні зрушення у детінізації є, вони вагомі?

Певна позитивна динаміка є, не треба говорити, що все погано, але чи достатня ця динаміка? Кількісні показники не зовсім в якісні переходять. І проблема контрабанди, і торгівлі, інших схем, частин тіньової економіки, конвертаційних центрів, офшорних компаній... Тіньова економіка - це і проституція, і нелегальна торгівля зброєю, інші складові частини. Жодна економіка світу не працює без тіні - тіньова зайнятість... Це проблема для будь-якої країни, але з точки зору України вона переросла в національну проблему. Це є національною загрозою.

Очевидно саме тому Прем'єр-міністр вирішив оголосити масштабну боротьбу контрабанді. Як можна оцінити такий рішучий крок? Наскільки будуть показовими результати?

Щодо боротьби або заяв боротьби з контрабандою на митницях чи взагалі, то в цьому році це друга хвиля. Системно подолати корупцію і контрабанду - для цього потрібно змінювати систему, тих, хто уособлює цю систему. Ми вже давно вичерпали ресурси точкових або псевдореформ.

Андрій Забловський: "Ми вже давно вичерпали ресурси точкових або псевдореформ"

Новини по темі